www.przemysl-polska.com
NORD Drivesystems

NORD DRIVESYSTEMS rozbudowuje swój polski oddział w Wiechlicach

Większa pojemność dla wysoko wydajnego silnika synchronicznego IE5+.

NORD DRIVESYSTEMS rozbudowuje swój polski oddział w Wiechlicach
NORD-factory-Wiechlice.jpg: Fabryka NORD w Wiechlicach została otwarta w 2019 roku. Teraz zostanie rozbudowana ze względu na wymagane moce produkcyjne. Zdjęcie: NORD DRIVESYSTEMS

NORD prawie trzykrotnie powiększy jedną ze swoich dwóch polskich lokalizacji produkcyjnych: fabrykę w Wiechlicach w zachodniej Polsce. Produkowany jest tam m.in. innowacyjny silnik IE5+. Oprócz rozbudowy istniejącej hali fabrycznej zostanie uruchomiona nowa instalacja geotermalna.

Wiechlice w zachodniej Polsce to drugi po Nowej Soli zakład produkcyjny NORD DRIVESYSTEMS w Polsce. Powstały dopiero w 2019 roku zakład już teraz wymaga więcej miejsca. Dlatego fabryka zostanie rozbudowana. Istniejąca hala fabryczna zostanie dobudowana z dwóch stron. To niemal potroi obecną powierzchnię z 11 000 m2 do 32 000 m2. »Zapotrzebowanie na silnik IE5+ i inne silniki elektryczne nadal rośnie, co spowodowało konieczność rozszerzenia oferty«, wyjaśnia Jörg Niermann, szef marketingu w firmie NORD.

Prace budowlane rozpoczęto w kwietniu 2023 roku; otwarcie planowane jest na drugi kwartał 2024 roku. Obecnie w zakładzie produkowanych jest 10 000 silników tygodniowo. Po rozbudowie planowane jest potrojenie produkcji. Znacząco zwiększy się również zatrudnienie, które obecnie wynosi 220 pracowników.

To tutaj produkowany jest silnik synchroniczny IE5+
W ramach międzynarodowego stowarzyszenia produkcyjnego NORD fabryka w Wiechlicach ma szczególne znaczenie. Tutaj produkowany jest silnik synchroniczny IE5+. Charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością energetyczną, przekraczającą nawet najwyższą zdefiniowaną klasę sprawności IE5.  W tym położonym 100 kilometrów od granicy z Niemcami zakładzie produkowane są również inne silniki w rozmiarach od 63 do 160. Poza tym mają wytwarzane są tam również stojany, których serce - uzwojenie - jest wykonywane w pełni automatycznie na dwóch liniach produkcyjnych.

Pracownicy w Wiechlicach są wysoko wykwalifikowani; zakłady produkcyjne spełniają najnowsze wymagania. »Dzięki automatycznemu uzwajaniu w tym zakładzie odgrywamy wiodącą rolę«, podkreśla Niermann , »To jeszcze nie jest branżowy standard .»


NORD DRIVESYSTEMS rozbudowuje swój polski oddział w Wiechlicach
NORD-factory-hall-extended.jpg: Istniejąca hala fabryczna zostanie rozbudowana w dwóch kierunkach. Głębokie odwierty w ziemi pozwolą na wydobycie energii geotermalnej do ogrzewania bez emisji CO2. Zdjęcie: NORD DRIVESYSTEMS

Ogrzewanie bez emisji CO2 za pomocą energii geotermalnej
W trakcie prac budowlanych realizowany będzie kolejny innowacyjny projekt: instalacja systemu geotermalnego. Łącznie 52 odwierty – każdy o głębokości do 250 metrów – pozwolą na wydobywanie ciepła z gruntu, które następnie będzie można wykorzystać do bezemisyjnego ogrzewania hal fabrycznych. »Z geologicznego punktu widzenia tereny w Wiechlicach są wyjątkowo odpowiednie do wykorzystania energii geotermalnej«, mówi Jörg Niermann. »Będąc firmą rodzinną zorientowaną na wartość, traktujemy zrównoważony rozwój jako ważną część naszej odpowiedzialności korporacyjnej i tutaj widzimy dobrą możliwość dalszego zmniejszenia naszego korporacyjnego śladu węglowego.»
  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP