www.przemysl-polska.com
Schmersal

Nowa seria kurtyn bezpieczeństwa, dzięki trybowi uczenia i funkcji blanking, zapewnia dużą elastyczność optoelektronicznego zabezpieczania stref zagrożenia

W porównaniu z konwencjonalnymi barierami bezpieczeństwa, optoelektroniczne kurtyny bezpieczeństwa oferują większą elastyczność pracy. Operator uzyskuje jeszcze większą elastyczność, jeśli świetlna kurtyna bezpieczeństwa jest wyposażona w wygodne funkcje czasowego wyłączenia (muting) i wygaszania (blanking).

Nowa seria kurtyn bezpieczeństwa, dzięki trybowi uczenia i funkcji blanking, zapewnia dużą elastyczność optoelektronicznego zabezpieczania stref zagrożenia
Funkcja wygaszania pozwala na wydzielenie obszaru w strefie zabezpieczanej, w którym nie będzie generowany sygnał zatrzymania. Dzięki temu na takim obszarze może być ustawiony przenośnik taśmowy wraz z dodatkowym osprzętem. Funkcja ruchomego wygaszania (floating blanking) umożliwia jeszcze większą elastyczność - promienie nie są wygaszane w ściśle określonych pozycjach. Jest to użyteczne, gdy w strefie zabezpieczanej znajdują się takie obiekty, jak np. ruchome kable elektryczne. „Wygaszanie” porusza się w górę i w dół razem z obiektem - wyjaśnia to użycie terminu „ruchome” . Jeśli wielkość obiektu zmieni się, świetlna kurtyna bezpieczeństwa jest wyłączana.

W typoszeregu kurtyn SLC 420 wszystkie promienie - z wyjątkiem promienia synchronizującego - mogą być wygaszane. Dostępne są dwa tryby wygaszania: stały i dynamiczny. Wybór trybu zależy od czasu obecności obiektu w strefie zabezpieczanej (czy jest tam stale czy tymczasowo). W ten sposób użytkownik może dostosować funkcję blanking do indywidualnych wymagań.

Opisane powyżej funkcje stają się coraz bardziej popularne w praktyce – tendencja do wytwarzania produktów o dużej elastyczności zastosowań odnosi sie się również do kurtyn bezpieczeństwa. Safety Control GmbH (Centrum Kompetencji Schmersal Group odpowiedzialne za optoelektroniczne kurtyny bezpieczeństwa) – opracowało ostatnio nową serię kurtyn, w których parametryzację funkcji blanking można przeprowadzić bez użycia oprogramowania PC i urządzenia programującego. W tej serii kurtyn funkcje te są określane dzięki trybowi uczenia, przy użyciu zewnętrznych urządzeń sterujących (np. przełączników).

Użytkownik aktywuje żądany tryb uczenia – kurtyna świetlna jest wyposażona w diodę LED sygnalizująca tryb pracy. Procedura „uczenia” rozpoczyna się przy użyciu zewnętrznego urządzenia sterującego , np. przełącznika nożnego. W ten sposób operator określa, które obszary mają być „wygaszane”. Podczas tej procedury można wybierać między różnymi rodzajami funkcji blanking: wygaszaniem stałym, wygaszaniem stałym z jednym lub dwoma dodatkowymi promieniami ruchomymi oraz między ruchomym a stałym wygaszaniem.

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP