www.przemysl-polska.com
ARC INFORMATIQUE

PcVue monitoruje budynek pasywny zgodny ze standardami Passivhaus

Nowoczesny obiekt, zrealizowany przez Steffen Holzbau, mieści w sobie klinikę fizjoterapii i powierzchnie biurowe firmy. Wszystkie systemy są monitorowane przez PcVue i BMS ze zdalnym dostępem WebVue, który jest połączony ze sterownikami i systemem komunikacji BACnet.

PcVue monitoruje budynek pasywny zgodny ze standardami Passivhaus
Steffen Holzbau, firma specjalizująca się w projektowaniu budynków z drewna, zaplanowała i zbudowała ten obiekt we współpracy z firmą GIGA-Automation z Saarbrücken oraz Sanichaufer z Luksemburga, gdzie budynek został zlokalizowany. GIGA-Automation jest certyfikowanym partnerem dystrybuującym rozwiązania PcVue, który dostarcza zintegrowane systemy zarządzania budynkami ( IBMS) na terenie Niemiec i Luksemburga. Sieć BACnet została zaprojektowana wg rygorystycznych wymagań – stacja robocza i system nadzoru jest pod kontrolą PcVue, a system sterowania Menerga i sterowniki DDC firmy SAIA Burgess wraz z natywną komunikacją BACnet monitorują basen i proces terapii.

Budynek spełnia niemieckie standardy dla domu pasywnego (Passivhaus) pod względem wydajności energetycznej i minimalnego wpływu na środowisko. Powierzchnie administracyjne oraz zajęte przez klinikę zostały zoptymalizowane pod kątem ultraniskiego zużycia energii dzięki kilku rodzajom ogrzewania i chłodzenia. Dwa centralne systemy wentylacji sterylizują powietrze w całym budynku. Układ chłodzenia i ogrzewania wykorzystuje specjalny system konwektorów wbudowanych w podłogę i umieszczonych przed powierzchnią okien.

Układ wentylacji jest wyposażony w wydajny system odzyskiwania ciepła i układ chłodzenia adiabatycznego. Na dachu zamontowano panele słoneczne o powierzchni około 50m2 zapewniające ciepłą wodę i wspomagające ogrzewanie. System wykorzystujący energię słoneczną do podgrzewania wody (140 kW) jest wspomagany przez kotły spalające wióry
(100 kW) oraz system na olej opałowy

Basen wykorzystywany do terapii wykonany jest z wysokiej jakości stali i wyposażony został w stację uzdatniania wody stale utrzymującą jej wysoką jakość. Basen posiada także podwodne dysze do masażu oraz tzw. przeciwprąd. Ogrzewanie i osuszanie przestrzeni basenu jest możliwe dzięki specjalnej stacji uzdatniania powietrza.

PcVue 9.0 przetwarza dane pochodzące z różnych systemów budynku i 65 czujników umieszczonych w różnych punktach na fasadzie, dachu oraz zewnętrznych powierzchniach budynku w celu pomiaru temperatury i - w niektórych przypadkach - wilgotności. Wyniki są przesyłane do laboratorium w celu określenia wpływu czynników zewnętrznych na warunki termiczne panujące w budynku, co pomaga zoptymalizować wydajność energetyczną budynku.

Aby zapewnić całkowitą kontrolę przestrzeni biurowej oraz tej zajmowanej przez klinikę proces BACnet EDE-File Import zapełnia automatycznie bazy danych PcVue. System komunikacji BACnet umożliwia dostęp do ponad 2000 punktów wejścia/wyjścia. Moduł BACnet Scheduling wykorzystywany jest do planowania cyklów ogrzewania basenu. Dane historyczne są archiwizowane przy użyciu Microsoft SQL Server 2008, natomiast raportowanie odbywa się za pomocą SQL Server 2008 Reporting Services (SRSS), który pozwala na wymianę danych z instytucjami naukowymi, w tym przesyłanie arkusza kalkulacyjnego wykorzystywanego do analizy energetycznej.

Rys.1: Menu główne edytora graficznego oraz BACnet Configurator
Rys 2. Przykład importowanej grafiki CAD.
Rys 3: Monitoring systemu energii słonecznej przy użyciu przeglądarki sieciowej.

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 15 000 obserwujących IMP