www.przemysl-polska.com
Westermo Teleindustri AB

Automatyzacja instalacji na polu naftowym za pomocą przemysłowego rutera 3G MRD

310

Automatyzacja instalacji na polu naftowym za pomocą przemysłowego rutera 3G  MRD
Firma Lufkin Automation wybrała ruter 3G MRD-310 firmy Westermo jako wyposażenie swojego produktu SAM Well Manager (Menedżer Odwiertu SAM), najbardziej zaawansowanego technologicznie rozwiązania w przemyśle naftowym, przeznaczonego do precyzyjnego monitoringu i sterowania odwiertami wykorzystującymi pompy żerdziowe. Stosowany w szeregu projektów pilotażowych, głównie na rynkach europejskich i azjatyckich, ruter MRD-310 charakteryzuje się bardzo wysoką dołączalnością, wspiera także wiele protokołów mobilnych, w tym GSM, GPRS, 3G UMTS, HSDPA i HSUPA. Przeznaczony do pracy w trudnych warunkach środowiskowych, ruter MRD-310 tam, gdzie jest stosowany, zapewnia znaczną obniżkę kosztów.

Firma Lufkin Automation powstała w wyniku połączenia dwóch firm, Delta X i Nabla Corporations, będących pionierami w zakresie sterowania pracą pomp żerdziowych. Firma Delta-X była liderem w dziedzinie testowania i systemów analizy procesów pompowania, stosując w tym celu innowacyjne i łatwe w użyciu metody. Nabla była producentem rozwiązań w zakresie oprogramowania, które na wiele sposobów upraszczało analizę procesów pompowania i sterowanie nimi. Obecnie obie firmy stanowią części działu pól naftowych firmy Lufkin Automation i oferują rozwiązania w zakresie analizy, bezpieczeństwa i sterowania odwiertami wykorzystującymi pompy żerdziowe.

Pola naftowe są często usytuowane w odległych rejonach, w nieprzyjaznych warunkach środowiskowych, gdzie występują ekstremalne zmiany temperatury, wilgotności i innych parametrów środowiska. Instalacja systemów sterowania i nadzoru w takich środowiskach może sprawiać wiele trudności, gdyż pola naftowe często obejmują setki pomp rozrzuconych na znacznych obszarach.

Opracowany przez firmę Lufkin system SAM Well Manager jest najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem dla przemysłu naftowego, przeznaczonym do precyzyjnego nadzoru odwiertów wykorzystujących pompy żerdziowe i do sterowania ich pracą. SAM Well Manager umożliwia operatorowi optymalizację wydajności i niezawodności pomp. Przepływ wytwarzany przez pompę może być analizowany, konieczność obsługi i konserwacji może być obliczona i przewidziana zanim dojdzie do awarii, a zużycie energii jest optymalizowane. System SAM Well Manager może być tak skonfigurowany, aby zatrzymać proces pompowania przy niskich poziomach ropy oraz w przypadkach, gdy wymagana jest konserwacja lub obsługa urządzeń. System tworzy także pełną historię pracy odwiertu, która może być następnie wykorzystana do dalszej optymalizacji procesu.

SAM Well Manager jest podłączony do systemu automatyki nadzorującego przebieg procesu technologicznego (SCADA) pomp. Aby umożliwić zdalne sterowanie systemem, stosowano wiele różnych technologii, takich, jak połączenia przewodowe (miedziane), światłowody lub łącza radiowe. Jednak oddział europejski firmy Lufkin rozwinął ten system, opracowując nowe rozwiązania, wykorzystujące sieci telefonii komórkowej. Firma Lufkin zdecydowała się na wykorzystanie rutera 3G MRD-310 firmy Westermo w szeregu projektów pilotażowych, przeznaczonych głównie na rynki europejskie i azjatyckie.

Ruter MRD-310 nadaje się doskonale do tego rodzaju zastosowań - i to z wielu powodów. Może on współpracować z wieloma rozmaitymi standardami telefonii komórkowej stosowanymi w skali globalnej, co umożliwia jego instalację praktycznie w każdym miejscu na świecie. Wspiera on także szyfrowane za pomocą protokołów IPSec kanały VPN (Wirtualnej Sieci Prywatnej), co stanowi standardowe wymaganie w zakresie bezpieczeństwa krytycznych aplikacji wykorzystujących niezabezpieczone sieci publiczne (Internet). Ponadto MRD-310 zapewnia interfejs szeregowy oraz konwersję transmisji szeregowej do protokołu IP, co jest niezbędne, aby można było podłączyć system do sterownika. Rutery są przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach otoczenia, mogą pracować w temperaturach od -20C do +60C. Obecnie aplikacja ta jest instalowana w pewnej liczbie projektów pilotażowych w celu wykazania możliwości osiągnięcia za jej pomocą znacznej obniżki kosztów.

Wykorzystanie funkcji HSUPA (High Speed Uplink Packet Access) umożliwia osiągnięcie szybkości transmisji przy wysyłaniu danych do 2 Mb/s, przy szybkości pobierania 7,2 Mb/s, co sprawia, że urządzenie nadaje się do pracy nawet w aplikacjach o dużej szybkości przekazywania danych. MRD-310 wyróżnia się także bardzo wysokim poziomem dołączalności. Posiada on wbudowane dwuportowe przełączniki Ethernet 10/100 oraz RS232, co umożliwia łatwe i bezproblemowe łączenie ze sobą urządzeń położonych w znacznej odległości od siebie. Ruter MRD-310 wyposażono również w szereg rozwiązań pozwalających wydłużyć okres eksploatacji już zainstalowanych urządzeń, zapewniających np. możliwość podłączania sterowników PLC i innego sprzętu wymagającego interfejsu RS-232. Jednostka może pracować zarówno w trybie przełączania pakietów, jak i w trybie przełączania obwodów, umożliwia konwersję transmisji szeregowej do protokołu IP, pracę w charakterze bramy sieciowej magistrali Modbus (Modbus Gateway), DNP3 Level 1 Outstation oraz emulację modemu wdzwanianego (Dial-up).

Rod_Pump.jpeg: Praca poszczególnych pomp ropy naftowej może być łatwo nadzorowana i sterowana z centralnej sterowni za pomocą rutera MRD-310. MRD-310 jest ruterem pracującym w standardzie 3G/GPRS, umożliwiającym ustanowienie bezpiecznego połączenia za pomocą protokołu IP, przy wykorzystaniu szyfrowanych kanałów VPN pracujących w architekturze IPSec.

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP