www.przemysl-polska.com
Norelem

W jaki sposób projektanci osiągają nowe standardy wydajności

Funkcje i zadania projektantów zmieniają się, ponieważ zaczęli oni odgrywać coraz ważniejszą rolę w łańcuchu wartości firmy produkcyjnych. Marcus Schneck, CEO w norelem, wiodącego producenta standardowych elementów dla maszyn, analizuje przykładowe techniki, które mogą wdrożyć projektanci, aby osiągnąć oszczędność czasu i kosztów, zapewnić przewidywalną dostępność komponentów i wytwarzać bardziej efektywne produkty.

W jaki sposób projektanci osiągają nowe standardy wydajności

Rola inżynierów-projektantów zmienia się. Nie są już wyłącznie odpowiedzialni za koncepcje estetyczne i aspekty ergonomiczne nowo opracowanych produktów, ale coraz bardziej liczą się w procesie jak najbardziej wydajnego i efektywnego kosztowo wytwarzania produktów. W rezultacie w całej branży przemysłowej istnieje silna presja projektowania bardziej funkcjonalnych produktów i systemów po niższych kosztach, jednak bez obniżania standardów jakości.

Nie ma wątpliwości, że projektanci należą do tej grupy profesjonalistów, która najbardziej skorzystała z rozwoju najnowszych technologii. Pojawienie się druku 3D przyspieszyło czas wprowadzania produktów na rynek i skróciło początkową fazę prototypowania, pozwalając firmom szybciej wytwarzać większe ilości produktów.

Jednak sytuacja ta wytwarza ciągłą presję na konstruktorów, aby pracowali wydajniej, zachowując przy tym najwyższe standardy pracy. W rezultacie nawet najmniejszy, marginalny zysk osiągnięty w procesie projektowania przekłada się na duże różnice w skalach czasowych projektów.

Istnieje wiele technik, które mogą pomóc konstruktorom w zwiększeniu produktywności i często jednocześnie ograniczyć koszty procesu projektowego. Jest to głównie kwestia zidentyfikowania obszarów, w których należy wprowadzić ulepszenia oraz odpowiedniego dostosowania procesów.

W jaki sposób projektanci osiągają nowe standardy wydajności

Wykorzystanie istniejących modeli CAD zamiast tworzenia własnych
W czasach inżynierii samowystarczalnej wiele firm chętnie realizuje we własnym zakresie tak duży zakres produkcji, jak to tylko możliwe, eliminując w ten sposób długie czasy realizacji i zależność od dostawców. Mimo, że daje to firmom inżynieryjnym większą kontrolę nad całością procesu produkcyjnego, wymaga poświęcenia dużej ilości czasu oraz generuje liczne dodatkowe, powiązane koszty.

Przykładowo często zdarza się, że firma produkuje swoje własne kołki podporowe. Nawet w przypadku tak relatywnie prostego komponentu projektant potrzebuje ok. 15-20 minut, aby stworzyć rysunek odpowiedni do produkcji, posiadający wszystkie zwymiarowane wielkości.

Jeśli założymy, że typowy koszt procesu za jedną godzinę jest równy 255 zł - 455 zł, w zależności od używanego systemu CAD oraz firmy projektowej, oznacza to z grubsza 75zł przypadające na każdy komponent tylko w zakresie czasu projektowania - jeszcze zanim w ogóle zostanie osiągnięty etap produkcji. Jeśli firma dodatkowo projektuje dużą liczbę standardowych komponentów, całkiem jasne jest, że ilość czasu i koszty związane z rysunkami technicznymi mogą zacząć szybko rosnąć.

W przypadku komponentów standardowych, takich jak kołki podporowe, często nie jest konieczne, aby firmy projektowały własne rozwiązania, jeśli mogą się w nie zaopatrzyć u profesjonalnego dostawcy elementów standardowych po niższych kosztach i przy ogólnej dostępności.

Obecnie zakup u zewnętrznego dostawcy kołków podporowych, łączników zaciskowych lub mocowań zapewnia wszystkie istotne dane konstrukcyjne i rysunki, które można zintegrować z istniejącym systemem CAD. Sprawia to, że rysunki CAD dostępne jako stałe odnośniki, eliminują czas i koszty powiązane z ręcznym tworzeniem i konfigurowaniem tych projektów.

Wykorzystując jak najwięcej elementów standardowych, projektanci stają się bardziej wydajni i ograniczają koszty.

Części zapewniające jakość w standardzie

Dla projektantów zawsze korzystne jest, aby przed rozpoczęciem prac nad własnymi projektami, poświęcili pewną ilość czasu na określenie, które elementy standardowe są dostępne podczas procesu produkcyjnego.

Współpraca z kompetentnym dostawcą części może także przynieść korzyści, jeśli elementy zawiodą podczas produkcji. Zamiast przeprojektowania komponentu według tych samych wymiarów i konstrukcji określonej w rysunku CAD, projektanci mogą po prostu ponownie zamówić ten sam komponent, używając katalogu lub numeru referencyjnego. Dzięki wdrożeniu procesu pick and place, możliwe jest znaczące skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek.

Warto także pamiętać, że standardowe komponenty dostarczone przez zewnętrznego partnera będą już sprawdzone i przetestowane przy znanej wydajności, możliwościach i tolerancjach. W ten sposób ogranicza się czas potrzebny na opracowanie i testy realizowane we własnym zakresie.

W rezultacie standardowe komponenty mają bardzo często lepiej określone pozycje zacisku, co pozwala na szybszy czas montażu. Stanowi to kolejny niewielki zysk pozwalający projektantom na osiągnięcie jeszcze wyższej produktywności przez pewien czas..

Obniżając koszty projektowania i produkcji
Czas inżynierów-projektantów jest cenny. W przypadku funkcji, która wymaga pozyskania i analizy wielu informacji, projektanci mają już na tyle dużo pracy z zadaniami technicznymi i komputerowymi, że nie mogą poświęcać więcej czasu na poszukiwanie informacji o określonym komponencie lub projektowanie od podstaw elementów standardowych.

Dlatego właśnie po raz pierwszy w 2003 r. norelem wprowadził katalog THE BIG GREEN BOOK, stanowiący dla projektantów kompletny przewodnik po komponentach standardowych.

THE BIG GREEN BOOK nie tylko prezentuje bogatą ofertę ponad 45 000 produktów norelem, z których 98% jest dostępnych od ręki z magazynu, ale zawiera także wszystkie informacje potrzebne konstruktorom do realizacji swoich projektów.

Logiczna struktura katalogu ułatwia użytkownikom integrację standardowych części pod kątem dalszego wspomagania procesu projektowania, co ułatwia konstruktorom oszczędzanie kosztów i czasu.

Więcej informacji o rozbudowanym portfolio produktów norelem można znaleźć pod adresem https://www.norelem.com/pl/pl/Home.html

W jaki sposób projektanci osiągają nowe standardy wydajności

Więcej informacji o rozbudowanym portfolio produktów norelem można znaleźć pod adresem https://www.norelem.com/pl/pl/Home.html

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP