www.przemysl-polska.com
Igus News

WSZECHSTRONNA KONCEPCJA: IGUS OPRACOWUJE ŁOŻYSKA KULKOWE Z TWORZYWA SZTUCZNEGO POCHODZĄCEGO Z RECYKLINGU

Firma igus robi kolejny krok w kierunku zrównoważonej produkcji tworzyw sztucznych: firma wykorzystuje wysokowydajne pozostałości tworzywa sztucznego xirodur B180 powstałego podczas produkcji metodą formowania wtryskowego, do produkcji ekologicznego łożyska kulkowego xiros w wersji ECO.

WSZECHSTRONNA KONCEPCJA: IGUS OPRACOWUJE ŁOŻYSKA KULKOWE Z TWORZYWA SZTUCZNEGO POCHODZĄCEGO Z RECYKLINGU

Nawet najlepsza produkcja za pośrednictwem formowania wtryskowego nie jest w stanie poddać 100% recyklingowi tworzyw sztucznych z zamkniętego obiegu. Niedolane części, czy też nadlewki są często nieuniknione. Dotyczy to również produkcji łożysk poprzecznych firmy igus, których pierścienie wewnętrzne i zewnętrzne są wykonane między innymi z wysokowydajnego tworzywa sztucznego xirodur B180. Jednak producenci mogą wybrać, co stanie się z nadmiarem materiału. Wyrzucanie ich do odpadów przemysłowych nie wchodzi w grę z oczywistych powodów. Oznacza to bezpowrotną utratę cennego surowca, a emisje ze spalania zwiększają zanieczyszczenie. „Jako producent tworzyw sztucznych jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności wobec ludzi i przyrody. Dlatego opracowaliśmy proces recyklingu pozostałości wysokowydajnego tworzywa sztucznego xirodur B180” — informuje Monika Korzeniowska, manager produktu polimerowych łożysk kulkowych xiros. Nadmiarowe ilości tworzywa sztucznego xirodur B180 ECO, które ma charakterystyczny zielony kolor, są wykorzystywane w procesie formowania wtryskowego w firmie igus do produkcji łożyska poprzecznego xiros wykonanego z materiałów pochodzących z recyklingu.

Wariant z materiału pochodzącego z recyklingu o potwierdzonych w testach właściwościach fizycznych
Nowy wariant ECO składa się z czterech elementów: bieżnie wewnętrzne i zewnętrzne wykonane są z recyklingowanego xirodur B180 ECO, koszyczek wykonany jest z recyklingowanego materiału iglidur J4, a kulki wykonane są ze stali nierdzewnej lub szkła — połączenie, które zapewnia, że klienci nie muszą rezygnować z jakości. „Nasze laboratorium testowe w Kolonii dowodzi, że wersja łożyska kulkowego z materiałów pochodzących z recyklingu osiąga prawie takie same właściwości techniczne i limity obciążenia jak oryginał” — mówi Monika Korzeniowska. „Jedyną wadą jest to, że przetworzony plastik xirodur B180 ECO nie jest już zgodny z wymogami FDA, a zatem nie nadaje się do bezpośredniego kontaktu z żywnością”. Ale jest tak wiele zastosowań niezwiązanych z żywnością, które sprawiają, że wersja z recyklingu jest warta zachodu. Podobnie jak oryginał, ekologiczne łożyska kulkowe pochodzące z recyklingu umożliwiają cichą, bezsmarową oraz higieniczną pracę na sucho w maszynach i systemach, na przykład w przemyśle poligraficznym, maszynach do etykietowania i pakowania. W tym przypadku łożyska polimerowe w wersji ECO wykazują również pewne zalety w porównaniu z klasycznymi łożyskami metalowymi, takie jak np. łożysko kulkowe z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu jest odporne na korozję, szczególnie odporne na chemikalia, niemagnetyczne i izolujące elektrycznie. Ponadto jest do 60 procent lżejsze i kosztuje o 40 procent mniej niż jego metalowy odpowiednik.

Krok po kroku w kierunku zrównoważonej produkcji tworzyw sztucznych
Nowy materiał z recyklingu xirodur B180 ECO to kolejny krok na drodze firmy igus do zrównoważonego rozwoju w produkcji tworzyw sztucznych. Cylindryczne łożyska ślizgowe wykonane z wysokowydajnych tworzyw sztucznych dostępne są w wersji ECO od połowy 2022. W przypadku 16 podstawowych materiałów iglidur, firma igus zapewnia dokładnie taki sam ślad CO2 jak emisje z zakresu 3. Ponadto w 2019 firma uruchomiła "eko-prowadnik", program recyklingu zużytych prowadników kablowych — niezależnie od producenta. Eko-prowadnik E2.1CG to pierwszy na świecie prowadnik kablowy wykonany w 100% z regranulatu. Od początku programu firma igus zebrała i poddała recyklingowi 60 ton wysokowydajnych tworzyw sztucznych, przetworzyła je w nowe prowadniki oraz przeniosła z klasycznej gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym. Kolejnym olbrzymim krokiem do osiągnięcia zerowej emisji netto jest inwestycja firmy igus w Mura Technology, firmę, której technologia przekształca nienadające się do recyklingu odpady z tworzyw sztucznych w ropę naftową w ciągu 20 minut. Olej można następnie wykorzystać do produkcji nowego granulatu tworzywa sztucznego.

www.igus.com

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP