NSK Europe informuje o nominacji na stanowisko starszego dyrektora ds. prawnych, zgodności i HR
Johannes Bornmueller został nominowany na stanowisko starszego dyrektora ds. prawnych, zgodności i HR w firmie NSK - jednego z wiodących na świecie producentów z sektora technologii sterowania ruchem.
www.nskeurope.com
W przypadku NSK pojęcie „zgodności” wykracza poza przestrzeganie przepisów i regulacji, oznaczając szczere i uczciwe działanie zgodnie z wewnętrznymi zasadami, normami społecznymi i filozofią korporacyjną. Ponadto „zgodność” oznacza zdobywanie zaufania społeczności oraz przyczynianie się do rozwoju gospodarczego i społecznego na całym świecie.
J. Bornmueller będzie ściśle współpracować z menedżerami z Europy, Japonii i obu Ameryk w ramach międzynarodowej aktywności. Jest to jednak znany obszar dla kogoś, kto kształcił się w Niemczech, ale spędził kilka lat pracując za granicą.
„Różne sposoby, w jaki ludzie z odmiennych kultur podchodzą do problemów są bardzo pomocne w znajdowaniu optymalnych rozwiązań i wzbogacają doświadczenie” – podkreśla. „Dla mnie motywacją jest efektywne radzenie sobie z problemami. Prawnicy mają opinię ludzi spowalniających proces zmian, ale ja jestem osobą typu 80:20, czyli koncentruję się na najważniejszych 80% danej sprawy. Jeśli w tym samym czasie przedstawimy wszystkie swoje obawy, nic się nie zmieni. Należy podkreślić, że w szybko zmieniającym się świecie organizacja musi zawsze dostosowywać się, aby nie dać się wyprzedzić konkurencji”.
J. Bornmueller to optymistyczny, nastawiony na znajdowanie rozwiązań menedżer, który uwielbia przemysł, a w szczególności procesy inżynierii i rozwoju, ponieważ opierają się one na duchu ciągłego doskonalenia.
„Patrząc na przemysł zawsze dostrzegam wyraźną skłonność firm do doskonalenia” – podkreśla. „Przemysł wytwórczy w Europie jest bardzo innowacyjny, a ewolucja i doskonalenie stały się normą. Celem każdej zmiany jest poprawa przyszłych działań i lubię odzwierciedlać tę etykę z punktu widzenia HR.”
Chociaż J. Bornmueller rozpoczął urzędowanie dopiero we wrześniu 2024 r., już obecnie działa w duchu kultury korporacyjnej NSK, skupiając się na szeregu konkretnych tematów, w tym na bezpieczeństwie psychologicznym pracowników.
„Jeśli ludzie czują, że pracują w bezpiecznym środowisku, gdzie bez obaw mogą zabrać głos, są bardziej skłonni opuścić swoją strefę komfortu i odkrywać nowe pomysły” – podkreśla. „Oczywiście, wdrożenie nowego podejścia nie zawsze musi pójść zgodnie z planem, ale może jednocześnie stanowić źródło znacznych, niewykorzystywanych wcześniej przychodów. Jeśli nie poczujemy się wystarczająco komfortowo, aby spróbować czegoś nowego, nigdy nie poznamy rezultatów takiego działania. Musimy stawiać pracownikom wyzwania i stwarzać możliwości, a także wykorzystywać ich umiejętności oraz zachęcać ich do kreatywności i indywidualności.”
Oczywiście, NSK podąża już drogą kreatywności, oferując rozwiązania pozwalające sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom, takim jak zrównoważony rozwój, mobilność, elektryfikacja samochodów czy odnawialne źródła energii.
„Te obszary zainteresowań coraz mocniej wpływają na decyzje zawodowe podejmowane przez młodsze pokolenie, które chcemy przyciągnąć” – podsumowuje J. Bornmueller. „NSK wraz ze swoją japońską kulturą korporacyjną stanowi bardzo dobry przykład w kategorii trafności i celu działania. Podejście do zmiany i poprawy w japońskiej kulturze opiera się na stopniowaniu – należy robić małe kroki, ale nigdy się nie zatrzymywać. Firma NSK koncentruje się na opracowywaniu rozwiązań, które stanowią wartość dodaną, wspierającą dobrostan globalnego społeczeństwa. Mam nadzieję, że będę mógł wnieść znaczący wkład w tę filozofię.”
1) Johannes Bornmueller, starszy dyrektor ds. prawnych, zgodności i HR w NSK