www.przemysl-polska.com
EATON

Wielofunkcyjne elektroniczne rozruszniki silników serii EMS

Firma Eaton specjalizująca się w produkcji szerokiej gamy rozwiązań przemysłowych po raz pierwszy zaprezentowała serię wielofunkcyjnych, elektronicznych rozruszników silników z wbudowanym układem zabezpieczającym. Elementy te są produkowane w obudowach o szerokości 30 mm i zostały przystosowane do rozruchu silników o mocy znamionowej od 0,06 do 3 kW. Rozruszniki EMS realizują cztery funkcje: rozruchu bezpośredniego (DOL), rozruchu nawrotnego, zabezpieczające i zatrzymania awaryjnego, zgodnie z wymogami kategorii bezpieczeństwa 3 (EN 13849-1). Pozwala to skrócić nawet o 60% czas instalacji w porównaniu z konwencjonalnymi modułami oraz zmniejszyć do 70% liczbę zastosowanych elementów. Wąska obudowa o standardowej szerokości pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni w szafie rozdzielczej. Dzięki zastosowanej technologii połączeń wtykowych rozruszniki te są bardzo łatwe w montażu bez użycia narzędzi. Zastosowanie elementów przełączających wykonanych w technologii hybrydowej wydłuża ich żywotność. Dzięki kompaktowej budowie, te wielofunkcyjne moduły wymagają mniejszej przestrzeni montażowej, a jednocześnie są łatwiejsze w instalacji.

Wielofunkcyjne elektroniczne rozruszniki silników serii EMS
Fot. Elektroniczne rozruszniki EMS realizują funkcje rozruchu bezpośredniego (DOL), rozruchu nawrotnego, zabezpieczające i zatrzymania awaryjnego, zgodnie z wymogami kategorii bezpieczeństwa 3 (EN 13849-1)

Aby skrócić czas instalacji firma Eaton zdecydowała się na zastosowanie technologii połączeń wtykowych (push-in) dla wszystkich połączeń rozrusznika, zarówno wysokoprądowych, jak i sterujących. W porównaniu z tradycyjnym montażem przewodów z terminalami za pomocą połączeń śrubowych czas instalacji jest dzięki temu krótszy nawet o 60%. Kable są teraz montowane poprzez ich wetknięcie do terminala bez potrzeby stosowania narzędzi. Oprócz krótszego czasu montażu, technologia push-in zapewnia też ochronę połączeń przed działaniem wibracji.

Zastosowanie hybrydowych elementów przełączających z elementem półprzewodnikowym połączonym równolegle z tradycyjnym stykiem przekaźnikowym, zapewnia dłuższą żywotność rozruszników EMS. Działanie tego elementu polega na przepływie dużych prądów występujących w trakcie włączania i wyłączania silnika przez element półprzewodnikowy, co zmniejsza obciążenie samego styku. Osiągnięto dzięki temu żywotność do 30 milionów cykli, znacznie przekraczającą żywotność elementów konwencjonalnych. W porównaniu z elementami czysto mechanicznymi jest ona 10-krotnie dłuższa. W położeniu Off rozrusznik EMS rozłącza wszystkie fazy silnika z trójfazową siecią zasilającą za pomocą dodatkowych kontaktów.

Wszystkie warianty rozruszników zawierają elektroniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem zgodne ze specyfikacją IEC60947. Pozwala to na pokrycie zakresów prądowych od 0,18 do 6,5 A (AC-53a) i 9 A (AC-51) przy użyciu tylko dwóch urządzeń, co ułatwia dobór modelu rozrusznika i zarządzanie częściami zamiennymi. Zabezpieczenie przed przeciążeniem zostało zaimplementowane dla dwóch różnych klas wyzwalania, CLASS10 i CLASS10A. Rozrusznik zawiera zabezpieczenie o wolniejszej charakterystyce CLASS10 dla prądów silnika mniejszych lub równych 4 A, co pozwala na częste włączanie silnika bez wyzwalania układu zabezpieczającego. Dla prądów większych od 4 A silnik jest zabezpieczany przez układ o charakterystyce CLASS10A. Użytkownik może ustalić prąd silnika bezpośrednio na urządzeniu. W połączeniu z bezpiecznikami, elektroniczny rozrusznik realizuje zabezpieczenie zwarciowe do 50 kA (type 1), co pozwala na zastosowania w różnych gałęziach przemysłu i budowie maszyn. Rozruszniki EMS zostały zaprojektowane do zastosowań przede wszystkim w przenośnikach, systemach logistycznych i maszynach pakujących.

Więcej informacji: www.eaton.eu

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP