www.przemysl-polska.com
Igus News

ODPORNE NA ZUŻYCIE I CICHE: IGUS OPRACOWUJE NOWE, DWUKOMPONENTOWE ŁOŻYSKO KULKOWE

W wyniku ciągłych badań i rozwoju, firma igus wprowadza teraz nowatorskie dwuskładnikowe (2K) łożysko kulkowe. Łożysko xiros, które nie wymaga smarowania ani konserwacji, łączy w sobie szeroki zakres właściwości: jest nie tylko odporne na zużycie, ale także pozostaje ciche i stabilne wymiarowo nawet przy wysokich prędkościach.

ODPORNE NA ZUŻYCIE I CICHE: IGUS OPRACOWUJE NOWE, DWUKOMPONENTOWE ŁOŻYSKO KULKOWE

Przy wysokich prędkościach łożyska kulkowe wymagają wytrzymałych materiałów, aby sprostać wysokim siłom odśrodkowym kulek. Jednak twarde materiały w połączeniu z kulkami ze stali nierdzewnej mogą powodować wibracje i stać się głośniejsze. Nowe dwukomponentowe łożysko kulkowe xiros z tworzywa sztucznego nie wymaga smarowania ani konserwacji i gwarantuje cichą pracę nawet przy stale wysokich prędkościach. Aby osiągnąć te precyzyjne właściwości, igus łączy różne projekty i materiały w innowacyjny sposób.

Twarda powłoka, miękki rdzeń
W nowym łożysku kulkowym 2K niebieska warstwa wykonana z xirodur D180 tłumi hałas. Łożysko jest również połączone z twardą powłoką, co zapewnia miękkiemu, odpornemu na zużycie materiałowi wewnętrznemu wysoką stabilność wymiarową. Ponieważ miękkie komponenty są odlane w twardej bieżni, kulki zawsze poruszają się po miękkim, wysokowydajnym polimerze podczas ruchu obrotowego i są wspierane przez bieżnię zewnętrzną. Konstrukcja z podcięciami zapewnia wysoką przyczepność obu materiałów i zapewnia dodatkową stabilność. Odstęp kulek jest utrzymywany przez odporny na zużycie koszyk wykonany z materiału łożyska ślizgowego igus iglidur J3. Łożysko kulkowe 2K pracuje płynniej i ciszej przy wysokich prędkościach (na przykład w dmuchawach lub wentylatorach) niż standardowe łożyska kulkowe.

We własnym laboratorium testowym igus, łożysko 2K wytwarzało trzy razy mniej hałasu przy wysokich prędkościach niż standardowe łożyska kulkowe xiros. „Podczas testów nowe łożysko xiros 2K okazało się o 9 dB cichsze, czyli mniej więcej o połowę, w porównaniu z łożyskiem kulkowym B180” — mówi Monika Gawryś, menadżer produktu xiros w firmie igus. Łożysko zoptymalizowane trybologicznie nie wymaga dodatkowego smarowania, aby utrzymać płynną pracę — w przeciwieństwie do rozwiązań metalowych. Pomimo tego, że nie jest wymagane dodatkowe smarowanie, trybo-zoptymalizowane łożysko zapewnia długą żywotność przy niskich kosztach eksploatacji. Łożysko kulkowe 2K jest dostępne z wewnętrzną średnicą 10 milimetrów, po której następuje rozszerzenie do standardowego zakresu o wewnętrznej średnicy od 5 do 12 milimetrów. Istnieje również możliwość wykonania indywidualnych rozwiązań i rozmiarów. Konfiguracja online będzie dostępna w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Nagrodzona konstrukcja
Połączenie materiału i konstrukcji zrobiło wrażenie na jurorach iF Design Awards, którzy wybrali dwukomponentowe łożysko kulkowe igus, jako zwycięzcę. Konkurs projektowy trwa od 1954 i należy do największych oraz najważniejszych na świecie. W tym roku 132-osobowy panel sędziów ekspertów ocenił 11 000 zgłoszeń z 57 krajów.

www.igus.com

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP