www.przemysl-polska.com
WIDIA

«Ekstremalne wyzwania, ekstremalne rezultaty» WIDIA sponsorem samochodu wyścigowego nielimitowanej klasy Ultra 4

Dystrybutor marki WIDIA to jednocześnie kierowca wyścigowy oraz właściciel i konstruktor sponsorowanego pojazdu.

«Ekstremalne wyzwania, ekstremalne rezultaty» WIDIA  sponsorem samochodu wyścigowego nielimitowanej klasy Ultra 4
«To najszybciej obecnie rozwijający się sport motorowy», mówi  David Buchberger, wice prezes Hi-Speed Corp. (Thousand Oaks, Kalifornia), autoryzowanego przedstawiciela marki WIDIA. To jego główne zajęcie w ciągu dnia, natomiast nocami można znaleźć Buchbergera pracującego nad częściami i cyzelującego swój samochód klasy Ultra 4, sponsorowany w sezonie 2012-2013  przez firmę WIDIA.

Cechą definiującą  samochody klasy Ultra 4 jest napęd na cztery koła - oprócz tego klasa nie ma innych ograniczeń co oznacza, że pojazdy są indywidualnie przygotowywane i pojawiają się  we wszelkich możliwych kształtach i wielkościach umożliwiających osiąganie prędkości ponad 160 km/h i przełożeń skrzyni biegów rzędu 100:1, koniecznych do technicznego wspinania się po skałach.

«Motto firmy WIDIA na targach IMTS 2012 brzmiało «Ekstremalne wyzwania- ekstremalne rezultaty» i nic nie oddaje znaczenia  tego hasła lepiej niż wyścigi klasy Ultra 4 i osoba Dawida», mówi Berni McConnell, wiceprezes WIDIA Products Group and Services. « Widia stwarza olbrzymie możliwości wzrostu dzięki wydajności, więc wspieranie wysiłków Dawida w wyścigach Ultra 4 było naszym naturalnym wyborem».

Wyścig King of Hammers

« Zacząłem jeździć rekreacyjnie w wieku 16 lat i cieszyłem się z każdej chwili za kółkiem»,  mówi Buchberger, obecnie 33 letni mieszkaniec Kalifornii i zapalony konstruktor samochodów oraz kierowca wyścigowy doskonale zapoznany z szybkimi kalifornijskimi traktami,  uważanymi za jedne z najtrudniejszych istniejących tras skalistych.  W 2007 r. pojawiła się okazja do wykorzystania umiejętności, gdy w Johnson Valley narodził się King of Hammers (KOH): wyścig terenowy będący połączeniem szybkiej jazdy po pustyni i wspinania się po skałach. Jak głosi legenda w pierwszym wyścigu- jeszcze bez udziału widzów- brało udział tylko 13 zespołów, a nagrodę stanowiła beczka piwa. Zespoły te są znane dziś jako OG13 i są corocznie zapraszane na wyścig, podobnie jak wszyscy poprzedni zwycięzcy imprezy (Kings) .

Uczestnicy wyścigu startują obok siebie po dwa samochody co 30 sekund  i muszą ukończyć odcinek 165 mil w ciągu 14 godzin. Każdy zespół musi zaliczyć siedem punktów kontrolnych, znajdując się w odległości 100 stóp od centralnej linii wyścigu. W trakcie KOH napraw mogą dokonywać tylko zawodnicy, na trasie bądź w strefie warsztatu. Wyścig KOH 2012 rozrósł się z OG13 do 135 rywalizujących zespołów. Uważany za najtrudniejszy jednodniowy wyścig terenowy na świecie, King of Hammers stał się tak popularny, że powstała cała seria wyścigowa: nielimitowana klasa Ultra 4 poprzez Pro Series i Regional Series, z których wyłaniani są mistrzowie kraju oraz dywizji wschodniej i zachodniej.

Unikatowe części
Buchberger brał udział w dwóch wyścigach KOH i był właśnie w trakcie budowy nowego samochodu wyścigowego,  gdy zadzwonił Bernie McConnell. Buchberger pracował w Hi-Speed Corp. przez ponad osiem lat dostarczając  najnowocześniejsze rozwiązania WIDIA dla wielu branż, głównie lotniczej i energetycznej.  «Rozmawialiśmy z Bernie o  tym jak usłyszał o wyścigu KOH i co sądzę o sponsorowaniu samochodu przez WIDIA.  Biorąc pod uwagę, że budowa pierwszej maszyny zajęła mi siedem lat oraz że pogodziłem się już z  opuszczeniem co najmniej dwóch następnych sezonów wyścigowych zanim skonstruuję następny pojazd, jedyne słowa jakie  przyszły mi na myśl brzmiały: to niewiarygodne.  Nie będę musiał rezygnować z następnego sezonu,  a samochód będzie niezwykle konkurencyjny».

Każdy samochód klasy Ultra 4 jest wyjątkowy, ponieważ musi balansować pomiędzy zachowaniem odpowiedniej masy i szybkości koniecznych do wyścigów pustynnych oraz lekkością konstrukcji i zwrotnością wymaganymi podczas wspinania się po skałach. Buchberger wierzy, że narzędzia WIDIA  dadzą mu możliwość sprostania obu kontrastującym wymogom.

«Jestem w stanie  stworzyć części, o  których tylko mogłem przedtem marzyć» : mówi Buchberger. Wraz  z zespołem zaprojektował i wykonał  adapter pomiędzy skrzynką rozdzielczą a skrzynią biegów ze stopu aluminiowego 6061 T6. Takie adaptery są powszechnie używane, ale ponowne frezowanie wypustów wałka zdawczego wykonanego z utwardzonej powierzchniowo stali 8620 było prawdziwym wyzwaniem.  Wyfrezowany, 32- wypustowy wałek zdawczy  ze skrzyni biegów został następnie dopasowany do przekładni wejściowej skrzynki rozdzielczej , która została poddana indywidualnej obróbce EDM (elektroerozyjnej). Frezowanie i obróbka cieplna stali w celu uzyskania maksymalnej twardości i odporności mechanicznej pozwala na użycie skrzynki rozdzielczej zapewniającej  wydajność przy niskim momencie  obrotowym, co jest konieczne w trakcie wspinania się po skałach.

«Frezowanie wypustów nie należy do najłatwiejszych zadań»: mówi Buchberger. Wraz ze swoim zespołem zaadaptował pełnowęglikowy frez palcowy z dwoma rowkami wiórowymi WIDIA- Hanita tak, aby służył  jako  frez do wypustów wałka zdawczego.

Frezowanie pomogło również poprawić właściwości komponentów ramy samochodu. Tam, gdzie większość konstruktorów  spawa  materiały o różnych grubościach w celu osiągnięcia idealnej równowagi pomiędzy niską wagą a wytrzymałością , Buchberger był w stanie wykorzystać kształtowniki ze stali 1018 walcowanej na zimno, gatunku znanego ze zrównoważenia  wytrzymałości i kowalności,  i frezował komponenty aż do osiągnięcia struktury plastra miodu 0.040'', co pozwoliło na uzyskanie bardzo wytrzymałych i jednocześnie lekkich elementów. «Ten rodzaj pracy pochłania naprawdę wiele godzin, ale z nowymi  frezami palcowymi  WIDIA-Hanita VariMill II, byliśmy w stanie zagłębiać się skośnie w materiał w tempie 40 cal/min, obrabiając go zgrubnie frezem ½''  oraz wykańczając kieszenie i krawędzie frezem 3/16''.

«Naprawdę jestem dumny z samochodu, jego przewagi konkurencyjnej i oryginalności» podkreśla Buchberger. «Samochód ma  z pewnością potencjał by wygrywać. Ponieważ jest to młody sport, pozyskiwanie sponsorów jest równie istotne jak same wyścigi.  Nikt nie byłby w stanie tego zrobić w pojedynkę, a sponsoring WIDIA  to fantastyczna sprawa, nie tylko ze względu na wymiar finansowy, ale także z powodu narzędzi pozwalających na tworzenie wyczynowych komponentów»

«Ekstremalne wyzwania, ekstremalne rezultaty» WIDIA  sponsorem samochodu wyścigowego nielimitowanej klasy Ultra 4
«Ekstremalne wyzwania, ekstremalne rezultaty» WIDIA  sponsorem samochodu wyścigowego nielimitowanej klasy Ultra 4
«Ekstremalne wyzwania, ekstremalne rezultaty» WIDIA  sponsorem samochodu wyścigowego nielimitowanej klasy Ultra 4

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP