www.przemysl-polska.com
09
'13
Written on Modified on
ARNOLD UMFORMTECHNIK
Linia produktów Conform
Linia produktów Conform to wielofunkcyjne, precyzyjne części, które wyprodukowano nie w konwencjonalnym procesie toczenia, a przy użyciu nowej metody formowania metalu. Zmiana metody produkcji pozwoli zaoszczędzić do 80% dotychczasowych nakładów produkcyjnych.
W przeszłości wytwarzanie precyzyjnych komponentów było domeną niemal wyłącznie przemysłu obróbczego. Większość z tych elementów została wyprodukowana w kosztownym procesie toczenia. Kombinacja wzrastających cen surowców i presji ograniczania kosztów wzmaga zainteresowanie innowacyjnymi i bardziej ekonomicznymi metodami produkcji.Odpowiadając na potrzeby rynku, firma Arnold Umformtechnik opracowała linię produktów Conform (rys.1), składającą się z precyzyjnych i skomplikowanych elementów powstałych w procesie formowania metalu, a nie jego toczenia. Zmiana metody produkcji pozwoliła uzyskać oszczędności dochodzące do 80% , w zależności od rodzaju elementów i wielkości produkcji (rys. 2). Główną przyczyną tak znacznych oszczędności jest ograniczenie zużycia materiału dzięki bezstratnemu procesowi formowania. Ponadto wydajność jednostkowa pras wielostopniowych jest znacznie wyższa niż konwencjonalnych automatów tokarskich. Dodatkowo, właściwie nie ma ograniczeń w projektowaniu i użytkowaniu produktów Conform. Wykorzystywana przez Arnold Umformtechnik technologia wielostopniowego formowania pozwala uzyskać wiele skomplikowanych części, takich jak sworznie, elementy wieloklinowe, w kształcie wałka, wydrążone (całkowicie lub częściowo) czy niewspółśrodkowe (mimośrodowe).
Proces rozwoju produktów z serii Confrom jest uwarunkowany zarówno potrzebą uzyskania jak największej uniwersalności zastosowań, jak i koniecznością opracowania ekonomicznych metod wytwarzania. Po wstępnych uzgodnieniach z klientem, firma Arnold Umformtechnik przeprowadza analizę możliwości produkcji seryjnej w czasie, gdy element znajduje się praktycznie jeszcze w fazie projektu. Dzięki temu można określić wszystkie niezbędne parametry projektowanej części, istotne dla uzyskania optymalnej i ekonomicznej metody produkcji, nie wpływając jednocześnie negatywnie na funkcjonalność i jakość produktu. Kolejnym etapem jest opracowanie funkcjonalnych próbek o jakości zbliżonej do egzemplarzy seryjnych, które mają już takie same własności jak masowo produkowane elementy formowane.