www.przemysl-polska.com
10
'22
Written on Modified on
Igus News
DZIAŁA NA PONAD 1000 METRÓW: IGUS OPRACOWUJE PIERWSZY NA ŚWIECIE NAPĘDZANY SYSTEM E-PROWADNIKÓW DLA DŁUGICH PRZESUWÓW
Praktycznie brak ograniczeń w zakresie długich przesuwów, wysoka dynamika, długi czas pracy — to cechy, które wyróżniają innowacyjny drive-chain od igus. Pierwszy na świecie e-prowadnik z własnym napędem zapewnia znacznie dłuższe czasy pracy przy ekstremalnie długich przesuwach, ponieważ prawie nie oddziałują na niego siły pchające/ciągnące.
40 lat temu statki kontenerowe były małe w porównaniu z dzisiejszymi statkami. Mieściły średnio 1000 kontenerów. Dziś największe kontenerowce o klasie "Potrójne E" przewożą prawie 24 000 kontenerów — a liczba ta wciąż rośnie. Te rozmiary stanowią wyzwanie dla portów, które muszą stale rozbudowywać swoją infrastrukturę, w tym suwnice kontenerowe ASC, które ładują kontenery na ciężarówki i pociągi. Ogromne suwnice pokonują teraz odległości do kilkuset metrów i więcej. W wielu przypadkach kable silnikowe podążają za ruchem suwnic ASC. „Na długości ponad 1000 metrów na e-prowadniki działają ogromne siły pchające/ciągnące” — mówi Hubert Kowalczyk, menadżer produktu e-prowadniki w igus Polska. „Aby zapobiec takiemu obciążeniu i jeszcze bardziej zoptymalizować żywotność systemu zasilania w ekstremalnych zastosowaniach, jako pierwszy na świecie producent prowadników opracowaliśmy e-prowadnik z własnym napędem”.
e-prowadniki wykorzystują własny napęd do podążania za ruchem suwnic ASC
Koncepcja projektu prowadnika drive-chain działa w następujący sposób: wzdłuż dolnego biegu prowadnika zamontowane są napędzane koła, które poprzez tarcie wprowadzają prowadnik w ruch. Dolny bieg porusza się wzdłuż szyny ruchem synchronicznym, podczas którego prawie żadne siły pchające/ciągnące z ruchomego końca nie działają na ogniwa prowadnika. „Daje nam to minimalne obciążenie, niskie zużycie i długą żywotność na dystansach 1000 metrów i więcej”, mówi Ottersbach. igus pracuje już nad alternatywną koncepcją napędu, która zastępuje koła cierne napędami liniowymi.
e-prowadniki z napędami są alternatywą dla stalowych bębnów przewodowych
Systemy samozasilające się są ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnych systemów stosowanych w ASC od dziesięcioleci: stalowe bębny przewodowe, które nawijają i rozwijają kable silnikowe — często w dwóch kierunkach, gdy stały punkt przewodu znajduje się w połowie przesuwu. Problem polega na tym, że gdy żuraw zbliża się do tego stałego punktu, musi wyhamować, aby umożliwić obrót systemu prowadzenia przewodu. Wymaga to czasu, co ma kluczowe znaczenie w okresie, gdy porty muszą stale zwiększać wydajność. Bębny silnika również ważą od czterech do sześciu ton, co znacznie zwiększa zużycie energii przez żuraw. „Ponieważ prowadnik napędowy porusza się po szynie bez przerwy, ASC nie muszą już hamować w pobliżu stałego punktu pośrodku. Dzięki temu mogą pracować bardziej wydajnie”, mówi Ottersbach. „Jednocześnie system e-prowadników nie zwiększa ani masy całkowitej, ani mocy napędowej systemu potrzebnej do jego działania. Niższa masa pozwala na prędkość 6 m/s nawet przy długich przesuwach. To znaczące zalety, z których korzysta coraz więcej operatorów portów na całym świecie”.
www.igus.com