www.przemysl-polska.com
norelem

Standardowe komponenty firmy norelem zapewniają nieprzerwany łańcuch korzyści

Inżynieria projektowa i automatyka przemysłowa muszą ściśle ze sobą współpracować, aby zmaksymalizować wydajność i niezawodność rozwiązań - a decyzje dotyczące wyboru kół pasowych, łańcuchów i kół łańcuchowych mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego celu. Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem, zastanawia się, dlaczego nie docenia się znaczenia tego typu standardowych komponentów maszyn.

Standardowe komponenty firmy norelem zapewniają nieprzerwany łańcuch korzyści

Inżynieria opiera się na ciągu przyczyn i skutków - łańcuchu akcji i reakcji, w którym określone cele prowadzą bezpośrednio do określonych rezultatów. W tym łańcuchu każde ogniwo jest istotne - musi sprawnie odgrywać swoją rolę i dlatego decyzje dotyczące rozwiązań napinających, kół pasowych, kół łańcuchowych i łańcuchów rolkowych są tak istotne.

Produkty te są standardowymi komponentami wykorzystywanymi w napędach pasowych lub łańcuchowych, na które większość inżynierów nie zwraca uwagi. Jednak nawet najmniejszy element odgrywa dużą rolę, wpływając na niezawodność i wydajność napędów oraz na uproszczenie i przyspieszenie systemów automatyki przemysłowej. Warto przyjrzeć się bliżej podstawowym elementom tego łańcucha, ponieważ nawet najprostsza zębatka jest jednym z ogniw w długim ciągu przyczyn i skutków, zapewniającym wydajność i możliwości produkcyjne.

Komponenty właściwego rozwiązania
W przypadku każdego napędu łańcuchowego lub pasowego ważne jest właściwe opanowanie podstaw. W praktyce oznacza to projektowanie niestandardowych rozwiązań napinających, odpowiednich dla konkretnych zastosowań, ze szczególnym uwzględnieniem pozornie najmniej istotnych elementów, takich jak koła łańcuchowe i rolki napinające.

Te elementy maszyn napędzanych łańcuchem są narażone na ekstremalne temperatury, tarcie, wibracje i korozję. Wszystkie te czynniki mogą ograniczać wydajność i długoterminową niezawodność, dlatego podczas projektowania tego typu maszyn krytyczne znaczenie ma uwzględnienie wpływu występujących sił i otaczającego środowiska produkcyjnego. Podjęcie właściwych decyzji w zakresie rozmiarów, typów i form rozwiązań napinających może być kluczem do zminimalizowania wibracji oraz wydłużenia żywotności i produktywności wyposażenia.

Rozwiązania napinające firmy norelem obejmują przykładowo napinacze łańcucha, zestawy kół łańcuchowych i rolki napinające, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Każda taka jednostka zbudowana wokół elementu zaciskowego zapewnia amortyzację, podparcie, napięcie i tłumienie wibracji dzięki wielofunkcyjnym korpusom sprężynowym, składającym się z wysoko elastycznej i stabilnej wymiarowo gumy naturalnej. Są to produkty odporne na rozerwanie, nie wymagające konserwacji, które charakteryzują się wysoką odpornością chemiczną. Dzięki możliwości ich dostosowania i wielokomponentowej koncepcji stanowią gotowe do instalacji rozwiązania o długofalowych korzyściach dla użytkowników.

W przypadku napędów łańcuchowych o większej wytrzymałości wymagane są jeszcze solidniejsze rozwiązania, takie jak dwu- i trzyrzędowe łańcuchy rolkowe oraz stalowe koła łańcuchowe. Są one powszechnie używane do napędu ciężkiego sprzętu w trudnych zastosowaniach, takich jak pakowanie, przesył materiałów lub rolnictwo, zapewniając przenoszenie mocy w warunkach obciążeń jednorodnych, niejednorodnych lub impulsowych.

Niezależnie od tego, czy chodzi o układy kół pasowych, czy łańcuchów, należy skupić się na przenoszeniu mocy, eliminując możliwość poślizgu lub awarii. Przy projektowaniu rozwiązania powinno to stanowić główną kwestię oprócz potrzeby zmniejszenia ryzyka korozji lub zużycia. Ostatecznie płynniejsza praca napędu łańcuchowego zapewnia wydajność zarówno w danej chwili, jak i w dłuższej perspektywie.


Standardowe komponenty firmy norelem zapewniają nieprzerwany łańcuch korzyści

Łącząc wszystko razem: produkty pomocnicze i wsparcie
Projektowanie skutecznego i wydajnego rozwiązania w zakresie napędu łańcuchowego wykracza poza myślenie wyłącznie o zębatkach, kołach pasowych i łańcuchach. Należy wziąć pod uwagę również produkty pomocnicze i wsparcie, które łączą wszystkie te elementy razem.

Po pierwsze, wybierając produkty pomocnicze, ważne jest, aby postrzegać rozwiązanie napędu łańcuchowego w szerszej perspektywie - w zakresie wymagań operacyjnych i obciążeń, środowiska produkcyjnego oraz długoterminowych planów rozbudowy lub adaptacji. Pozwoli to na bardziej inteligentny i efektywny wybór standardowych komponentów, które uzupełnią rozwiązania użytkowników.

W katalogu firmy norelem THE BIG GREEN BOOK dostępna jest szeroka gama rozwiązań - od pasków zębatych i silników krokowych, po dźwignie napinające, elementy rolkowe i szyny prowadzące - jednak ich maksymalne wykorzystanie zależy również od możliwości wsparcia.

Oznacza to dostęp do dokładnych informacji CAD, rysunków i arkuszy danych produktów, które powinny być podstawą każdego rozwiązania projektowego. Minimalizacja czasu, kosztów i strat oznacza również zapewnienie szybkiego dostępu do komponentów, sprawną dostawę i przejrzystą komunikację. Doświadczenie firmy norelem przekonuje, że wszystkie te elementy są integralną częścią sukcesu każdego projektu, pozwalającą utrzymać łańcuch w ruchu.


Standardowe komponenty firmy norelem zapewniają nieprzerwany łańcuch korzyści
 
Upraszczanie systemów automatyki przemysłowej
Utrzymanie projektów i urządzeń w ruchu jest tylko jednym z aspektów zagadnienia - uwzględnienie pełnego łańcucha komponentów i wsparcia w rozwiązaniach projektowych posiada inną, potencjalnie bardziej znaczącą korzyść: usprawnienie i przyspieszenie automatyzacji przemysłowej.

Zautomatyzowane linie produkcyjne są złotym standardem w zakresie wydajności i oszczędności kosztów, ale ich wdrażanie może być uciążliwe, choć wcale nie musi tak być - istnieje wyraźna szansa na łatwiejszą adaptację tego typu rozwiązań, ponieważ w skali globalnej siła robocza akceptuje automatyzację, a 72% pracowników postrzega ją jako technologię, która pomoże im lepiej wykonywać swoją pracę.

Przykładem są maszyny typu pick and place. Pracują one przy użyciu kombinacji silników, prowadnic liniowych i obrotowych oraz jednostek pozycjonujących, pomiarowych i systemu manipulacyjnego. Wszystkie te części można szybko i elastycznie tworzyć przy użyciu standardowych komponentów. Sterowanie za pomocą silnika krokowego oraz kombinacja napędu pasowego i napędu ze śrubą toczną pozwalają przenosić komponenty w poziomie, a dodanie elektrycznego stołu pozycjonującego zapewnia przesuw części wzdłuż osi pionowej. Pneumatyczne moduły manipulacyjne, wyposażone w moduł chwytaka równoległego i obrotowego, są używane do podnoszenia i przesuwania komponentów, a wskaźniki pozycji, paski magnetyczne oraz czujniki zapewniają precyzyjne pomiary.

Kluczową kwestię w tym przykładzie stanowią: szybkość i prostota tworzenia zautomatyzowanych maszyn, przy użyciu łatwo dostępnych standardowych komponentów, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu szczegółowych danych CAD wspomagających projektowanie i produkcję. Biorąc pod uwagę, że czas realizacji typowej maszyny typu pick and place wynosi do trzech miesięcy, projektowanie, instalacja i uruchamianie tych systemów może skrócić ten okres do zaledwie 2-4 tygodni.

Pełen łańcuch rozwiązań napinających - od kół pasowych i pasków, po zestawy kół łańcuchowych i łańcuchy stalowe - wraz z uwzględnieniem wymagań i warunków pracy tych komponentów stanowi główny sposób projektowania, zapewniający wydajność i niezawodność. Przesuwając ogniwo po ogniwie i przyjmując logiczne podejście od samego początku, można skrócić czas realizacji, uzyskując natychmiastowe i długoterminowe korzyści. To oczywisty ciąg przyczynowo-skutkowy.

Pod adresem www.norelem.pl można zamówić katalog THE BIG GREEN BOOK oraz znaleźć więcej informacji o firmie norelem i ofercie obejmującej ponad 60 000 komponentów.

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP