www.przemysl-polska.com
NSK

NSK współpracuje przy tworzeniu robotycznego modułu ręki o dużych możliwościach dostosowania

Firma NSK oraz Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki opracowują system robotycznej ręki, który pomoże zautomatyzować zadania wykonywane manualnie, szczególnie w branży usługowej. Koncepcja koncentruje się na dostosowywanej do indywidualnych wymagań zrobotyzowanej ręce składającej się z poszczególnie konfigurowanych modułów palców, co jest uważane za nowość w branży. Dzięki połączeniu wszechstronności i przystępnej ceny ten innowacyjny produkt przyczyni się do automatyzacji pracy ręcznej, która obejmuje chwytanie różnego rodzaju przedmiotów.

Wiele krajów na całym świecie, w tym kilka w Europie, boryka się z poważnymi niedoborami siły roboczej występującymi w wielu branżach. Roboty, które mogą wykonywać pracę fizyczną, stanowią dobry sposób na przezwyciężenie tego coraz częstszego zjawiska. Jednakże wdrażanie robotów nie postępuje wystarczająco szybko w handlu detalicznym, gastronomii i niektórych sektorach produkcyjnych, szczególnie w przypadku zadań wymagających wysokiego stopnia zręczności. Istotnym czynnikiem jest tutaj cena. Chociaż koszt robotycznej ręki, która może chwycić tylko obiekt jednego rodzaju lub rozmiaru jest stosunkowo niski, to zrobotyzowany moduł dłoni mogący trzymać obiekty o zróżnicowanych kształtach i wielkościach jest niezwykle drogi.

Mając to uwadze, NSK oraz Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki pracują wspólnie nad koncepcją zrobotyzowanego systemu ręki z modułami palców, który zapewni łatwą rekonfigurację w zależności od danego przypadku użycia. Poszczególne moduły palców umożliwiają budowę robotycznej ręki o minimalnej konfiguracji koniecznej do spełnienia wymagań danego zastosowania - łatwo jest stworzyć zrobotyzowaną dłoń, która chwyta tylko standardowe produkty lub taką, która utrzyma różne przedmioty.

Firma NSK, ograniczając produkcję do pojedynczych modułów palców, dąży do osiągnięcia niskich kosztów jednostkowych poprzez produkcję masową. Rozwiązanie to powinno okazać się bardzo atrakcyjne dla firm, których docelowe aplikacje wymagają płynnego ruchu palców, łatwych zmian układu i zoptymalizowanego rozmieszczenia modułów palców.

Płynny ruch i delikatne chwytanie różnorodnych obiektów są możliwe dzięki elektronicznej technologii sterowania opracowanej przez Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki, natomiast opatentowany przez NSK odłączany mechanizm magnetyczny umożliwia szybką i łatwą zmianę układu modułów palców poprzez pociągnięcie dźwigni w celu odpowiedniego ich zamocowania lub odłączenia. Technologia cyfrowych bliźniaków firmy NSK umożliwiła opracowanie algorytmu, który optymalizuje rozmieszczenie modułów palców w zależności od rozmiaru i kształtu obiektu.

Chcąc rozszerzyć wdrażanie mechanizacji i automatyzacji w wielu gałęziach przemysłu, w tym w gastronomii, handlu detalicznym, produkcji, logistyce i rolnictwie, firma NSK przedstawia obecnie propozycje rozwiązań dla integratorów systemów robotycznych oraz klientów już posiadających sprzęt robotyczny. Testy praktyczne rozpoczną się wkrótce.

1) Dwa moduły palców, opracowane przez NSK oraz Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki, trzymają metalowy dysk


NSK współpracuje przy tworzeniu robotycznego modułu ręki o dużych możliwościach dostosowania

2) Opracowane przez NSK oraz Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki trzy moduły palców chwytają plastikową kulkę
 

NSK współpracuje przy tworzeniu robotycznego modułu ręki o dużych możliwościach dostosowania
 

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP