www.przemysl-polska.com
09
'25
Written on Modified on
Satelita na wysokości 500 km pomoże lepiej wykorzystać wodę na Ziemi
W 2024 roku wyposażony w kamerę termowizyjną ABB, satelita VanZyl-1 zaczął obrazować powierzchnię Ziemi.
global.abb

Pod koniec czerwca 2025 r. rakieta Falcon 9 programu SpaceX wyniosła na orbitę kilkadziesiąt satelitów. Wśród nich znalazł się VanZyl-2, jeden z najważniejszych obiektów tego typu do termicznego obrazowania powierzchni Ziemi. Dane dostarczane przez tego satelitę pomogą lepiej zarządzać gospodarką wodną i przewidywać klęski żywiołowe.
VanZyl-2 ma być komercyjnym uzupełnieniem programu Landsat Next, realizowanego przez NASA. Satelita okrąża Ziemię na orbicie heliosynchronicznej, aby za każdym razem gdy wykonuje jakieś zdjęcie, kąt oświetlenia powierzchni planety był takim sam. To istotne, ponieważ system niemal w czasie rzeczywistym ma generować wysokiej jakości obrazy w tzw. podczerwieni termalnej i bliskiej podczerwieni. Takie obrazy, oczywiście przy wsparciu sztucznej inteligencji, mogą dostarczać cennych informacji, które posłużą do monitorowania stanu upraw, planowania wydajnej irygacji, oceny efektywności wykorzystania wody czy wykrywania susz. Ale nie tylko – firma Hydrosat, czyli właściciel VanZyl-2, mówi również m.in. o monitorowaniu ciepła wydzielanego przez zakłady przemysłowe, wykrywaniu statków w nocy i innych zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem.

Aby badać powierzchnię z wysokości ponad 500 km potrzeba odpowiednio skalibrowanych, precyzyjnych urządzeń. Jednym z najważniejszych jest tu kamera termowizyjna ABB. Kamery tego typu reagują na niewielkie zmiany temperatury na powierzchni Ziemi – mniejsze niż 0,1 stopnia Celsjusza. Gdy dany obszar doświadcza niedoboru wody, jego temperatura reaguje szybciej i intensywniej na oświetlenie słoneczne. Kamery pomagają więc badać wilgotność gleby wykorzystując do tego wskaźnik temperatury powierzchni, podobnie jak kamery mierzące temperaturę ciała na lotniskach.
Tę metodę stosowały w przeszłości satelity rządowe, ale problemem była niedostateczna rozdzielczość oraz zbyt długie odstępy czasowe między jednym a drugim obrazowaniem tego samego miejsca. VanZyl-2 ma zapewnić odpowiednią jakość, ale i częstotliwość generowania obrazów.
Firma Hydrosat współpracowała z ABB już przy zeszłorocznej misji VanZyl-1, w ramach której zainstalowano podobne kamery z promiennikiem podczerwieni. I choć VanZyl-1 okazał się sukcesem, a wygenerowane obrazy wspierały pracę wielu rolników i instytucji, to nowy satelita ma jeszcze bardziej wyśrubowane parametry. W ciągu jednej doby może bowiem wygenerować obrazy nawet 8 milionów km2 powierzchni. To cztery razy więcej niż VanZyl-1.
– ABB to nasz zaufany partner. Ich wiedza ekspercka i jakość systemów optycznych pomagają nam w codziennym, szczegółowym obrazowaniu powierzchni Ziemi – powiedział dyrektor ds. technicznych Hydrosat.
Od 50 lat ABB jest liderem technologii czujników pracujących w podczerwieni. Niektóre rozwiązania wykorzystane w satelitach Hydrosat odnoszą się w pewnym stopniu do technologii ABB zainstalowanych w satelicie NASA Terra. Inne rozwiązania firmy są wykorzystywane do zwiększania wydajności w prywatnym i państwowym sektorze kosmicznym.
www.abb.com