www.przemysl-polska.com
Igus News

NOWY CZUJNIK I.SENSE EC.W UMOŻLIWIA OPŁACALNE MONITOROWANIE W CZASIE RZECZYWISTYM, STANU SYSTEMÓW E-PROWADNIKÓW PRACUJĄCYCH ŚLIZGOWO

Awarie maszyn i przestoje to jedne z aspektów, które generują najwyższe koszty w branży. Dlatego ważnym jest, aby personel zajmujący się konserwacją zapobiegał nieplanowanym przestojom.

NOWY CZUJNIK I.SENSE EC.W UMOŻLIWIA OPŁACALNE MONITOROWANIE W CZASIE RZECZYWISTYM, STANU SYSTEMÓW E-PROWADNIKÓW PRACUJĄCYCH ŚLIZGOWO

Internet rzeczy, Big Data i roboty autonomiczne: Przejście na Przemysł 4.0 idzie pełną parą. Dotyczy to również podzespołów, które pracują w maszynach i już dawno stały się inteligentne, np. poprzez dostarczanie danych o ich stanie. Jednak integracja inteligentnych technologii jest często dla firm skomplikowana i wiąże się z zewnętrznymi pracami montażowymi. „Odkryliśmy również, że chociaż usługi online są bardzo popularne w codziennym życiu prywatnym, wrażliwość na zewnętrzne połączenia danych jest bardzo wysoka w środowisku biznesowym. Połączenie maszyny z Internetem Rzeczy często nie jest pożądane. Jednak klient nie chce rezygnować z inteligentnych funkcji i integracji z istniejącymi systemami sterowania” — wyjaśnia Richard Habering, szef jednostki biznesowej inteligentnych tworzyw sztucznych igus.

Właśnie tam pojawia się igus z nowym czujnikiem żywotności i.Sense EC.W dla systemów e-prowadników. Opłacalny czujnik umożliwia ekonomiczne wykrywanie zużycia w czasie rzeczywistym już od 248 euro, a dzięki zintegrowanym stykom bezpotencjałowym można go podłączyć bezpośrednio do systemu sterowania maszyną PLC, bez połączenia z Internetem. W zestawie zawarte są: czujnik, kabel i elektronika ewaluacyjna. Użytkownicy mają również możliwość podłączenia czujnika do różnych sieci i systemów IoT za pośrednictwem modułu i.Cee, a tym samym zintegrowania go z koncepcją konserwacji predykcyjnej. Czujnik żywotności jest dostępny dla e-prowadników E4.32, E4.42, E4.56 i E4.80 od igus — planowane są już kolejne rozmiary dla serii E4Q, E2.1 i E2/000.

Szybkie i proste określanie żywotności — nawet zdalnie
Podstawowa zasada nowego, opłacalnego systemu czujników jest prosta: elementy przewodzące są wbudowane w wysokowydajne polimery prawie wszystkich produktów igus w obszarach obciążonych trybologicznie. Przemyślane geometryczne rozmieszczenie tych elementów pozwala na sformułowanie jednoznacznych oświadczeń dotyczących żywotności produktu w przypadku przerwy w zasilaniu lub zmiany rezystancji. Informacje te można po prostu przekazać operatorowi za pośrednictwem monitora systemu i, na przykład, po osiągnięciu poziomu 25 procent, powiązać z informacją o oczekującej wymianie prowadnika. Czujnik i.Sense EC.W oferuje znaczną wartość dodaną, szczególnie w trudnych, ciemnych i brudnych środowiskach oraz w bardzo często sprawdzanych lub trudno dostępnych zastosowaniach. Montowany jest na ostatniej poprzeczce po stronie końca stałego i rejestruje aktualny stan bocznych odcinków prowadnika. Czujnik mierzy odległość między poprzeczkami, która zwęża się proporcjonalnie do ścierania bocznej części e-prowadnika. Dzięki temu czujnik może być używany do zdalnego monitorowania każdej części zużywającej się maszyny — co w przyszłości może przynieść korzyści wielu innym przedstawicielom motion plastics.

Zmniejszenie kosztów o 80% dzięki planowanej konserwacji
Komunikaty alarmowe oparte na stanie instalacji mogą zapobiegać nieplanowanym przestojom lub niepotrzebnej czy przedwczesnej wymianie prowadnika — co zapewnia również korzyści pod względem zrównoważonego rozwoju. Oznacza to, że e-prowadniki nie są już wymieniane zgodnie z interwałami konserwacyjnymi, ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne — co ostatecznie zmniejsza również koszty serwisowania. Podłączenie czujnika żywotności bezpośrednio do systemu sterowania instalacją może obniżyć koszty nawet o 80%. Aby zapewnić najlepszą możliwą jakość produktu, firma igus przeprowadza liczne testy w laboratorium badawczym. Ponad trzy miliardy cykli testowych jest rejestrowanych i analizowanych każdego roku dla samych tylko e-prowadników. Testy te służą do ciągłej optymalizacji i udoskonalania produktów igus. Na przykład inżynierowie ds. rozwoju znacznie zmniejszyli rozmiar czujnika żywotności — do 2,5 mm x 4 mm — dzięki czemu pomiary można przeprowadzać również w innych punktach, a informacje o stanie są generowane dla prawie wszystkich zastosowań ślizgowych. W połączeniu z kalkulatorami żywotności igus potencjał jest nieograniczony.

www.igus.com

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP