System telefonów alarmowych dla największego mostu wiszącego w Europie
Most nad cieśniną Wielki Bełt łączy Danię z siecią europejskich dróg i linii kolejowych. Każdego roku korzysta z mostu około 11 milionów pojazdów i 8,3 miliona pasażerów pociągów. Zainstalowana ostatnio, nowa światłowodowa sieć szkieletowa posiada przepustowość 2 x 1 Gbit/s i zapewnia wydajną transmisję danych dla kamer CCTV, stacji pogodowych i nowego systemu telefonów alarmowych, wykorzystujących technologię telefonii IP. Aby zapewnić sprawną komunikację między telefonami alarmowymi a światłowodową siecią szkieletową, firma A/S Storebælt wybrała solidny ekstender ethernetowy Wolverine firmy Westermo.
Całość ma 18 km długości. Duńskie władze państwowe położyły szczególny nacisk na kwestię bezpieczeństwa. Wzdłuż całego mostu znajdują się liczne kamery CCTV, siedem stacji pogodowych stale monitoruje zmiany pogodowe, a telefony alarmowe są rozmieszczone co 600 m po obu stronach autostrady.
Ponieważ most był użytkowany już ponad 10 lat, należało zmodernizować systemy bezpieczeństwa.
Stara sieć szkieletowa miała przepustowość rzędu 2 Mbit/s i choć była ona wystarczająca, sieć nie mogła już być obsługiwana. Zainstalowana ostatnio nowa światłowodowa sieć szkieletowa posiada przepustowość 2 x 1 Gbit/s i zapewnia wydajną transmisję danych dla kamer CCTV, stacji pogodowych i nowego systemu telefonów alarmowych wykorzystujących technologię telefonii IP.
Stary system telefonów alarmowych był niewystarczający z kilku powodów. Po pierwsze obudowa, w której znajdowała się słuchawka telefonu, nie była odporna na panujący tu surowy klimat. Po dziesięciu latach opierania się zmiennym warunkom pogodowym, obudowy były tak skorodowane, że uniemożliwiały korzystanie z telefonu.
Kolejnym problemem ze starym system telefonów alarmowych był fakt, że wszystkie rozmowy były przekazywane do policyjnego centrum alarmowego w pobliżu miasta Slagelse - bez względu na rodzaj pomocy, jaka była konieczna. Dziewięćdziesiąt procent wezwań było spowodowanych brakiem paliwa w samochodzie, a nie prawdziwymi wypadkami. Ponieważ jednak stojący pojazd na moście stwarza duże zagrożenie, należy go jak najszybciej uruchomić. Firma A/S Storebælt uznała, że w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest po prostu dostarczenie paliwa lub darmowe holowanie.
Nowy system telefonów alarmowych IP przekazuje wszystkie rozmowy do centrum kontrolnego
A/S Storebælt. Wezwania dotyczące braku paliwa są obsługiwane przez personel firmy natomiast te, które dotyczą wypadków, są przekazywane do policyjnego centrum alarmowego. Kolejnym usprawnieniem jest fakt, że nowy system jest w stanie określić dokładną lokalizację, z której dokonywane było połączenie - w przypadku starego systemu było to niemożliwe. Przyśpiesza to znacznie udzielanie pomocy i zwiększa poziom bezpieczeństwa.
Zainstalowano nowe telefony alarmowe wykonane ze stopu aluminium, które są bardziej odporne na surowe warunki pogodowe. Aby połączyć telefony alarmowe z siecią szkieletową firma A/S Storebælt wybrała solidny ekstender ethernetowy Wolverine firmy Westermo. Wolverine korzysta z technologii SHDSL wykorzystującej kable typu skrętka i zapewniającej przepustowość rzędu 15,3 Mbit/s. Jego wielką zaletą jet możliwość korzystania z istniejącego już okablowania, co znacząco obniża koszty instalacji. Również w tym przypadku wykorzystano okablowanie starego systemu telefonów alarmowych, oszczędzając w ten sposób duże kwoty.
Na całej długości obu mostów zainstalowano 31 ekstenderów Wolverine, które z jednej strony są podłączone do dwóch telefonów alarmowych, z drugiej zaś do sieci szkieletowej.
Oprócz tego, że ekstender Wolverine doskonale pasował do tego projektu, decyzja o jego wykorzystaniu została podjęta w oparciu o pozytywne rezultaty uzyskane we wcześniejszych realizacjach oraz referencje, mówiące iż jest to produkt solidny, łatwy w użyciu i bezproblemowy.
applications.eps: Rysunek ten pokazuje, jak wygląda instalacja telefonów IP - cały system transmisji danych obejmuje nie tylko telefony alarmowe, ale są do niego podłączone także inne urządzenia, np. kamery CCTV i różnego rodzaju układy telemetryczne.
cabinet.jpg: Pierwsze urządzenie ze wszystkich zainstalowanych ekstenderów Wolverine znajduje się w serwerowni po wschodniej stronie mostu.
Firma Westermo oferuje całą gamę przemysłowych rozwiązań komunikacyjnych dla wymagających aplikacji rynku transportowego, energetycznego oraz gospodarki wodnej i innych. Od ponad 35 lat firma Westermo znajduje się w awangardzie rozwoju technologicznego, często osiągając granice tego, co jest technicznie możliwe. Dla zapewnienia najlepszego możliwego wsparcia, Westermo jest obecne w 35 krajach, posiadając sieć własnych biur i autoryzowanych dystrybutorów . Od 2008 roku Westermo jest częścią Grupy Beijer Electronics, szybko rozwijającej się spółki technologicznej, mającej duże doświadczenie w automatyce przemysłowej oraz w rozwoju i marketingu konkurencyjnych produktów oraz rozwiązań skupionych na potrzebach użytkowników.