www.przemysl-polska.com
ARC INFORMATIQUE

Szpital St. Joseph-Stift w Dreźnie opiera się na systemie sieciowym zabezpieczającym przegrodę budowlaną i wiele więcej

Od izolowanego rozwiązania po platformę wielousługową.

Szpital St. Joseph-Stift w Dreźnie opiera się na systemie sieciowym zabezpieczającym przegrodę budowlaną i wiele więcej
( Photo by St. Joseph-Stift hospital/Stefanie Albrecht and Elke Johna)

Drezno. Działając w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa przed nieautoryzowanym dostępem oraz lepszego monitorowania i kontroli, dział usług technicznych szpitala St. Joseph-Stift w Dreźnie opiera się na sprawdzonej technologii producenta systemów zarządzania budynkiem (BMS), firmy PcVue oraz firmy GEZE, specjalizującej się w produkcji drzwi i okien. Z czasem pierwotne, izolowane rozwiązanie PcVue stanie się narzędziem uniwersalnym.

W rankingu z 2019 roku, opublikowanym przez dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), szpital St. Joseph-Stift w Dreźnie uzyskał 6. pozycję w kategorii “150 to under 300 beds”: badani pacjenci byli nie tylko ponadprzeciętnie zadowoleni z opieki medycznej i pielęgniarskiej, ale dodatkowo szpital otrzymał najwyższe oceny za organizację procedur i usług. Szpital, mający obecnie 250 łóżek, zapewnia opiekę dla 35 tys. pacjentów rocznie. Aby personel pielęgniarski i medyczny mógł w pełni skoncentrować się na pacjentach, operator szpitala regularnie inwestuje również w infrastrukturę techniczną. Przykładem jest nowa kompleksowa technologia sterowania, opracowana przez firmy PcVue i GEZE.

Początkowo do automatyzacji drzwi i zamków w budynku wykorzystywano funkcję wizualizacji i sterowania z istniejącego systemu interkomowego. Ze względu na dalsze wymagania, zwłaszcza w odniesieniu do planowania i standaryzacji wymiany danych z różnorodnymi urządzeniami zewnętrznymi, niezbędne stało się stworzenie kompleksowego systemu monitorowania i kontroli.

Tego typu rozwiązanie istnieje w postaci środowiska PcVue 12.0, pozwalającego łączyć drzwi i zamki różnych producentów za pośrednictwem protokołów komunikacyjnych OPC, ICX i BACnet. To natychmiast generuje rozległą warstwę abstrakcji. Szczególnie eleganckim rozwiązaniem jest połączenie systemów drzwi GEZE poprzez BACnet/IP, ponieważ oprogramowanie PcVue zawiera dedykowaną bibliotekę z symbolami i blokami funkcyjnymi dla różnych typów modułów GEZE. Dzięki tej prostej integracji, połączenia mogą być wykonywane przez techników niezależnie w miejscu instalacji.

PcVue umożliwia implementację złożonych, specyficznych dla budynku układów logiki, które są niezbędne ze względu na istniejącą topologię budynku. Kontrola sekwencyjna i elastyczne opcje sieciowe mają fundamentalne znaczenie w takich scenariuszach. To samo dotyczy wyłącznika awaryjnego specjalnego przeznaczenia na oddziale ratunkowym. W przypadku zmian strukturalnych, musi istnieć możliwość konwersji dróg ewakuacyjnych w dowolnym momencie. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi konfiguracyjnemu oprogramowania PcVue i intensywnym szkoleniom na miejscu, personel techniczny może w dowolnym momencie zmienić konfigurację systemu.

Korzyści wynikające z różnych ról użytkowników
Użytkownikami systemu jest między innymi personel medyczny i administracyjny. Dzięki aplikacji klienckiej WWW i 32-calowym wyświetlaczom znajdującym się przy bramie i na oddziale ratunkowym, personel zawsze może monitorować stan blokady budynku. Poza godzinami szczytu personel medyczny na oddziale ratunkowym i recepcjonistki są upoważnieni do niezależnego potwierdzania niektórych alarmów. Torsten Klotzsche, szef działu usług technicznych budynku, opisuje wymagania dla systemu, stwierdzając między innymi: “ Celem jest [...] ułatwienie codziennej pracy działów operacyjnych”. Można to osiągnąć przede wszystkim poprzez odciążenie niektórych obszarów funkcjonalnych.


Szpital St. Joseph-Stift w Dreźnie opiera się na systemie sieciowym zabezpieczającym przegrodę budowlaną i wiele więcej
( Photo by St. Joseph-Stift hospital/Technical services)

Jego własny dział korzysta również z wszechstronnej funkcjonalności systemu. Dzięki 100% pokryciu obiektu zasięgiem sieci WiFi, co zapewniono w 2019 roku, personel techniczny ma dostęp do wizualizacji internetowej PcVue (WebVue) za pośrednictwem notebooków i tabletów w dowolnym miejscu i czasie, co jest decydującą zaletą dla mobilnych pracowników serwisowych. Dodatkowy ekran, dostępny w dziale technicznym, służy również jako monitor alarmowy do wzywania obsługi technicznej.

Jednolita architektura i szerokie możliwości sieciowe
Wizja Torstena Klotzsche dotycząca “osiągnięcia inteligentnej kontroli newralgicznych informacji i punktów sterowania przy kontrolowanych nakładach inwestycyjnych” została spełniona dzięki rozwiązaniu polegającemu na tym, że cztery główne budynki i cztery aneksy obiektu mogą być nadzorowane za pomocą prostej, lecz elastycznej, przyszłościowej architektury. System sterowania składa się ze stacji serwerowej PcVue dla maksymalnie 65.000 punktów danych, pięciu klientów WWW oraz stacji rozwojowo-testowej. Wszystkie stacje są ze sobą połączone w sieci, dzięki czemu można w dowolnym momencie tworzyć, wdrażać i dystrybuować nowe wersje projektów. Dzieje się tak niemal w czasie rzeczywistym, ponieważ projekty PcVue nie muszą być kompilowane przed wdrożeniem. Dane i polecenia sterujące są obecnie wymieniane za pośrednictwem kilku protokołów komunikacyjnych, w tym BACnet, OPC, Modbus, KNX i ICX. Z interfejsem sieciowym projektu zintegrowany jest także WebScheduler, interfejs użytkownika do zarządzania natywnymi harmonogramami PcVue i obiektami harmonogramów BACnet. Obecnie PcVue monitoruje nawet komunikaty statusu z systemu interkomowego za pomocą protokołu ICX.


Szpital St. Joseph-Stift w Dreźnie opiera się na systemie sieciowym zabezpieczającym przegrodę budowlaną i wiele więcej
( Photo by St. Joseph-Stift hospital/Technical services)

Podłączenie drzwi zapewnia większą przejrzystość, wygodę i bezpieczeństwo
Zapomnienie o wieczornym zamknięciu drzwi należy już do przeszłości. Dzięki temu niechciani goście pozostają na zewnątrz, co pozwala uniknąć niebezpieczeństwa powstania znacznych szkód w tego typu obiekcie. Drzwi są teraz automatycznie blokowane przez system po określonym czasie, zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem, a kontrolowane przyjmowanie osób jest dalej możliwe w dowolnym momencie.

Inne funkcje, dodane w ramach integracji to:
- Tymczasowe wprowadzanie drzwi wewnętrznych w stan „trwale otwarty”, pozwalające zredukować liczbę cykli otwarcia/zamknięcia
- Połączenie ze stacją pogodową, pozwalające na otwarcie lub zamknięcie drzwi w zależności od warunków pogodowych (np. zamknięcie przy silnym wietrze) lub przełączenie ich w tryb automatyczny

Pierwsze drzwi GEZE zostały już połączone z systemem PcVue dzięki prostej integracji. Zapewnia to większą przejrzystość i większy komfort, a przede wszystkim sprawia, że budynek jest bezpieczniejszy. Dzięki tej technologii zmiany mogły być wprowadzone, gdy budynek nadal był eksploatowany, bez wpływu na jego normalne funkcjonowanie. Zespół techniczny mógł stworzyć na miejscu inteligentny system kontroli drzwi przy kontrolowanych inwestycjach. W pierwszym etapie uruchomiono trzy jednostki sterujące drzwiami, trzy systemy śluz, drzwi obrotowe oraz kilka innych drzwi automatycznych. Odciąża to personel, drzwi nie muszą już być ręcznie zamykane, nieoczekiwani goście nie mają dostępu, a technik na miejscu może łatwiej zarządzać budynkiem. W następnym etapie sprawdza się, które drzwi można podłączyć do systemu PcVue przy niewielkim wysiłku za pomocą protokołu BACnet. Upraszcza to łączenie podsystemu drzwi krok po kroku.

Szpital St. Joseph-Stift w Dreźnie opiera się na systemie sieciowym zabezpieczającym przegrodę budowlaną i wiele więcej
(Schemat podsystemu blokowania drzwi)

Dalsza rozbudowa systemu
Po planowanym przekazaniu systemu sterowania do działu IT szpitala i związanej z tym wirtualizacji systemu, w najbliższym czasie planowane jest podłączenie kolejnych automatycznych drzwi GEZE, integracja systemu sterowania roletami oraz podłączenie krytycznego i niekrytycznego systemu zasilania oświetleniem w oparciu o system KNX. Zespół techniczny rozważa też połączenie z oddziałami zdalnymi za pośrednictwem protokołu IOT LoRa oraz integrację systemów monitorowania wideo w PcVue. Ponadto, planowana jest nowa część budynku, w której drzwi wejściowe będą również połączone z wykorzystaniem protokołu BACnet. Wszystko to jest łatwe do wdrożenia dzięki wszechstronnemu systemowi PcVue. Technicy na miejscu mają teraz do dyspozycji prawdziwie uniwersalne narzędzie.

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP