www.przemysl-polska.com
28
'23
Written on Modified on
ARC INFORMATIQUE
Zadaszenia rolnicze TSE: PcVue w centrum systemu osłon fotowoltaicznych
Przejście na zrównoważone źródła energii jest największym wyzwaniem naszych czasów. Redukcja emisji szkodliwych substancji, optymalizacja poboru mocy, dekarbonizacja oraz czysta energia dostępna dla wszystkich to tylko niektóre z wyzwań, którym należy sprostać, aby chronić środowisko i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne.
W obliczu tych wyzwań pojawia się wiele inicjatyw na rzecz nowego, zrównoważonego modelu energetycznego. Jednym z nich jest agrowoltaika, czyli wytwarzanie energii zarówno ze źródeł odnawialnych, jak i z upraw rolniczych.Fotowoltaika dla rolnictwa
Koncepcja jest prosta. Panele fotowoltaiczne, instalowane na dachach stodół i innych konstrukcji rolniczych, są przeznaczone do integracji z siecią energetyczną w środowisku wiejskim. Rolnicy mogą dzięki nim wytwarzać własną energię po niższych kosztach i bez uszczerbku dla produkcji rolnej.
TSE jest jedną z głównych francuskich firm z sektora fotowoltaiki. Została założona ponad dziesięć lat temu i specjalizuje się w opracowywaniu elektrowni słonecznych i systemów agrowoltaicznych, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną.
TSE wspiera swoich klientów i partnerów w budowaniu elektrowni słonecznych, począwszy od projektu, poprzez finansowanie, realizację, nadzór i zarządzanie.
W 2022 roku TSE zrealizowała swoją pilotażową instalację agrowoltaiczną na powierzchni 3 ha w Amance we Francji. Na wielkoobszarowych uprawach soi, pszenicy, żyta pastewnego, jęczmienia ozimego i rzepak, został wykonany system fotowoltaiczny o mocy 2,4 MW, odpowiadającej zużyciu prądu przez społeczność liczącą 1350 mieszkańców.
Projekt powstał z powodu ograniczeń produkcyjnych w gospodarstwie, w którym od ponad dekady problemem były bardzo gorące i suche lata. Rolniczy baldachim, opracowany przez TSE, został wybrany przez rolników ze względu na obrotowe osłony. Umożliwia on łagodzenie warunków klimatycznych w sezonie letnim, obniżając temperaturę w cieniu.
Montaż zadaszenia rolniczego w Amance
Zadaszenie rolnicze składa się z dużej konstrukcji zacieniającej, wyposażonej w panele słoneczne z systemami śledzącymi, zamocowanymi na kablach 5 metrów nad polami. System nadzoru pozwala kontrolować orientację paneli w zależności od warunków atmosferycznych oraz całkowicie zautomatyzować pozyskiwanie danych eksploatacyjnych.
Po przeprowadzeniu badania rynkowego, Oddział Danych i Optymalizacji TSE wybrał platformę PcVue do wdrożenia systemu SCADA (Supervisory Control & Data Acquisition).
Wśród decydujących kryteriów wyboru platformy PcVue, zapewniającej przewagę nad kilkoma innymi konkurentami, była możliwość pełnej kontroli, łatwość rozwoju, wykorzystanie dedykowanego rozwiązania solarnego, dostarczanego wraz z platformą oraz jakość usług zapewnianych przez zespół wsparcia technicznego.
System nadzoru zarządza bazą zawierającą 25 tys. punktów danych. Zoptymalizowany wyświetlacz umożliwia operatorom szybkie zrozumienie sygnalizowanych alarmów i skuteczne rozwiązywanie problemów. Centralny kontroler pracuje z oprogramowaniem PcVue, działającym jako serwer akwizycji danych. System zapewnia połączenie ze wszystkimi urządzeniami do transformacji energii słonecznej, a także z kilkoma jednostkami NCU (Network Control Units) do sterowania i śledzenia każdego z 612 paneli solarnych, które tworzą konstrukcję baldachimu.
Specjalizowane kontrolery realizują akwizycję danych z okresem próbkowania od 10 milisekund, dostarczając dane do modeli matematycznych działających w czasie rzeczywistym. Dane te są również wykorzystywane do określenia, w jaki sposób system zareaguje w określonych warunkach.
Firma TSE nawiązała współpracę z Ecole des Mines Uniwersytetu Badawczego PSL w zakresie niektórych tematów związanych z fotowoltaiką. Pozostała część prac badawczo-rozwojowych jest wykonywana wewnętrznie. Na przykład, przeprowadza się wiele testów stacji fotowoltaicznych, aby upewnić się, że czynniki, takie jak napięcie kabla, potencjalna erozja systemu uchwytów itp., nie wpływają na ich trwałość.
Projekt pilotażowy w zakładzie Amance jest pierwszym projektem 9-letnim TSE. Firma, specjalizująca się w energetyce fotowoltaicznej, realizuje obecnie 3 podobne projekty oraz prowadzi 12 innych projektów pilotażowych, będących w fazie opracowywania (z zakończeniem budowy planowanym na lata 2024-2025).
www.pcvuesolutions.com
Wideo z projektu: