www.przemysl-polska.com
23
'21
Written on Modified on
Seco Tools
Firma Seco pomaga klientom redukować emisję dwutlenku węgla
Firma Seco dysponuje już sprawdzonymi metodami analizy cyklu życia własnych produktów oraz mapowania procesów produkcyjnych pod kątem redukcji wpływu przedsiębiorstwa na środowisko. Kolejnym krokiem jest oferowanie klientom rozwiązań redukujących emisję dwutlenku węgla w ich procesach.
HQ_ILL_Potential For Reducing CO2 Emissions On Processing Operations.jpg
Wykres słupkowy przedstawiający potencjalną redukcję emisji CO2 w procesach obróbki. Model ten obejmuje emisję dwutlenku węgla związaną z eksploatacją maszyny, narzędzi, chłodziwa oraz zużycia energii elektrycznej.
Zrównoważony rozwój jest dla firmy Seco jednym z obszarów o strategicznym znaczeniu. Firma ma ambitne cele i szczegółowo opracowane plany związane z działaniami w zakresie ochrony klimatu zgodnymi z globalnymi celami ONZ. Firma wykorzystuje sprawdzone metody obliczeniowe do zgłaszania emisji gazów cieplarnianych pochodzących z własnej produkcji. Kolejnym krokiem jest praca nad systemami, które umożliwią klientom optymalizację wykorzystania produktów firmy Seco, a tym samym ograniczenie wpływu na środowisko. „Gdy przedsiębiorstwa analizują wpływ wywierany na klimat, opierają się na tradycyjnych analizach cyklu życia własnych procesów produkcyjnych i produktów. Jednak 70% wpływu naszych narzędzi na środowisko generowane jest w fazie użytkowania. Możemy osiągnąć znaczne korzyści, pomagając klientom w optymalizacji ich wykorzystania” — mówi Ted Forslund, globalny koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Seco.
Firma Seco i jej dział badawczo-rozwojowy opracowują obecnie modele danych przeznaczone do obliczania emisji dwutlenku węgla na etapie użytkowania. Modele te będą uwzględniać cały cykl życia narzędzia, w tym zużycie energii i wykorzystanie chłodziwa w procesach produkcyjnych klientów. To z kolei pomoże klientom zoptymalizować procesy i zmniejszyć wpływ wywierany na środowisko. „Dokonując właściwych wyborów, stosując właściwe parametry skrawania i unikając niedostatecznej optymalizacji podczas produkcji poszczególnych części, klienci mogą zredukować emisję dwutlenku węgla o co najmniej 20%. Celem jest określenie optymalnego sposobu produkcji części poprzez modyfikację różnych parametrów” — wyjaśnia Sören Hägglund, doktor i specjalista ds. badań i rozwoju w zakresie parametrów skrawania w firmie Seco.
W tym celu dział badawczo-rozwojowy firmy Seco opracował oprogramowanie, które można wykorzystać do symulowania różnych procesów produkcyjnych i testowania alternatywnych rozwiązań: różnych metody obróbki, obrabiarek, strategii i narzędzi. „Można na przykład sprawdzić, czy określony proces produkcyjny umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału obrabiarki lub narzędzia. Jeżeli tak nie jest, warto rozważyć inne opcje w celu zminimalizowania emisji dwutlenku węgla” — mówi Daniel Johansson, doktor i starszy specjalista ds. badań i rozwoju w firmie Seco.
Dla klientów ogromną korzyścią płynącą z takiego rozwiązania jest możliwość redukcji emisji dwutlenku węgla. Jak mówi Daniel Johansson, wielu klientów pytało właśnie o taką możliwość: „Istnieje duże zapotrzebowanie na zrównoważoną produkcję, ale wielu przedstawicieli branży obróbki skrawaniem mogło nie wziąć pod uwagę takiego rozwiązania. Nasze rozwiązanie jest unikalne pod tym względem, że nie tylko zapewnia nam zrozumienie własnych produktów, ale też umożliwia uwzględnienie procesów klientów i oferowanie im sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla w ich produkcji.
Korzystając z terminu stosowanego w branży motoryzacyjnej, oferujemy tzw. przycisk Eco”.
Działania te nie tylko wspierają dążenia do zrównoważonego rozwoju, ale są też zgodne z ambicjami firmy Seco, która pragnie pozostawać w awangardzie rozwiązań cyfrowych. „Nasz dział badań i rozwoju skupia się na opracowywaniu przyszłościowych technologii, które będą kamieniami milowymi na drodze do kolejnych cyfrowych innowacji. Obecnie nasze rozwiązanie nie jest dostępne do zastosowań publicznych, ale w dłuższej perspektywie przewidujemy możliwość udostępnienia interfejsu do użytku zewnętrznego” — podsumowuje Sören Hägglund.