www.przemysl-polska.com
02
'19
Written on Modified on
PEPPERL+FUCHS FACTORY AUTOMATION
Niezawodne wykrywanie obiektów za pomocą wielowarstwowego skanera 3D wyposażonego w LiDAR
Skaner R2300 firmy Pepperl+Fuchs zachwyca precyzyjną technologią pomiaru i parametrami dostosowanymi do jego zakresu zastosowań
Wielowarstwowy skaner R2300
Na targach SPS 2019 w Norymberdze, firma Pepperl+Fuchs, będąca czołowym globalnym producentem czujników przemysłowych i zespołów czujnikowych, zaprezentowała nowy wielowarstwowy skaner R2300. Jego czujnik do wykrywania obiektów w przestrzeni robi wrażenie, zapewniając niezwykle dużą gęstość pomiaru: niewielka i łatwa do integracji obudowa zawiera precyzyjny LiDAR, zapewniający skanowanie w czterech płaszczyznach i realizujący pomiar długości, szerokości i wysokości obiektów. Zespół innowacyjnych cech konstrukcyjnych czujnika zapewnia bardzo dużą niezawodność i dostępność, nawet w wymagających zastosowaniach.
Małogabarytowy model R2300, którego wysokość wynosi zaledwie 58 mm, zawiera przestrzenny LiDAR (Light Detection And Ranging) do optycznego pomiaru kąta i odległości w zastosowaniach stacjonarnych i mobilnych. Realizuje pomiar w czterech nieznacznie przesuniętych względem siebie płaszczyznach skanowania, generowanych przez obrotowe zwierciadło znajdujące się w obudowie czujnika, zapewniając bezkontaktowe, przestrzenne skanowanie otoczenia.
Duży zasięg pomiaru, regulowane pole monitorowania i duża rozdzielczość kątowa
Skaner R2300 zapewnia kąt pomiaru równy 100°, duży zasięg pomiaru, wynoszący do 10 m w przypadku obiektów jasnych i do 4 m w przypadku powierzchni ciemnych, częstotliwość pracy 50 kHz oraz programowane przez użytkownika częstotliwości skanowania 12,5 Hz i 25 Hz przy rozdzielczości maksymalnie 4000 pikseli na skan. Parametry te pozwalają sprostać wymogom wielu aplikacji. Dodatkowo, pole monitorowania może być dostosowywane do potrzeb użytkownika albo poprzez selektywne ukrywanie obszarów poza polem wykrywania albo poprzez zainstalowanie drugiego czujnika R2300, pozwalającego rozszerzyć pole widzenia do 180°. Cechą wyróżniającą nowe czujniki 3D jest duża rozdzielczość kątowa, wynosząca 0,1°, nieosiągalna w przypadku innych dostępnych obecnie LiDARów i czujników wielowarstwowych. W zestawieniu z małą średnicą plamki pomiarowej generowanej w podczerwieni, typową dla laserów, model R2300 jest w stanie niezawodnie wykrywać skomplikowane struktury i kontury obiektów.
Solidna konstrukcja i duża dostępność
Potencjalne obszary zastosowań R2300 — intralogistyka, sprzęt mobilny i robotyka — wymagają od skanera solidnej konstrukcji mechanicznej. Z tego względu obudowa czujnika została wykonana z wytrzymałego mechanicznie tworzywa sztucznego, a elektronika w głowicy czujnika obejmuje wyłącznie elementy nieruchome, odporne na wibracje. Technologia PRT (Pulse Ranging Technology) zastosowana w modelu R2300 zapewnia nie tylko dużą niezależność od właściwości obiektów i powierzchni, ale też dużą odporność na zakłócenia pochodzące od światła otaczającego, lamp HF i odbić optycznych. Kolejną unikalną cechą R2300 wśród dostępnych na rynku skanerów wielowarstwowych jest mechaniczne odseparowanie nadajnika i odbiornika w jednostce optycznej. Element separujący w głowicy czujnika zapobiega zwarciom optycznym, które mogą wystąpić, jeśli przedni panel jest brudny i część emitowanego światła jest odbijana z powrotem na element odbiorczy. Gwarantuje to, że R2300 zawsze podaje prawidłowe wyniki pomiarów, jest niezawodny i pozwala znacznie zmniejszyć koszty konserwacji. Dla użytkownika przekłada się to na krótsze przestoje, dłuższe przerwy między kolejnymi cyklami czyszczenia oraz większą dostępność i niezawodność procesu.
Laser pilotujący ułatwia uruchomienie
Zintegrowany w R2300 laser pilotujący, włączany tylko podczas rozruchu, usprawnia proces dostrajania czujnika do powierzchni i obiektów podczas uruchamiania. Żadne inne narzędzia nie są wymagane, ponieważ widzialna, czerwona wiązka lasera podąża tą samą ścieżką, co rzeczywista wiązka pomiarowa emitowana w podczerwieni.
Dane wyjściowe Raw Data
R2300 wysyła dane dotyczące kąta, odległości i współczynnika odbicia wraz z powiązanym znacznikiem czasu. Dane te są przesyłane przez interfejs Ethernet, dzięki czemu mogą być dostępne dla wielu systemów automatyki. W niedługiej przyszłości R2300 będzie dostępny w wersji przełączanej i zaoferuje dodatkowe opcje połączeń, które można zintegrować w prosty i opłacalny sposób za pomocą elastycznego modułu interfejsowego.
Niezawodne monitorowanie tylnej strefy
Niezawodne unikanie kolizji oraz wsparcie nawigacyjne dla małych pojazdów AGV i botów
Wykrywanie nośników transportowych w aplikacjach robotyki