www.przemysl-polska.com
Beijer Electronics Products AB

Alfa Laval zwiększa przewagę konkurencyjną dzięki iX

Seria iX, nowe rozwiązanie HMI firmy Beijer Electronics, pomogło automatykom z Alfa Laval w stworzeniu interfejsu graficznego, który sprawił, że obsługa wirówek dekantacyjnych i innych skomplikowanych urządzeń jest tak samo prosta jak używanie telefonu komórkowego. Z interfejsu, który jest przyjazny dla użytkownika, zadowoleni są zarówno klienci, jak i inżynierowie, dla których nowe rozwiązanie HMI to oszczędność czasu i pieniędzy, dzięki prostej instalacji i obsłudze.

Alfa Laval zwiększa przewagę konkurencyjną  dzięki iX
Australia – taką informację możemy znaleźć w liście przewozowym dołączonym do wirówki dekantacyjnej, która pakowana jest właśnie do wielkiej drewnianej skrzyni. Wysoka jakość maszyn z fabryki Alfa Laval w Søborg (Dania) sprawia, że są one eksportowane z powodzeniem do niemal wszystkich krajów na świecie.

Peter Blomberg od trzech lat pracuje na stanowisku menadżera-automatyka w Alfa Laval. Wyjaśnia, że firma jest dumna z produkcji niezawodnych i oszczędnych maszyn o długiej żywotności. Strategia spółki kładzie także nacisk na łatwość obsługi urządzeń:

'Chcemy, by nasze maszyny były tak intuicyjne w użyciu, jak dzisiejsze komputery i telefony komórkowe'

Po przybyciu na miejsce i instalacji u australijskiego nabywcy, od razu można sterować wirówką za pomocą 15-calowego panela dotykowego firmy Beijer Electronics. Dzięki wyposażeniu panela w uszczelnienie o stopniu bezpieczeństwa IP67, może on działać w środowisku przemysłowym o dużej wilgotności i zapyleniu.

Prosta eksploatacja
Dla Alfa Laval łatwość obsługi maszyn to nie tylko zaleta, ale i kwestia jakości. Najnowszy graficzny interfejs użytkownika 2 Touch, oparty o system zakładek graficznych, opracowany za pomocą programu Beijer Electronics iX Developer, doskonale współgra z tymi podstawowymi założeniami.

'Przede wszystkim chodzi o to, by wszystkie informacje były łatwo dostępne wtedy, gdy są potrzebne'.

Dotykając różnych zakładek na ekranie, operator otwiera menu, aby przejrzeć dane operacyjne, dostosować parametry, potwierdzić zarejestrowane alarmy lub zmienić ustawienia językowe.

Widoczne na ekranie ikony start, stop i pauza są tymi samymi symbolami, które występują w menu popularnych odtwarzaczy dvd. Wystarczy kilka kliknięć w ekran, aby przejrzeć elektroniczną instrukcję obsługi maszyny lub zobaczyć film instruktażowy. Bez wątpienia Alfa Laval czerpie inspirację z typowo prokonsumenckich produktów – nacisk jest kładziony zwłaszcza na uproszczenie obsługi. Dla Petera Blomberga jest jasne, dlaczego wkłada się w to tyle wysiłku:

'Rozwiązania HMI z różnokolorowymi przyciskami i pojawiającymi się na ekranach zagadkowymi wiadomościami tekstowymi należą do przeszłości'

Choć prostota rozwiązania wydaje się oczywista, Peter Blomberg otwarcie mówi o wyzwaniach, którym trzeba było sprostać. Decyzja o zaktualizowaniu platformy automatyki, poprzez stworzenie nowego środowiska gaficznego dla opertaora, została podjęta przez Alfa Laval przed uruchomnieniem serii iX - największego i najbardziej rozwiniętego projektu firmy Beijer Electronics.

„Wcześnie rozpoczynając zdobyliśmy nie tylko unikatową wiedzę, ale także znaczącą przewagę nad naszymi konkurentami ”

Ponad pięćdziesiąt modeli wirówek nowej generacji, mających zmodernizowany interfejs użytkownika zostało dostarczonych do klientów na całym świecie. Wirówki dekantacyjne nie są jedynymi maszynami wyposażonymi w 2Touch.

'Inne typy naszych maszyn, należące do trzech podstawowych działów produkcji (wymiana ciepła, separacja i obróbka cieczy), zostaną również wyposażone w nową paltformę 2Touch'.

Dziewięć miesięcy prac nad wyborem koncepcji HMI
Choć trzeba było pokonać początkowe problemy, Petr Blomberg nie żałuje, że Alfa Laval wcześnie wybrała platformę iX – decyzja była uzasadniona. Projekt rozpoczął się od dzięwięciu miesięcy oceniania ponad dwunastu różnych koncepcji HMI.

'Żaden inny dostawca, oprócz Beijer Electronics, nie mógł zapewnić tylu funkcji i możliwości graficznych w ramach otwartej architektury.'

Klienci i pracownicy Alfal Laval są rozsiani po całym świecie – dlatego kolejnym istotnym czynnikiem decydującym o wyborze Beijer Electronics, był fakt, że jest to firma o zasięgu międzynarodowym, kładąca nacisk na nowoczesne technologie i mająca ugruntowaną pozycję na globalnym rynku.

Dostosowanie projektu do identyfikacji wizualnej Alfa Laval
Program iX Developer to bardzo przydatne narzędzie do konfiguracji i dokumentacji. Aby stworzyć podstawową aplikację w środowisku Windows, nie trzeba posiadać dużego doświadczenia w użytkowaniu HMI - nie powinno to nam zabrać więcej niż kilka minut. Można ponadto wykorzystać już istniejące projekty. Dodatkowo, firma Beijer Electronics oferuje cały zakres przetestowanych i gotowych do użycia modułów i ikon. Firmy, które – w odróżnieniu od np. Alfa Laval – nie chcą tworzyć swoich własnych elementów graficznych, mogą skorzystać z obszernej biblioteki standardowych komponentów.

'Włożyliśmy dużo pracy w dostosowanie interfejsu graficznego do naszej identyfikacji wizualnej, który docenia możliwości grafiki wektorowej, pozwalającej tworzyć ostre i wyraźne obrazy przy dowolnym powiększeniu' - mówi Peter Blomberg.

Oprócz otwartej architektury i możliwości graficznych, również elastyczność przemawia za platformą iX. Peter Blomberg zauważa, że to rozwiązanie HMI współpracuje z większością systemów sterowania – w przeciwieństwie do produktów konkurencji, u których komunikacja ze sterownikami PLC często była nienajlepsza.

'Chociaż obecnie korzystamy ze sterowników od firmy B&R, elastyczność zastosowań jest dla nas najważniejsza. Nasi klienci mogą korzystać z istniejących już systemów sterowania lub będą wymagać rozwiązań współpracujących z innymi markami sterowników PLC czy komputerów przemysłowych', mówi Peter Blomberg

Wsparcie dla serwerów OPC umożliwia pełną dowolność w wyborze protokołu komunikacyjnego. Jest to bardzo istotne w przypadku, gdy produkty Alfa Laval są integrowane z urządzeniami innych dostawców na tej samej linii technologicznej. Przełączanie między różnymi protokołami następuje w czasie rzeczywistym.

Ważna zmiana technologiczna

Dotykowy panel wirówki dekantacyjnej, dzięki poprawionemu oglądowi procesu technologicznego, ułatwia pracę nie tylko operatorowi. Ta zmiana technologiczna jest zaletą także dla personelu technicznego Alfa Laval.

'Użytkownicy są zadowoleni - my również na tym korzystamy, ponieważ prosta instalacja i obsługa serwisowa przekładają się na realną oszczędność czasu i pieniędzy' - zauważa Peter Blomberg.

Inżynierowie Alfa Laval mają dziś dostęp do wszystkich funkcji i informacji poprzez panel operatorski. Nie jest już konieczne, tak jak wcześniej, podłączanie laptopa w celu diagnozowania usterek. Aktualizacja oprogramowania systemowego wymaga jedynie włożenia karty pamięci do odpowiedniego złącza. Możliwość zdalnego monitorowania i adresowania maszyny lub linii technologicznej przez modem to kolejna zaleta.

'Tworząc estetyczne i miłe dla oka rozwiązanie HMI, które nie tylko sprawnie działa dziś, ale zachowa swą funkcjonalność w nadchodzących latach, udało nam się osiągnąć założony cel' - podsumowuje Peter Blomberg.

Panele operatorskie 2Touch ułatwią obsługę także innych maszym Alfa Laval - opócz separtaorów i dekanterów, również urządzenia stosowane w chłodnictwie czy do obróbki cieczy należą do najlepiej sprzedających się produków spółki.

Ciągły rozwój
Głównym elementem wirówki dekantacyjnej jest obracający się przenośnik ślimakowy, który oddziela cząstki stałe od cieczy. Podstawowa idea jest taka sama, jak w klasycznym separatorze Gustawa de Laval, który ponad sto lat temu dał początek istnieniu firmy. Przez lata spółka ewoluowała, stając się dziś firmą o globalnym zasięgu, zatrudniającą ponad 11500 pracowników, posiadającą dwadzieścia zakładów produkcyjnych i wykazującą obrót rzędu 26 miliardów koron szwedzkich ( SEK).

Wirówkę dekantacyjną dostosowuje się do różnych warunków pracy poprzez zmianę projektu, wysokości i innych tego typu parametrów. Różnica między wirówką dekantacyjną a separatorem polega na tym, że wirówka oddziela większe cząstki. Obszar zastosowań jest bardzo szeroki - od odwadniania osadów w oczyszczalni ścieków, do produkcji żywności i ropy naftowej.

Zdjęcia: Alfa Laval ©

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Related Articles

Beijer Electronics Products AB
.NET w HMI

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP