www.przemysl-polska.com
08
'13
Written on Modified on
EPLAN
EPLAN przyspiesza o 30% finalizację projektów maszyn do produkcji uzwojeń i nawijania cewek
Firma Advanced Machine & Tool, AMT (Fort Wayne, Indiana), zanotowała znaczną poprawę wydajności dzięki wykorzystaniu rozwiązań EPLAN i migracji z programu AutoCAD Electrical do programu EPLAN. Czasochłonne etapy projektowania produktów, takie jak przydzielanie identyfikatorów, numeracja przewodów, standaryzacja projektów maszyn ( włączając w to archiwizację oraz ponowne wykorzystanie powtarzających się treści), zostały znacznie uproszczone i przyspieszone.
Przyspieszone projektowanie wielu
specjalistycznych maszyn
specjalistycznych maszyn
Proces, który sprawił, że firma Advanced Machine & Tool Corporation (AMT, Fort Wayne, Indiana), wdrożyła rozwiązanie EPLAN trzy lata temu, ma niezwykłą genezę. Większość firm migrujących do platformy EPLAN decyduje się na ten krok po stwierdzeniu, że ich obecne oprogramowanie CAD jest niewystarczające do realizacji obecnych lub nadchodzących zadań. Jednak inżynierowie AMT pracujący w programie AutoCAD Electrical nie mieli wrażenia, że ich programowi czegoś brakuje, aż do momentu, gdy znaczący klient z branży motoryzacyjnej zastrzegł sobie, iż chce otrzymywać schematy elektryczne wykonane w programie EPLAN dla zamawianych przez siebie maszyn. Chcieli w ten sposób przyspieszyć tworzenie dokumentacji i zwiększyć jej dokładność. Skłoniło to firmę AMT do zastanowienia się, czy EPLAN nie jest faktycznie lepszym rozwiązaniem. Po uzyskaniu przekonania, że tak właśnie jest, AMT rozpoczęła stopniowy proces wdrażania programu EPLAN i generowanie za jego pomocą całości dokumentacji elektrycznej i hydraulicznej. Obecnie inżynierowie są zadowoleni z dokonanej zmiany. „Myślałem, że praca ze starym systemem CAD jest komfortowa, ale teraz jestem pewien, że nie chciałbym już do niego wracać", stwierdza inżynier-elektryk Mark Lohrman.
Konstruowanie maszyn do produkcji napędów elektrycznych
AMT specjalizuje się w budowie maszyn do produkcji uzwojeń i nawijania cewek oraz innych maszyn używanych w produkcji silników elektrycznych, generatorów, alternatorów i innych urządzeń dla przemysłu samochodowego oraz producentów OEM. Faza technologiczna realizacji zamówienia może trwać zarówno trzy dni, jak i 60 tygodni dla najbardziej pracochłonnych projektów, ale typowe zamówienia polegają na tym, że klient chce pojedynczą maszynę do produkcji nowego napędu lub zwiększenia wydajności bieżącej produkcji. „ Czasem jest to proste zlecenie polegające na dodaniu podobnej maszyny do tych, które klient już posiada, a czasami klienci pokazują nam produkt, który chcą wytwarzać i pytają: Jak mamy to wyprodukować?", mówi Lohrman .
Realizacja wszystkich nowych projektów na platformie EPLAN
Po wykonaniu dokumentacji w programie EPLAN dla ważnego klienta z branży motoryzacyjnej, firma AMT zdecydowała się na kolejny krok. Projekty były weryfikowane pod kątem określenia wzrostu wydajności i z czasem coraz więcej projektów powstawało przy użyciu oprogramowania EPLAN.„ Obecnie znajdujemy się w punkcie, w którym bez względu na to, co jest realizowane, projektujemy to w EPLAN" mówi Lohrman. Przejście na program EPLAN umożliwiło firmie generowanie precyzyjnej i uporządkowanej dokumentacji szybciej niż poprzednio.
Automatyzacja najbardziej czasochłonnych zadań
W przypadku realizacji przyporządkowań w programie AutoCad, które mogą zająć nawet dwa tygodnie pracy, w programie EPLAN największe oszczędności czasu pracy wynoszące około 23-28 godzin osiągnięto w czterech obszarach:
- przydzielania identyfikatorów i numerowania przewodów wykonywanych wcześniej ręcznie- obecnie zadania te zostały zautomatyzowane wraz z generowaniem właściwych znaczników urządzeń, numerów przewodów i znaczników zacisków. Inżynierowie AMT wykorzystują wewnętrzną funkcjonalność EPLAN do konfiguracji drukarek i przesyłają arkusze Excel z całością danych - oszczędność 4-5 godz.
- automatycznego generowania bezbłędnych schematów zacisków i list materiałowych - 5 godz. oszczędności
- archiwizacji i ponownego wykorzystania standardowych schematów układów elektrycznych w kolejnych projektach - 8-12 godz.
- integracji z nadrzędnym projektem schematów hydraulicznych eliminującej błędy związane z nazewnictwem urządzeń i brakującymi komponentami- 6 godz
W przypadku bardziej złożonych projektów oszczędności czasu są odpowiednio większe.
Rozszerzenie archiwizacji makr
„Automatyczna numeracja jest dla nas bardzo istotna", mówi Lohrman.: „Mogę przejść do listy artykułów i wyciągnąć jedną. Jeśli istnieje powiązane z nią makro, wszystko mam gotowe". Zalety archiwizacji i ponownego korzystania ze standardowej zawartości zwiększają się wraz z ilością przechowywanych pozycji w postaci makr EPLAN- obecnie jest to 300 procesów i ponad 500 komponentów.„Rysunki są archiwizowane i można je łatwo odnaleźć. W ciągu kilku minut mogę skompletować zestaw schematów - nie muszę wracać do dokumentów papierowych. Choć zdecydowana większość naszych maszyn powstaje na indywidualne zamówienie, istnieje kilka projektów, które powtarzamy z niewielkimi modyfikacjami. Dzięki oprogramowaniu EPLAN możemy wyciągnąć rysunki, szybko i łatwo dokonać drobnych zmian i wygenerować zestaw planów". Inżynierowie AMT wykorzystują także inne źródło danych artykułów: EPLAN Data Portal. Korzystają z niego do pobierania danych komponentów Allen Bradley, WAGO oraz innych informacji. „Data Portal jest łatwy w użyciu", mówi Lohrman. Zapewnia dużą oszczędność czasu, gdyż nie trzeba przeglądać wszystkich stron dokumentacji, aby odnaleźć interesujące nas dane. Jeśli potrzebuję nowej części, zawsze najpierw odwiedzam Data Portal".
Większa integracja inżynierii
Wsparcie EPLAN pozwoliło firmie AMT na płynne przejście na nową platformę: „Otrzymujemy szybki zwrot informacji po dokonaniu zapytania - zwykle w ciągu dnia. Technik wsparcia EPLAN pracujący w trybie online, widzi mój ekran i może stwierdzić gdzie leży problem, co znacznie ułatwia jego rozwiązanie. Dalsza współpraca AMT z firmą EPLAN najprawdopodobniej będzie obejmować ściślejszą integrację projektowania elektrycznego i hydraulicznego proporcjonalnie do wzrostu liczby inżynierów przeszkolonych w EPLAN Fluid. Dzięki temu dwie dyscypliny zazębiają się, co przyspiesza projektowanie i optymalizuje rezultaty. Kolejnym krokiem może być adaptacja EEC One - nowego programu Engineering Center One EPLAN pozwalającego projektować maszyny w aspekcie mechatronicznym
„Data Portal jest łatwy w użyciu".
Jedno kliknięcie myszką umożliwia dostęp do
ponad 250 000 komponentów pochodzących
od 46 producentów.