www.przemysl-polska.com
16
'21
Written on Modified on
TWK
Czujniki z certyfikacją ATEX oraz SIL2/ PLd
Nie wyleć w powietrze – ale lepiej być bezpiecznym, niż potem żałować, jeśli Twój system czy środowisko pracy są obciążone ryzykiem wybuchu. TWK wprowadza na rynek nowy enkoder bezpieczeństwa służący do ochrony przeciwwybuchowej, zgodny ze standardem ATEX, strefy 1/ 21. Posiada dodatkowo certyfikat bezpieczeństwa funkcjonalnego SIL2/ poziom wydajności d. Istnieje wiele różnych zastosowań. Są proste i są złożone. Są niedrogie i są kosztowne. Do zastosowań bezpiecznych i niebezpiecznych. Niektóre czujniki nadają się nawet do atmosfer zagrożonych wybuchem. Średniej wielkości przedsiębiorstwo TWK oferuje odpowiednie technologie czujnikowe dla prawie wszystkich obszarów zastosowań, służące do przetwarzania pomierzonych wartości mechanicznych na wartości lub dane elektryczne lub elektroniczne.
Kompaktowe, wytrzymałe i bezpieczne: dostosowany do potrzeb użytkownika enkoder jednoobrotowy TRK38, dla zastosowań zabezpieczającychPodstawowa zasada bezpieczeństwa mówi: bezpieczeństwo przede wszystkim. W kontekście ryzyka wybuchu, rozbudowano ofertę produktową w zakresie czujników z certyfikacją ATEX. Prócz czujników dla strefy 2 (gaz) oraz 22 (pył), które były dostępne już od dłuższego czasu, w ofercie mamy odtąd nową generację enkoderów z gotowym na zastosowania przyszłości interfejsem PROFINET (w tym z profilem PROFIsafe), które także nadają się dla stref 1 (gaz) i 21 (pył). Są to kompaktowe obudowy z aluminium albo stali nierdzewnej, z połączeniem kablowym, które oferują nie tylko dobrze znaną wytrzymałość i niezawodność, ale także nieograniczone możliwości zastosowania w atmosferach zagrożonych wybuchem, jak i z urządzeniami ATEX grupy II, kat. 2, w przypadku gazu do klasy IIC i w pyłu, jak i w atmosferze pyłowej klasy IIIC. Certyfikacja obejmuje m. in.: ATEX, IEC-Ex, klasa 1/ 2 cz. 2 dla Ameryki Północnej oraz EAC-Ex. Oczywiście, na życzenie, posiadają także certyfikat SIL2/ PLd.
W przemyśle naftowym i gazowym pola zastosowań są szerokie. Pojawiające się pary i gazy są wybuchowe, a wszelkie urządzenia stykające się z nimi muszą być odpowiednio dla nich przeznaczone. Przykładowo, gdyby w strefie ATEX 1 wykorzystywane były żurawie, które są zwykle bogato wyposażone w czujniki – np. enkodery – zastosować można nowy enkoder TRT78/ S3-ATEX z interfejsem PROFIsafe. Oferuje on bezpieczeństwo funkcjonalne (SIL2/ PLd) oraz zabezpieczenia dla strefy 1: bezpieczeństwo w podwójnym pakiecie. Ochrona przeciwwybuchowa zapewniona jest dzięki ogniotrwałej obudowie ze specjalnymi tulejami kablowymi, do których wsuwa się elektronikę. Wytrzyma ona wybuch wadliwego urządzenia. Przez otwory nie mogą wydostać się ani iskry, ani ogrzane gazy. Co więcej, obudowa uniemożliwia wydostawanie się pyłów (IP6x). Z uwagi na to, że temperatura powierzchni obudowy nie przekracza 100 °C, nie może dojść do zapłonu gazu ani pyłu.
Pomimo tego, że funkcje czujników są coraz bardziej złożone, a funkcje coraz bardziej rozbudowane – to ceny nie uległy rozbudowie. Przeciwnie – zoptymalizowane projekty i metody produkcji zapewniają coraz większą wydajność i redukują koszty.
Więcej informacji o produkcie można znaleźć pod adresem: https://www.twk.de/en/products/rotary-encoders/8845/rotary-encoder-trt/s3-sil2?c=20