www.przemysl-polska.com
Kennametal

Druk 3D przyszłością narzędzi dla E-Mobility

Kennametal opracowuje narzędzie do wykonywania otworów do stojanów, zrealizowane w technice druku 3D oraz spełniające wymogi w zakresie dokładności, cylindryczności i jakości powierzchni.



Firma Kennametal opracowała narzędzie do wykonywania otworów do stojanów, zrealizowane w technice druku 3D. Zostało ono zaprojektowane specjalnie na potrzeby klientów wymagających lżejszych narzędzi do obróbki komponentów do samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Komponenty E-mobility są zwykle wykonywane na mniejszych centrach obróbczych CNC o mniejszej mocy, wymagających również lżejszych narzędzi. Opracowane przez Kennametal narzędzie do wykonywania otworów do stojanów, zrealizowane w technice druku 3D, waży o połowę mniej od wersji konwencjonalnych. Spełnia przy tym wymogi odnośnie dokładności, cylindryczności i jakości powierzchni otworów w aluminiowych korpusach silników.

»Główny otwór, w którym znajduje się stojan silnika elektrycznego, ma około 250 mm średnicy i około 400 mm długości, a na spodzie znajduje się mniejszy otwór na łożysko,» powiedział Harald Bruetting, kierownik działu Program Engineering. »W przypadku produkcji przy użyciu konwencjonalnych narzędzi, rozwiertak do tego rodzaju zastosowań ważyłby ponad 25 kilogramów, o wiele za dużo dla istniejących obrabiarek lub operatora pracującego z narzędziem.»

Bruetting i Kennametal Solution Engineering Group skorzystali z wewnętrznych możliwości firmy w zakresie produkcji, aby stworzyć w technice druku 3D mocne, a równocześnie lekkie narzędzie wymienne, wyposażone w sprawdzone technologie Kennametal, w tym płytki rozwiercające RIQ z precyzyjną regulacją do obróbki wykańczającej oraz adapter KM4X o dużej sztywności. Zostały tu również wykonane metodą druku 3D wewnętrzne kanały chłodzące, pozwalające zmaksymalizować wydajność i wydłużyć żywotność narzędzia.

»Dzięki zastosowaniu druku 3D ze sproszkowanym metalem oraz oprogramowania do analizy metodą elementów skończonych, byliśmy w stanie zaprojektować i wykonać narzędzie, które zbliżyło moment bezwładności do powierzchni wrzeciona, zwiększając jego sztywność przy zachowaniu małej masy, wymaganej przez klienta,» powiedział Werner Penkert, dyrektor z Future Solutions. »To doskonały przykład wykorzystania przez Kennametal zaawansowanej technologii produkcji, aby sprostać wyjątkowym wyzwaniom naszego klienta.»

Zbudowano dwie wersje narzędzia, jedną z rurą z włókna węglowego, a drugą z metalową rurą zrealizowaną w technice druku 3D. Wyniki były imponujące. Wersja z rurą zrealizowaną w technice druku 3D ważyła 10,7 kg, a wersja z włókna węglowego 9,5 kg, mniej o połowę od odpowiedników konwencjonalnych.


Druk 3D przyszłością narzędzi dla E-Mobility
Wykorzystanie sprawdzonych technologii Kennametal. Precyzyjne płytki do rozwiercania RIQ i adapter KM4X zapewniają największą możliwą sztywność.


Druk 3D przyszłością narzędzi dla E-Mobility
Redukcja masy dzięki produkcji warstwy addytywnej. Druk 3D, całkowita masa 10,7 kg. Zmniejszenie ciężaru o połowę przy spełnieniu wymagań dotyczących jakości powierzchni, cylindryczności i dokładności dla otworów stojana.


Druk 3D przyszłością narzędzi dla E-Mobility
To samo narzędzie, jeszcze lżejsze. Zamiast metalowej rury zrealizowanej w technice druku 3D zastosowano wersję z rurą z włókna węglowego. Pozwoliło to jeszcze bardziej zmniejszyć masę, do 9,5 kg.

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP