www.przemysl-polska.com
HMS Industrial Networks AB

Stały wzrost instalacji sieci przemysłowych – udziały rynkowe w 2024 r. według HMS Networks

Każdego roku firma HMS Networks przeprowadza kompleksowe badanie rynku sieci przemysłowych w celu analizy rozmieszczenia nowo podłączonych węzłów w instalacjach automatyki przemysłowej według typów i protokołów.

  www.hms-networks.com
Stały wzrost instalacji sieci przemysłowych – udziały rynkowe w 2024 r. według HMS Networks
Udziały rynkowe sieci przemysłowych w 2024 r. według HMS Networks – magistrale polowe, Ethernet przemysłowy i łączność bezprzewodowa.

Najnowsze badanie pokazuje, że rynek sieci przemysłowych będzie nadal się rozwijać w przewidywanym tempie 7% w skali 2024 r. Warto zauważyć, że dominującym graczem pozostają instalacje Ethernetu przemysłowego reprezentujące znaczące 71% wszystkich nowo zainstalowanych węzłów (w porównaniu do 68% w zeszłym roku). Jednocześnie udział magistrali polowych spadł do 22% (z 24%), podobnie jak technologii bezprzewodowych (z 8% do 7%.) Wśród protokołów dominuje PROFINET, stanowiąc 23% nowo zainstalowanych węzłów, tuż za nim plasuje się EtherNet/IP z 21%, a EtherCAT wynosi obecnie 16%.

Firma HMS Networks przedstawia coroczną analizę rynku sieci przemysłowych, koncentrując się na nowo zainstalowanych węzłach w fabrycznych systemach automatyki na całym świecie. Jako niezależny dostawca rozwiązań z zakresu przemysłowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (Industrial ICT) firma HMS ma znaczący wgląd w rynek sieci przemysłowych. Badanie z 2024 r. przedstawia szacunkowe udziały w rynku i wskaźniki wzrostu dla magistrali polowych, przemysłowych sieci Ethernet i technologii bezprzewodowych.

Tegoroczne badanie pokazuje ciągłą rozbudowę instalacji sieci przemysłowych, a firma HMS spodziewa się, że rynek w ujęciu całościowym powiększy się o 7% w 2024 r., co potwierdza stały wzrost znaczenia wydajnej łączności sieciowej w fabrykach.

Stały rozwój Ethernetu przemysłowego
Ethernet przemysłowy, rosnąc o 12%, nadal zdobywa udziały rynkowe i stanowi obecnie 71% światowego rynku nowo zainstalowanych węzłów w instalacjach automatyki fabryk (w porównaniu do 68% w roku ubiegłym). Najpopularniejszym standardem jest PROFINET, którego udział w rynku wynosi 23%, przewyższając EtherNet/IP wykorzystywany w 21% nowych węzłów. Popularność EtherCAT utrzymuje się na wysokim poziomie i obecnie zajmuje trzecie miejsce z 16% udziałem w rynku.

Oczekiwany spadek instalacji magistrali fieldbus
Udziały rynkowe instalacji magistrali polowych w dalszym ciągu tracą dynamikę. Chociaż nadal stanowią one znaczną część nowo dodawanych węzłów, oczekuje się około 2% spadku ich liczby w 2024 r. Standard PROFIBUS z 7% udziałem dominuje na rynku, a jego dystrybucja jest równomierna wśród innych dobrze znanych protokołów magistral polowych.
Łącznie magistrale polowe będą stanowić 22% rynku w 2024 r. Chociaż liczba nowych węzłów fieldbus spada, wiele urządzeń, maszyn i fabryk będzie jeszcze długo polegać na tych sprawdzonych i dobrze funkcjonujących typach instalacji sieci przemysłowych.

Niezagrożona pozycja technologii bezprzewodowych
W ostatnich latach technologie bezprzewodowe odnotowują stały wzrost, choć obecnie tempo ich rozwoju nieznacznie spadło. Rozwiązania bezprzewodowe mają nadal solidne 7% całkowitych udziałów w rynku według typu sieci. Na rynek w dalszym ciągu wprowadzane są kolejne produkty obsługujące bezprzewodową komunikację przemysłową, a akceptacja tego typu rozwiązań w instalacjach fabrycznych stale rośnie. Typowe przypadki zastosowania obejmują zastępowanie instalacji kablowych, bezprzewodowy dostęp do maszyn i łączność z mobilnymi urządzeniami przemysłowymi.

Sieci przemysłowe mają kluczowe znaczenie dla produktywności i zrównoważonego rozwoju w branży produkcyjnej
»Niezawodna łączność stanowi obecnie standard w automatyzacji fabryk, przy wiodącej roli Ethernetu przemysłowego. W przyszłości jednak krajobraz ten może dynamicznie się zmienić wraz z pojawiającymi się trendami i technologiami. Choć obecnie dominuje Ethernet przemysłowy, będziemy świadkami ekscytujących zmian i innowacji, które ukształtują przyszłość sieci przemysłowych”- podkreśla Magnus Jansson, dyrektor ds. marketingu produktu w HMS Networks (jednostka biznesowa Anybus)


Stały wzrost instalacji sieci przemysłowych – udziały rynkowe w 2024 r. według HMS Networks

Zakres badania:
Raport HMS zawiera oszacowanie sytuacji rynkowej w 2024 r. na podstawie liczby nowo zainstalowanych węzłów w ramach przemysłowych instalacji automatyki. Węzeł definiuje się jako maszynę lub urządzenie podłączone do sieci przemysłowej. Przedstawione dane liczbowe prezentują skonsolidowany pogląd HMS uwzględniający spostrzeżenia partnerów z branży, własne statystyki sprzedaży i ogólne postrzeganie sytuacji na rynku.

www.hms-networks.com
 

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP