www.przemysl-polska.com
Baumer

Arla Foods analizuje zużycie energii za pomocą czujnika przepływu

Główne atuty Baumer FlexFlow® to łatwa instalacja oraz wydajne monitorowanie prędkości przepływu oraz temperatury mediów

Arla Foods analizuje zużycie energii za pomocą czujnika przepływu

Zakład produkcyjny Arla Foods w Falkenbergu (Szwecja)


Spółdzielnia mleczarska Arla Foods po raz pierwszy wie dokładnie, jak wygląda zużycie energii w produkcji twarożku w zakładach w Falkenberg. Wie to za sprawą czujnika przepływu FlexFlow® firmy Baumer, który mierzy nie tylko przepływ, ale także temperaturę mediów. Inwestycja szybko okazała się opłacalna ze względu na możliwe do uzyskania przyszłe oszczędności oraz łatwość procesu instalacyjnego.


Arla Foods analizuje zużycie energii za pomocą czujnika przepływu

Spółdzielnia mleczarska Arla Foods produkuje każdego roku w zakładach w szwedzkim Falkenberg 20 000 ton twarożku – czyli 76,9 ton dziennie. To imponująca ilość, ale dzięki tak dużej wydajności Arla Foods udaje się niemal całkowicie zaspokoić popyt na twarożek na rynku szwedzkim, a do tego eksportuje go do Finlandii, Danii i Grecji. Przy tak dużych ilościach konieczne jest stworzenie zasobooszczędnego procesu produkcji, tym bardziej, że Arla Foods jest pionierem zrównoważonego rozwoju: spółdzielnia chce osiągnąć do 2050 roku neutralny bilans emisji CO2 w produkcji artykułów mleczarskich. Kamieniem milowym na tej drodze jest efektywność energetyczna. Matthias Abrahamsson, manager systemu produkcji w zakładach Arla Falkenberg: „W ostatnich latach coraz silniej skupialiśmy się na monitorowaniu zużycia energii w naszych liniach produkcyjnych. Jednak w niektórych obszarach nie wiedzieliśmy po prostu, gdzie dokładnie energia jest zużywana”.

Przełom nastąpił po zastosowaniu kalorymetrycznego czujnika przepływu FlexFlow® szwajcarskiej firmy Baumer: Arla zainstalowała czujniki w newralgicznych punktach systemu chłodniczo-grzewczego i po zapoznaniu się z wynikami pomiaru po raz pierwszy uzyskała klarowny obraz zużycia energii. Na ich podstawie producent artykułów mleczarskich może podjąć konkretne działania, aby zmniejszyć ilość wykorzystywanej energii.

Długoletnia współpraca przynosi rozwiązanie problemu

Chłodzenie i ogrzewanie – to punkty krytyczne w zużyciu energii dla zakładów Arla Foods w Falkenberg. Producent żywności, znany ze swego zaangażowania na rzecz zrównoważonego rozwoju, już na etapie projektowania linii produkcyjnej miał na uwadze obniżenie bilansu energetycznego. Na przykład w swoim obiegu chłodzenia obniżającym temperaturę produkowanego sera z 60 do 30 stopni Celsjusza wykorzystuje walory chłodnego szwedzkiego klimatu w celu uzyskania temperatury chłodniczej wynoszącej 0,5 stopnia Celsjusza. Jednak nawet wtedy dochodziło do strat energii, których Arla przez długi czas nie potrafiła zlokalizować. „Kiedy usłyszeliśmy o możliwościach czujnika FlexFlow®”, mówi Matthias Abrahamsson, „od razu byliśmy nim zainteresowani. To było dokładnie to, czego tak długo szukaliśmy”.„Połączyła nas z zakładami Arla Foods długoletnia współpraca”, opowiada Martin Leupold, manager produkcji czujników procesowych w firmie Baumer, „zainicjowana jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku”. W ramach kooperacji powstała nowa symbioza procesów w produkcji mleka pod nazwą Baumer Hygienic Connection, dzięki której udało się zoptymalizować czasy czyszczenia. Również czujniki termiczne serii CombiSeries są owocem ścisłej współpracy firmy Arla z ośrodkiem rozwojowym Baumer w duńskim mieście Aarhus. „Dzięki tak ścisłej współpracy dokładnie poznajemy rzeczywiste bolączki naszych klientów”, mówi Martin Leupold, „i w oparciu o te spostrzeżenia możemy opracować i zaproponować produkty, które przyczyniają się do realnego zrównoważenia ich procesów”. Po przeanalizowaniu problemu z monitorowaniem zużycia energii wybór padł na czujnik FlexFlow®. Po pierwsze łatwo go zintegrować z istniejącą linią produkcyjną, a po drugie potrafi mierzyć zarówno przepływ, jak też temperaturę tłoczonego medium.


Arla Foods analizuje zużycie energii za pomocą czujnika przepływu

Czujnik przepływu Baumer FlexFlow® PF20H

Prosta instalacja i przydatne funkcje

Łatwy proces instalowania czujnika przepływu FlexFlow® to zasługa symetrycznego i centrycznego projektu, w którym jeden z elementów umieszczono przed końcówką czujnika. Umożliwia to optymalną instalację w toku procesu produkcyjnego, niezależnie od położenia i ukierunkowania. „Przygotowujemy nasze produkty tak, aby nasi klienci mieli jak najmniejsze problemy z ich uruchomieniem”, mówi Martin Leupold. „Chodzi o to, by nie zabierać im cennego czasu na realizację właściwych zadań”. Czujnik przepływu ma solidną obudowę ze stali nierdzewnej, w której umieszczono całą elektronikę. Zbędne stało się mozolne podłączanie przewodów i montowanie szafy sterowniczej. FlexFlow® spełnia wymogi klasy ochrony IP 68 (Baumer proTect+) i w połączeniu z zastosowanymi materiałami idealnie nadaje się do pracy w
warunkach higienicznych. Bardzo ważną cechą jest zdolność pracy w temperaturach sięgających 150 stopni Celsjusza. Dzięki temu kwalifikuje się do zadań SIP (Sterilization In Process). W układzie chłodząco-grzewczym w zakładach Arla zamontowano już około 15 czujników przepływu. W kolejnym etapie zaplanowano wyposażenie w czujniki przewodu powrotnego CIP, aby umożliwić monitorowanie i optymalizację zużycia energii również tutaj. Mattias Abrahamsson nie kryje zadowolenia: „To rozwiązanie okazało się ze wszech miar opłacalne. A ponieważ zainstalowane dotąd czujniki przyniosły nadspodziewanie świetne efekty, postanowiliśmy zainstalować ich znacznie więcej”. Także Martin Leupold ma powody do radości: „Takie rozwiązanie pozwala naszemu długoletniemu partnerowi Arla precyzyjnie i metodycznie optymalizować zużycie energii, oszczędzać zasoby i spełniać złożone obietnice zrównoważonego rozwoju. Właśnie nad takimi rozwiązaniami pracujemy w firmie Baumer”.

Bliższe informacje:

www.baumer.com/flexflow

www.baumer.com/dairy

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 15 000 obserwujących IMP