www.przemysl-polska.com
EPLAN

Platforma Eplan skraca czas cyklu produkcyjnego o 30% w firmie W. Althaus AG

Szwajcarska firma W. Althaus AG, dostawca pełnego zakresu usług dla automatyki przemysłowej, produkująca rocznie około 5000 szaf sterowniczych, wykorzystuje platformę Eplan jako podstawę jakości swoich produktów. Przejście do programu Eplan Pro Panel, systemu 3D do zabudowy rozdzielnic, stanowiło ogromny skok w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych.

Platforma Eplan skraca czas cyklu produkcyjnego o 30% w firmie W. Althaus AG
Każdego roku specjaliści z zakresu automatyki przemysłowej firmy W. Althaus AG ( Szwajcaria) dostarczają klientom na całym świecie około 5000 szaf sterowniczych - od pojedynczych sztuk poprzez produkcję seryjną, aż do prototypów; wytwarzają również około 800 małych jednostek sterujących. Portfolio rozwiązań dla klientów jest różnorodne, należą do niego zarówno w pełni automatyczna linia produkcyjna szkła płaskiego w Korei Południowej z dostępnością 24/7, jak i system solarny w Szwajcarii, czy też system przenośników w przemyśle spożywczym. Ta rodzinna firma zatrudnia około 110 pracowników oferując szeroką gamę usług, tj. przygotowanie projektów, opracowanie oprogramowania, dostawę sprzętu i uruchomienie. Szafy sterownicze, listwy zaciskowe, panele operatorskie i sterownicze są produkowane na miejscu w hali produkcyjnej o powierzchni 6000 m2 – również tam odbywa się produkcja okablowania i przewodów. Projektanci firmy Althaus realizują wszystkie operacje związane z elektrotechniką przy użyciu Eplan Electric P8 oraz Eplan Pro Panel – systemu 3D do zabudowy rozdzielnic.

Integracja procesów i danych 3D
„Nie mamy żadnych wymagań wobec klientów odnośnie używanych materiałów i komponentów, czy też integracji urządzeń sterujących”, wyjaśnia Marco Schneider, menedżer spółki W. Althaus AG. Takie podejście do klienta wymaga od nas uważnego zarządzania złożonymi bazami danych. Przy użyciu platformy Eplan jest to łatwe do osiągnięcia, gdyż dane materiałowe od większości klientów są importowane w 3D, a synchronizacja z bazami danych klientów odbywa się przy użyciu własnego rozwiązania programowego. System ATHAS (Althaus Terminal Handling System) to opracowane przez firmę W. Althaus AG uniwersalne rozwiązanie do automatycznej produkcji listew zaciskowych, które jest obecnie oferowane różnym producentom listew zaciskowych i szaf sterujących.
„Staramy się osiągnąć najwyższy możliwy poziom automatyzacji" mówi Schneider. Dla niego platforma Eplan jest nie tylko oprogramowaniem inżynieryjnym ECAD, lecz przede wszystkim stanowi podstawę jakości produktów w firmie. Projekty już zrealizowane mogą być pobierane z baz danych i używane ponownie. Predefiniowane moduły, komponenty i podprojekty, włączając także niezbędne elementy i materiały, mogą być przechowywane w bazach danych Eplan jako makra, a następnie transferowane do następnych projektów. System ERP jest również połączony z programem EPLAN - automatycznie generowane i dostosowane listy materiałowe oznaczają, że komponenty, które nie są już dostępne w magazynie półki, mogą być zamawiane w odpowiednim czasie i zgodnie z wymaganiami.

Nowy wymiar: Eplan Pro Panel
Firma W.Althaus AG była jedną z pierwszych szwajcarskich firm, która przeszła z Eplan Cabinet do nowego programu Eplan Pro Panel dokonując ogromnego skoku w zakresie optymalizacji procesów. Dzięki Eplan Pro Panel firma konsekwentnie i skutecznie pracuje z danymi 3D. Dla Rolanda Ackermanna, szefa działu elektrotechnicznego, zalety nowego rozwiązania są oczywiste - platforma Eplan optymalnie integruje procesy, a usunięcie wcześniej wymaganych etapów pośrednich w trakcie transferu danych pozwala zaoszczędzić czas i usunąć błędy. Teraz praca z programem Eplan stała się łatwa nawet dla początkujących. „Wykorzystanie grafiki 3D pozwala na ulepszenie procesu symulacji umożliwiając przy tym natychmiastową eliminację punktów kolizji", stwierdza Ackerman. "Wszystkie projekty, nawet te z różnych branż, są połączone siecią i wykorzystują ujednoliconą bazę danych. Wszelkie zmiany i aktualizacje są konsekwentnie rejestrowane aż do poziomu listy materiałowej. Umożliwia to pracę z układem montażowym urządzeń i pozwala transferować dane dla diagramu obwodów i definicji połączeń wykorzystując, tak jak w systemie Windows, funkcjonalność „drag & drop”.

Zachowanie spójności danych aż do etapu produkcji
Marco Schneider, menedżer operacyjny, szczególnie docenia wydajność komunikacyjną rozwiązania Eplan. Obrazuje to proces obróbki metali, gdzie do montowanych na płasko płyt Althaus wykorzystuje szybko skrawające urządzenie laserowe z głowicą gwintującą, jako niestandardowym wyposażeniem dodatkowym oraz czteroosiowe centrum obróbcze CNC dla płyt i obudów. Dane wymagane do obróbki są generowane w Eplan Pro Panel i odczytywane bezpośrednio w jednostce sterującej obrabiarki. Nie tylko schematy elektryczne, listy materiałowe, plany zacisków i układów zabudowy są generowane przy użyciu Eplan, ale także dane obróbcze dla systemów wycinających kanały i docinających szyny na odpowiednią długość , czy też wcześniej wspomniany automatyczny system montażowy listew zaciskowych. Na podstawie diagramu obwodów i danych 3D trasowania kabli, także automatyczny system produkcji kabli otrzymuje informacje bezpośrednio z programu Eplan na temat przewodów, wiązek, ich oznakowania i długości. Dane te są wykorzystywane do tworzenia dokładnie oznaczonych, gotowych do instalacji wiązek kabli. ”Gdy nasi pracownicy produkcji rozpoczynają pracę z układem montażowym wszystko, co jest konieczne, już tam się znajduje - w zasadzie zajmują się oni montażem „zestawu konstrukcyjnego” i nie muszą tracić czasu na poszukiwanie materiałów i procedur produkcyjnych w planach montażowych”, podsumowuje Schneider.

Wspomniana funkcjonalność programu sprawdza się nawet przy produkcji pojedynczych egzemplarzy. Co więcej, kosztowne i czasochłonne poprawki nie są już konieczne, a personel może pracować bardziej elastycznie. Wysoki stopień wstępnego przygotowania oznacza, że rutynowe i powtarzalne zadania mogą być wykonywane także przez niewyspecjalizowanych pracowników. W firmie Althaus pracownicy wykonują zadania w zespołach, zajmując się zabudową, okablowaniem i kontrolą jakości, a testowanie odbywa się ręcznie i automatycznie przy pomocy opracowanej przez firmę we własnym zakresie jednostki kontrolnej tzw. panel scout.
Proces produkcyjny szybszy o 30%

Standaryzacja i automatyzacja procesów uzyskana dzięki platformie Eplan skróciły czas cyklu produkcyjnego w firmie o około 30%, oblicza Schneider

Więcej informacji: www.eplan.de
www.althaus-ag.ch

Zdjęcia: (Źródło: W. Althaus.AG)

Obrazek1.jpg: Standaryzacja procesów: schematy elektryczne, plany zacisków i zabudowy są generowane za pośrednictwem platformy Eplan

obrazek2.jpg: Zrobotyzowany montaż: automatyczna produkcja listew zaciskowych przy pomocy elastycznego systemu ATHAS

obrazek3.jpg: Wzrost wydajności: dzięki Eplan Pro Panel inżynierowie firmy Althaus projektują rozdzielnice efektywniej i bardziej elastycznie.

obrazek4/5jpg: Althaus oferuje szeroką gamę usług: od przygotowania projektów, poprzez opracowanie oprogramowania i sprzętu, aż po montaż i ostateczny odbiór szaf sterowniczych.

obrazek6.jpg: Szafy sterownicze „szyte na miarę”: Althaus nie ogranicza swoich klientów w zakresie materiałów i urządzeń sterujących, które mają być wykorzystane

Schneider_neu.jpg: Menedżer operacyjny Marco Schneider na tle szaf sterowniczych
screen1.jpg: Eplan Pro Panel wprowadza 3D do projektów

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP