www.przemysl-polska.com
FAULHABER GROUP

IRONHAND SUPERMOC POD KONTROLĄ

Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego stanowią jedną z najczęstszych chorób zawodowych w Unii Europejskiej i Ameryce Północnej oraz najczęstszą przyczynę długotrwałej nieobecności w pracy. Dolegliwości kończyn górnych związane z pracą w całej UE pociągają za sobą koszty rzędu 2,1 miliarda euro rocznie i stanowią 45% wszystkich chorób zawodowych. Wearables, czyli technologia do noszenia, oferuje sposoby na zmniejszenie częstości występowania takich urazów. Ironhand® szwedzkiej BIOSERVO TECHNOLOGIES to miękka robotyczna rękawica wzmacniająca chwyt z wykorzystaniem opatentowanej technologii SEM. Wspomaganie siły chwytu poszczególnych palców jest możliwe dzięki zastosowaniu napędów FAULHABER.

IRONHAND SUPERMOC POD KONTROLĄ
Bioservo Ironhand

Na poziomie UE najważniejszym czynnikiem ryzyka jest wykonywanie powtarzalnych czynności. 74% pracowników w UE spędza co najmniej 25% swojego czasu pracy, wykonując te same ruchy rąk lub dłoni. Zgodnie z danymi niemieckiego Federalnego Instytutu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Bundesanstalt für Arbeitsschutz und Arbeitsmedizin) dolegliwości mięśniowo-szkieletowe są najczęstszą przyczyną trudności z wykonywaniem pracy, niepełnosprawności, wcześniejszego przejścia na emeryturę i czasowej niezdolności do pracy. Z sondażu przeprowadzonego przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wynika, że 45% ankietowanych przyjmuje niewygodną lub męczącą pozycję podczas pracy, 25% odczuwa bóle pleców, a 20% bóle mięśni. Badania przewidują, że do 2030 roku na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe może cierpieć nawet co drugi pracownik.


IRONHAND SUPERMOC POD KONTROLĄ
Ironhand

Większa siła dłoni
Ironhand ® szwedzkiej firmy BIOSERVO TECHNOLOGIES to miękki, aktywny egzoszkielet dłoni i palców. Chwytanie przedmiotów ręką jest możliwe dzięki mięśniom przedramienia i dłoni. Mięśnie te pociągają za ścięgna, które poruszają palcami. Ironhand® działa na podobnej zasadzie: czujniki nacisku w opuszkach palców rękawicy rejestrują ruch chwytania wykonywany przez dłoń użytkownika. Zintegrowany z systemem komputer oblicza wymaganą dodatkową siłę chwytu, a niewielkie serwomotory pociągają za cienkie przewody w palcach rękawicy. Im silniejszy nacisk na czujniki, tym większa moc wytwarzana przez Ironhand®. Ustawienia rękawicy można dostosować w zależności od indywidualnych preferencji oraz rodzaju wykonywanej pracy. Funkcje danych zapewniają cyfrową ocenę ryzyka dla dłoni oraz integrację użytkownika
w ramach koncepcji Przemysłu 4.0 / fabryki przyszłości. Analiza danych podczas pracy umożliwia identyfikację zastosowań stwarzających duże ryzyko pod względem ergonomii, dzięki czemu użytkownicy mogą podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze.

Zindywidualizowana i wszechstronna

Rękawica jest dostępna w czterech rozmiarach oraz dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Akumulator noszony na plecach mieści również jednostkę komputerową oraz silniki poruszające poszczególnymi palcami. Użytkownicy mogą programować profile obejmujące różne kombinacje czułości czujników, siły nacisku, symetrii palców i blokowania chwytu. Aby zmienić profil, wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie umieszczonym na klatce piersiowej. Dzięki tym profilom można na przykład sprawnie reagować na różne wyzwania napotykane w ciągu całego dnia pracy. Pracownik może wykonywać niezbyt obciążające czynności rano, a następnie po południu prace wymagające dużej siły mięśni. Umożliwia to również korzystanie z systemu przez kobiety i mężczyzn. System może wytworzyć siłę chwytu o wartości 80 N w ciągu kilku milisekund. Został zaprojektowany w taki sposób, aby nie utrudniać korzystania ze środków ochrony indywidualnej (PPE), takich jak rękawice, urządzenia chroniące przed upadkiem z wysokości, kaski lub odzież ostrzegawcza. Zakładanie i zdejmowanie nie wymaga pomocy drugiej osoby. Pojemność akumulatora zasilającego jest przystosowana do typowej długości dnia pracy.

Napęd o dużej mocy
Do poruszania palcami rękawicy Ironhand® BIOSERVO wykorzystuje silniki miniaturowe DC z układem komutacji z grafitu serii 1741 … CXR. Seria ta łączy moc, wytrzymałość i kontrolę z niewielkimi rozmiarami. Jest to możliwe dzięki układowi komutacji z grafitu, magnesom neodymowym wysokiej jakości oraz specjalnie testowanemu uzwojeniu wirnika FAULHABER. Silny magnes neodymowy zapewnia silnikom dużą gęstość mocy i stały moment obrotowy w zakresie od 3,6 do 40 mNm. Te robiące wrażenie parametry oraz kompaktowe rozmiary stwarzają wiele możliwości zastosowań przy optymalnym stosunku ceny do wydajności.


IRONHAND SUPERMOC POD KONTROLĄ
1741 CXR

Martin Remning Wahlstedt, dyrektor ds. rozwoju w BIOSERVO, ma zaufanie do marki FAULHABER: „Zdecydowaliśmy się na zastosowanie 1741 … CXR w rękawicy Ironhand®, ponieważ mamy dobre doświadczenia z napędami FAULHABER wykorzystywanymi w naszych produktach, a poza tym od dawna współpracujemy z tym producentem napędów i jego dystrybutorem w Szwecji, firmą Compotech”.

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP