www.przemysl-polska.com

Siemens wyposaży stację prób FAMUR Gearo

Dzięki zaawansowanej technologii Siemensa moc stanowiska testowego przekładni wiatrowych FAMUR Gearo wzrośnie z 1,8 do 5,4 MW, zwiększając możliwości remontowe i produkcyjne.

  www.siemens.com
Siemens wyposaży stację prób FAMUR Gearo

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym Siemensa stacja prób jednego z oddziałów Grenevia SA – FAMUR Gearo, w której testowane są przekładnie turbin wiatrowych, zwiększy swoją moc z 1,8 do 5,4 MW. Pozwoli to firmie rozwinąć zarówno możliwości remontu, jak i własną produkcję tych komponentów. Będzie to też druga co do wielkości tego typu konstrukcja w tej części kontynentu.

Grupa Grenevia to holding inwestycyjny posiadający cztery segmenty biznesowe – największym z nich jest FAMUR, który w ramach marki FAMUR Gearo konsekwentnie zwiększa swoje zaangażowanie w obszarze energetyki wiatrowej, oferując kompleksowe rozwiązania, w tym remonty przekładni turbin wiatrowych i ich testy na stacji prób (hamowni).

Grenevia wyposaża stację prób dzięki Funduszom Europejskim
Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej na projekt „Dywersyfikacja działalności w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz wzmocnienie potencjału zatrudnienia”, w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027”, firma uzyskała środki m.in. na zakup licencji na technologię produkcji turbiny wiatrowej oraz rozwój parku maszynowego, pozwalającego na rozszerzenie zakresu produkcji i remontów przekładni wiatrowych.

Kluczowym aspektem tego projektu jest zakup nowego wyposażenia do należącej do firmy stacji prób, która pozwala na prowadzenie badań oraz docieranie nowych i remontowanych przekładni. W tym celu Grenevia postanowiła wykorzystać wieloletnie doświadczenie firmy Siemens Sp. z o.o., która specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych dla przemysłu.

„Nasze doświadczenie w budowie podobnych jednostek testowych i wcześniejsza współpraca z Famurem zaowocowały podpisaniem kontraktu, który pozwoli marce świadczyć kompleksowe usługi dla segmentu OZE. Z naszą pomocą stacja prób stanie się drugim co do wielkości takim stanowiskiem w tej części Europy”
– mówi Tomasz Lazar, Dyrektor Customer Services w firmie Siemens Sp. o.o.

Z 1,8 do 5,4 MW. Inwestycja otwiera nowe możliwości
Pod koniec lutego 2025 roku przedsiębiorstwa podpisały umowę o wartości prawie 3,5 mln euro brutto. Dzięki technologii Siemensa, w tym m.in. modułowemu systemowi napędowemu SINAMICS S120, stacja osiągnie moc znamionową 5,4 MW (obecnie – 1,8 W) przy 1470 obr./min, z możliwością płynnego dostosowania zarówno prędkości obrotowej, jak i wartości obciążenia do indywidualnych parametrów testowanych przekładni. Jej oddanie do użytku planowane jest na grudzień 2025 r.

„Doposażenie stacji prób to nie tylko techniczny skok naprzód, ale również wyraźny sygnał, że FAMUR Gearo konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję w obszarze energetyki odnawialnej. Dzięki współpracy z Siemens znacząco zwiększamy możliwości testowe stacji prób, co przełoży się nie tylko na poszerzenie zakresu remontowanych przez nas przekładni, ale również umożliwi nam produkcję własnych, polskich przekładni wiatrowych”
– mówi Paweł Majcherkiewicz, wiceprezes zarządu FAMUR SA, który w Grupie Grenevia odpowiada za rozwój energetyki wiatrowej w ramach marki FAMUR Gearo.

Dzięki inwestycji stacja stanie się nowoczesnym, kompleksowym stanowiskiem testowym, składającym się z dwóch silników, zaawansowanego układu sterowania, systemu chłodzenia oraz zespołu układów pomocniczych. Kluczową cechą stanowiska będzie zdolność do przeciążenia do 150% momentu znamionowego, co pozwala na prowadzenie prób przekładni o mocy nawet do 8,1 MW. To z kolei umożliwi nie tylko remonty przekładni z rynku wtórnego, ale również ich produkcję na potrzeby nowych turbin wiatrowych.

www.siemens.com

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP