www.przemysl-polska.com
15
'11
Written on Modified on
EPLAN
Platforma Eplan - wydajnym rozwiązaniem energetycznym
W Rosji dużą rolę odgrywają lokalne wytwórnie ciepła i energii elektrycznej. Dla firmy Impuls Boiler Plants możliwość budowy oraz przebudowy wielkich kotłowni dostarczających ciepło dla lokalnych odbiorców, w tym zdalne instalacje przemysłowe, stanowi główny rynek wzrostu. Założona w 2002 r. spółka jest pionierem w rozwoju modułowych, w pełni automatycznych kotłowni przemysłowych, niewymagających obsługi przez operatora. Głównym powodem wyboru platformy EPLAN jako nowego narzędzia projektowego jest zdolność oprogramowania do wspierania projektowania układów elektrycznych, systemów sterowania procesami i szaf sterowniczych na wspólnej platformie. W rezultacie projekty, które typowo zajmowały trzy miesiące są obecnie kompletowane w 5-6 tygodni.
Projektowanie odgrywa kluczową rolę w firmie Impuls – ponad połowa załogi to inżynierowie. Firma doszła do wniosku, że jej stare oprogramowanie stanowi zbyt duże ograniczenie. Inżynierowie dotychczas używali programu AutoCAD do projektowania osprzętu zasilającego, automatycznych systemów grzewczych oraz systemów kontrolnych i pomiarowych, natomiast za pomocą programu MS Excel sporządzali zamówienia materiałów oraz inne listy i tabele. Projektanci musieli ręcznie scalać dane podzespołów i urządzeń sterujących. Nie było możliwości udostępnienia treści z innych dyscyplin inżynierii ani możliwości współpracy, nie można było także archiwizować często wykorzystywanych treści.”Przy tak dużym udziale ręcznego przetwarzania treści często zdarzało się, że poważne błędy przedostawały się projektów, gdzie ich odnalezienie i poprawienie stanowiło duże wyzwanie, w szczególności, gdy zbliżał się termin ukończenia projektu - mówi Aleksiej Sołowiew, szef działu inżynierii w Impuls.Atrakcyjna koncepcja platformy EPLAN
„Szukając możliwości optymalizacji procesu projektowego, Impuls wybrał platformę EPLAN ze względu na jej rozbudowane funkcje automatyki oraz unikatową serię produktów opartych o bazy danych. Było to jedyne rozwiązanie CAE dla układów elektrycznych, systemów sterowania procesami i planowania szaf sterowniczych wykorzystujące wspólną platformę. Oznaczało to, że dane generowane przez jedną dyscyplinę mogą być wykorzystywane przez wszystkie - komentuje Sołowiew.
Znaczące oszczędności czasu
„To była możliwość, której poszukiwała firma. Zanim zdecydowaliśmy się wykorzystać EPLAN w naszej technologii, praca w AutoCAD i MS Office oznaczała, że wszystkie etapy pracy były wykonywane przez jednego inżyniera, ponieważ funkcji takich jak projektowanie multidyscyplinarne i współdzielenie danych przez wielu użytkowników po prostu brakowało. Obecnie, dzięki platformie Eplan, zarówno inżynierowie elektrycy, jak i zajmujący się sterowaniem procesami, mają szanse pracować razem nad projektami, podsumowuje Sołowiew.
Wraz z wyborem platformy EPLAN, Impuls nabył Eplan ElectricP8, Eplan PPE oraz moduł do trójwymiarowego projektowania układów szaf sterowniczych. Projekty, które zwykle wymagały 3 lub więcej miesięcy realizacji są obecnie kompletowane w ciągu 5-6 tygodni, wynik ten został osiągnięty zaledwie w ciągu sześciu miesięcy od przejścia na EPLAN. ”Inżynierowie wykorzystują w maksymalnym stopniu ogromną funkcjonalność Eplan w zakresie automatyki, w tym automatyczne sprawdzanie błędów i powiązań. Ilość błędów znacząco spadła i często zdarza się, że projekty są wręcz całkowicie ich pozbawione”, stwierdza Sołowiew. Stworzone w EPLAN archiwum zawiera obecnie ponad 1500 makr komponentów i 2000 makr funkcji współdzielonych przez wszystkie dyscypliny. Impuls oczekuje, że z biegiem czasu przyspieszy jeszcze realizację projektów, poprzez dalszemu zwiększaniu ilości zarchiwizowanych makr i poznaniu większej liczby sposobów efektywnego korzystania z funkcjonalności EPLAN w czasie tworzenia projektów.
Korzyści dla klientów dzięki EPLAN
„ Dzięki EPLAN korzyści w zakresie konserwacji i utrzymania ruchu czerpią zarówno klienci jak i firma Impuls, ponieważ dokumentacja generowana przez program dla każdej instalacji jest wysokiej jakości. Zauważyliśmy również, że nasi klienci mają obecnie znacznie mniej pytań odnoszących się do projektów zrealizowanych w Eplan i oceniają je bardzo dobrze.”
Aleksiej Sołowiew, szef departamentu inżynierii w Impuls.
Zdjęcia/grafika:
Boiler-house-01.jpeg: projekt firmy Impuls
Boiler-house-02.jpeg: kotłownie zaprojektowane przez Impuls
EPLAN_ProPanel_application.jpeg: projekt szafy rozdzielczej firmy Impuls wykonany za pomocą EPLAN ProPanel
minefield_Yamburgskoye.jpeg: Instalacja kotłowa na terenie złoża gazu Jamburgskoje na zachodniej Syberii zaprojektowana przez Impuls
minefield_Zapolyarnoye.jpe: Instalacja kotłowa na terenie złoża Zapoliarnoje w południowej części regionu Tazowskiego