www.przemysl-polska.com
11
'13
Written on Modified on
EATON
Nowości firmy Eaton na Targach Hanowerskich 2013
Pod hasłem „Follow the Charge” firma Eaton Corporation będzie prezentować na tegorocznych Targach Hanowerskich rozwiązania Energizing your Machine oraz Energizing your Power Management. Korporacja Eaton zawsze stara się myśleć perspektywicznie, tak aby sprostać wyzwaniu, które stanowi gwałtownie wzrastające globalne zapotrzebowanie na energię. Od 8 do 12 kwietnia w hali 11 na stoisku C69 goście odwiedzający Targi Hanowerskie dowiedzą się jak w przyszłości będzie wyglądało zarządzanie energią i jakie rozwiązania w tym zakresie już obecnie oferuje firma Eaton.
Na tegorocznych Targach Hanowerskich firma Eaton będzie prezentować rozwiązania Energizing your Machine oraz Energizing your Power Management.Przewiduje się, że w ciągu następnych 50 lat globalne zapotrzebowanie na energię podwoi się. Zwiększy się ponadto zakres automatyzacji procesów, centra IT będą przetwarzać niewyobrażalne ilości danych, handel światowy stale będzie się rozwijał, a poszukiwania rezerw gazu i ropy naftowej zostaną zintensyfikowane. Tym przyszłym wyzwaniom Eaton jest w stanie sprostać już dziś dzięki rozwiązaniom i produktom przygotowanym obecnie na potrzeby przyszłych wyzwań technologicznych. Wymaga to wykorzystania holistycznych, wydajnych energetycznie systemów i stosowania podejścia takiego jak Lean Solutions.
Automatyka przemysłowa według koncepcji Lean Solutions
Jedną z atrakcji targów będzie model maszyny, który ilustruje i demonstruje wdrożenie przez Eaton holistycznej strategii Lean Solution oraz pokazuje jak technologia komunikacyjna i łączeniowa, automatyka oraz zarządzanie energią mogą razem stanowić inteligentną kombinację. Potencjalni klienci będą mogli doświadczyć w praktyce, jak dzięki wykorzystaniu Lean Solutions. uzyskiwać oszczędności i wykorzystywać potencjał optymalizacji w swoich maszynach i zakładach. Nowe napędy falownikowe Power XL redukują czas odbioru technicznego dla klienta dzięki funkcji automatycznego strojenia. Rozruszniki silników PKE z szerokim elektronicznym zakresem nastaw zabezpieczających przed przeciążeniem i wyposażone w interfejs SmartWire-DT, przekazują informacje o statusie napędu, przeciążeniach i rzeczywistych wartościach napięć oraz dane diagnostyczne Dzięki temu operator może zwiększyć wydajność i niezawodność funkcjonowania swoich napędów, co zapewnia optymalne zarządzanie energią w instalacjach i zakładach. Takie właśnie zalety zapewnia koncepcja Lean Power firmy Eaton.
Firma Wöhner, kooperant i partner w zakresie technologii SmartWire-DT, zaprezentuje w modelu maszyny Lean Solution nowe adaptery szyn zbiorczych ze zintegrowanym przyłączem SmartWire-DT dla wyłączników NZM1, bezpiecznikowych rozłączników izolacyjnych montowanych na szynach i rozruszników silników. Użytkownicy czerpią korzyści ze zmniejszenia kosztów materiałów, montażu i okablowania, ponieważ teraz można łatwo zintegrować urządzenia z technologią komunikacyjną Eaton oraz z głównym systemem rozdziału energii. Moduł gateway SmartWire-DT Profinet od kolejnego kooperanta i partnera – firmy Hilscher specjalizującej się w systemach komunikacyjnych - jest wykorzystywany do wymiany danych z poziomu sterowania. Protokół Profinet zapewnia wysoką przepustowość danych i jednolitą infrastrukturę sięgającą wprost do poziomu sterowania. Pozwala to na jednoczesny dostęp do danych procesowych i diagnostycznych pochodzących od wszystkich poszczególnych urządzeń łączeniowych. Uzyskiwana przez użytkowników przejrzystość danych zapewnia niezawodne i bardzo wydajne działanie systemu. Pomiar i monitoring energii jest realizowany przez wyłączniki NZM firmy Eaton w połączeniu z modułem pomiarowym i komunikacyjnym NZM-XMC. W ten sposób uzyskuje się wszystkie istotne informacje pomiarowe konieczne do obliczenia zużycia energii przez maszyny. W rezultacie użytkownik może ograniczyć swoje koszty produkcyjne poprzez identyfikację i eliminację tzw. „szarej energii”. Badania pokazują, że poprzez SmartWire-DT zarówno siłowniki i czujniki, jak i zawory hydrauliczne mogą zostać objęte koncepcją Lean Solution.
Oszczędności zasobów i czasu pracy przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności stanowią najważniejsze korzyści ze stosowania podejścia Lean Solution, na które składają się także koncepcje Lean Automation, Lean Power oraz Lean Connectivity. Na polu Lean Automation panel operatorski XV100 HMI/PLC przejmuje rolę obsługi i sterowania prezentowanej maszyny. Dzięki niemu użytkownicy są w stanie zredukować czas odbioru i instalacji ponieważ nie są już wymagane interfejsy sprzętowe i programowe pomiędzy poszczególnymi komponentami, takimi jak wyświetlacze, sterowniki PLC, moduły gateway czy I/O. Dotykowy wyświetlacz PLC zapewnia wszystkie niezbędne funkcje w obrębie pojedynczego urządzenia i dzięki temu przyczynia się do zwiększenia wydajności maszyny.
Oprócz tej modelowej maszyny, Eaton będzie prezentował także inne nowe produkty. Przykładem jest EMS, elektroniczny rozrusznik do 3 kW, integrujący w jednym urządzeniu łączeniowym 4 funkcje: bezpośrednie i nawrotne uruchamianie silnika, ochronę silnika oraz bezpieczne wyłączenie napędu. Użytkownicy uzyskują znaczne oszczędności w zakresie kosztów montażu i urządzeń, ponieważ wymagane okablowanie zostało zredukowane o 60 % w porównaniu do konwencjonalnych zestawów aparatury rozdzielczej, a udział wymaganych komponentów sprzętowych zmalał aż o 70 %. Aplikacja easyRemote do sterowania za pomocą smartfonów przekaźnikami programowalnymi easy800 umożliwia użytkownikom komunikację ze sterownikiem poza niebezpiecznymi czy hałaśliwymi obszarami. Aplikacja easyRemote nie tylko jest obecnie bardziej przyjazna dla użytkowników, ale jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo pracy. Prezentowane na targach nowe kolumny sygnalizacyjne (SL7 oraz SL4) wyróżniają się ze względu na swoją doskonałą widoczność. Operatorzy zakładowi mogą dzięki temu precyzyjniej identyfikować usterki i zapobiegać im na czas jak również zwiększać dostępność systemu. Czas montażu i demontażu koniecznego do transportu został zredukowany dzięki poręcznemu mocowaniu bagnetowemu.
Rozdział i zarządzanie energią
Oprócz wymienionych powyżej rozwiązań Eaton zaprezentuje również nowe wymienne jednostki komunikacyjne dla centrów sterownia silnikami z połączeniem Smart-Wire-DT. Zintegrowana komunikacja pozwala na rozbudowane funkcje diagnostyki, które ułatwiają rozwiązywanie problemów i ograniczają przestoje. Łatwa wymiana jednostek w takcie pracy oraz konserwacja zapobiegawcza oparta o inteligentny system zdecentralizowany, gwarantuje lepsze funkcjonowanie systemów automatyki dla maszyn i instalacji. Eaton zaprezentuje także nowe uniwersalne serie rozdzielnic do użytku globalnego. Innowacyjny, kompletny system pozwala na wdrażane rozwiązań bezpieczeństwa w zakresie przemysłowego rozdziału energii do 1600 A w aplikacjach budowy maszyn i systemów, budowy statków oraz w sektorze energii odnawialnej.
Firma Eaton będzie prezentować również swoje rozwiązania w zakresie aparatury rozdzielczej dla sieci średniego napięcia. Rozdzielnica Xiria E, nie wykorzystująca gazu SF6, została specjalnie zaprojektowana do użycia w podstacjach rozdzielczych firm użyteczności publicznej, jak również do zastosowań przemysłowych. System modułowy pozwala na oszczędność przestrzeni i elastyczne rozwiązania w zakresie zarządzania energią. Do zastosowań w sieciach inteligentnych, Eaton oferuje systemy średniego napięcia Power Xpert FMX i UX , które w zależności od wymagań aplikacji realizują funkcje zabezpieczające, pomiarowe i monitorujące prąd oraz wartości napięcia, jak również nadzorujące stany łączenia.
Oprócz koncepcji Energizing your Machine i Energizing your Power Management, Eaton będzie prezentował rozwiązania z zakresu jakości energii przeznaczone szczególnie dla centrów IT i zastosowań przemysłowych. Jako ekspert w zakresie zasilaczy UPS, chłodzenia , monitoringu instalacji i połączeń sieciowych, Eaton posiada rozbudowaną ofertę na tym polu. Oprócz zasilaczy UPS obejmuje ona także urządzenia zabezpieczające przed przepięciem, tablice rozdzielcze, jednostki rozdziału energii (PDU) montowane według standardu rack, zdalny monitoring, oprogramowanie, komponenty komunikacyjne, szafy sterownicze i inne powiązane urządzenia i usługi. Na targach w Hanowerze zostanie zaprezentowany nowy zasilacz UPS 93PM (30-50 kW) typu on-line, który wyróżnia się ze względu na swoja doskonałą wydajność wynoszącą 96,7 %.
W tym samym czasie Eaton Hydraulics Group będzie prezentować swoje najnowsze produkty i rozwiązania elektrohydrauliczne w hali 21 na stoisku F03. Skupiają się one na redukcji zużycia energii i zmniejszeniu kosztów produkcji oraz umożliwiają szczegółową diagnostykę maszyn.