www.przemysl-polska.com
Beijer Electronics Products AB

.NET w HMI

W jaki sposób technologia .NET Framework może stworzyć nowe możliwości i warunki dla systemów operatora w przyszłości? Jak deweloperzy HMI i użytkownicy odnoszą zwycięstwo wybierając ustandaryzowane środowisko programistyczne w celu dotrzymania kroku gwałtownemu rozwojowi technologicznemu?

.NET w HMI
Programowanie w HMI to kosztowne przedsięwzięcie. Historycznie, wielu dostawców HMI dokonywało wielkich nakładów inwestycyjnych zarówno w latach roboczych jak i pieniądzach, aby opracować swoje oprogramowanie. Efektem tego są zamknięte frameworki bazujące na decyzjach podjętych dawno temu.

Programowanie przyszłych HMI zmierza w zupełnie nowym kierunku. Wybierając otwarte środowisko programowania takie jak .NET Framework od początku, można szybko zaimplementować uznaną i nowoczesną platformę o udowodnionej stabilności. Jednocześnie można skorzystać z szerokiego zakresu narzędzi i funkcji, które umożliwiają dostosowanie rozwiązań HMI do własnych potrzeb zwiększając ich wydajność.

Uznane technologie w interakcji
Zasoby stojące za .NET Framework są znaczne, gdyż framework ten jest częścią systemu operacyjnego Microsoft Windows. Jest wielce prawdopodobne, że aplikacje bazujące na frameworku Microsoftu zagwarantują innowacyjne i stabilne rozwiązania HMI o długiej żywotności. Kolejną wyraźną przewagą jest to, że można odnieść korzyści z wykorzystania technologii towarzyszących .NET Framework. Framework ten jest bardzo rozległy. Przykłady technologii tworzących wymogi w świecie HMI w szczególności to WPF (Windows Presentation Foundation), Wstążka (pole narzędzi w standardowym oprogramowaniu Windows) i możliwości skryptowania w C#.

Zmiana pokoleniowa w automatyce
Inne nowe podejście w dziedzinie HMI idzie w parze z rynkiem automatyki, który przechodzi zmianę pokoleniową. Nowe, dobrze wykształcone pokolenie programistów wchodzi na rynek i domaga się bardziej zaawansowanych i otwartych narzędzi. Użytkownicy końcowi i operatorzy w warsztatach przemysłowych dorastali z komputerami, smart fonami i nowoczesnymi graficznymi interfejsami użytkownika. Oczekiwanie intuicyjnego graficznego interfejsu użytkownika, który nie potrzebuje instrukcji, wzrasta w takim samym tempie. Przykładowo, przez pewien czas Apple i Android od Google wyznaczały nowe standardy przyjazności dla użytkownika i grafiki, co w końcu będzie wymagało odpowiedzi ze strony przemysłu.

Ulepszona grafika i komponenty medialne
Jednym ze sposobów na dokonanie tego jest wykorzystanie WPF, silnika graficznego Microsoftu dołączonego do .NET Framework. Jego zaletami są dostęp użytkownika do grafiki wektorowej która przy powiększeniu nie pogarsza jakości obrazu, oraz fakt, że opracowywanie grafiki może zostać oddzielone od kodowania poprzez XAML. To razem – poza możliwościami tworzenia fantastycznej grafiki – stanowi narzędzia do tworzenia obiektów HMI, które mogą efektywnie współgrać z nazwą marki użytkownika końcowego.
Przykładowo importowanie obiektów opracowanych w MS Expression Design, umożliwia natychmiastowe zaimplementowanie grafiki 3D i efektów takich jak przezroczystość, cieniowanie, animacja, rozrysowanie kadrów i multimedia. Programista tworzy logikę, projektant zajmuje się wyglądam, a XAML odpowiedzialne jest za interakcje między nimi. Za sprawą WPF, użytkownik otrzymuje dostęp do nowoczesnego silnik graficznego, na którym można budować przyszłą funkcjonalność HMI.
Kolejną ważną technologią w .NET Framework jest dostęp do obiektów mediów Windows, co z kolei otwiera drogę do takich komponentów medialnych jak Internet Explorer, Windows Media Player czy czytniki PDF.

Tworzenie unikalnego HMI
Przy obecnym postępie na rynku, co raz ważniejsze staje się dla wytwórców maszyn i dostawców rozwiązań HMI umożliwienie własnego wkładu w rozwiązania HMI i w konsekwencji uczynienie ich własnymi, taka by odróżnić je od konkurencji. Może to dotyczyć funkcjonalności lecz także i designu. W czasach, gdy sprzęt staje się, co raz bardziej podobny do siebie, kwestia tego jak użytkownik może dostosować i pracować z oprogramowaniem HMI staje się, co raz ważniejsza.
Dostęp do ukończonych komponentów .NET daje wyjątkową możliwość dostosowania aplikacji. Najbardziej powszechne są komponenty graficzne, gdzie funkcje są zawarte w obiektach graficznych (takich jak przyciski lub diagramy). Komponenty tworzone są przy użyciu narzędzi deweloperskich w języku wysokiego poziomu. Mogą one następnie zostać zamknięte i tym samym uchronione przed kopiowaniem. Można samemu wybrać czy stworzyć komponent .NET, czy też wykorzystać gotowe komponenty innych producentów dostępne w sklepach online z komponentami, które można pobrać i zainstalować.
Istnieje wiele firm tworzących komponenty .NET Framework. Możliwości wykorzystania tego w HMI są bardzo interesujące. Przykładowo, poprzez komponenty .NET można dzielić się specjalistyczną wiedzą z różnymi branżami przemysłu – takimi jak wydobywanie ropy i gazu, automatyzacja budynków, wodociągów i ścieków – a w konsekwencji ułatwić klientom optymalizację ich rozwiązań HMI.
Język skryptowy jest również ważny dla rozwiązań HMI. Historycznie, różni producenci korzystali z różnych dialektów języków standardowych. W .NET Framework, C# jest jednym ze standardowych języków. W praktyce oznacza to większą wolność dla programistów, którzy mogą korzystać z wszystkich funkcjonalności języka zamiast wybranych części.
Poprzez skryptowanie można stworzyć swoje własne funkcje w aplikacji tworząc w ten sposób funkcjonalność, która nie jest jeszcze włączona w narzędzie HMI. Można także przywoływać różne komponenty.

Podsumowanie
Zintegrowane system w automatyzacji są tym, czego oczekuje się obecnie – zamknięte przez dostawcę systemy należą do przeszłości. Trend na rynku jest taki, iż preferowane są standardowe platformy, dzięki którym różni dostawcy systemów mogą się komunikować. Otwarte systemy i technologie są więc konieczne w przyszłości. Innym trendem jest to, iż twórcy HMI są co raz bardziej wymagający względem narzędzi do dostosowywania rozwiązań, aby dzięki temu zwiększyć swoją konkurencyjność. Wysokie wymagania dotyczące grafiki i przyjazności dla użytkownika napędzają dynamicznie rozwijający się rynek konsumencki.

iX - przełomowe HMI od Beijer Electronics
Beijer Electronics kontynuuje stawianie wielkich kroków naprzód w dziedzinie rozwoju oprogramowania HMI. iX to rewolucyjne oprogramowanie HMI oparte na czołowej technologii .NET Framework. Filozofia iX zawiera wspaniała grafikę, solidną funkcjonalność HMI, intuicyjne środowisko designerskie i prawdziwie otwartą architekturę. Cztery podstawy, które razem stanowią wyjątkową koncepcję z zaledwie kilkoma konkurentami na świecie.

Autor
Marie Green, Beijer Electronics

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP