www.przemysl-polska.com
CASE Construction Equipment

Sukces ładowarek CASE na polskim rynku utylizacji odpadów

Sektor utylizacji i recyklingu odpadów rozwija się szybko w całej Europie, czego dobrym przykładem jest również rynek polski. UE i władze lokalne, koncentrując się na kwestii zrównoważonego rozwoju, naciskają na zwiększenie skali przetwarzania i recyklingu odpadów.


Obecnie sektor podzielony jest prawie równo pomiędzy składowanie (odpady nieposortowane) i recykling (ok. 38% dla obu procesów). Intencją Komisji Europejskiej jest ograniczenie składowania do 10% całkowitego udziału w gospodarce odpadami i doprowadzenie recyklingu do 75% udziału w 2030 r., przy jednoczesnym przeznaczeniu pozostałych 15% rynku na inne metody przetwarzania odpadów. - Z tego powodu w ciągu najbliższych sześciu-siedmiu lat spodziewamy się podwojenia zakresu tej działalności. Wraz z rozwojem gospodarek w UE składowanie również pozostanie ważną częścią działalności związanej z utylizacją odpadów — powiedział Giuliano Bellardi, kierownik ds. marketingu na Europę Środkowo-Wschodnią i Włochy.

W tym kontekście kluczową rolę odgrywają ładowarki kołowe. Firma CASE była już tego świadoma w 2016 r., kiedy wprowadziła do swojej oferty ładowarek kołowych pierwsze modele 621F i 721F w wyspecjalizowanej wersji Waste Handler, wyposażone w niestandardowe chłodnice z szerszymi żeberkami i wszystkimi możliwymi osłonami niezbędnymi w trakcie użytkowania maszyn przy przetwarzaniu odpadów. Od tego czasu CASE ściśle współpracuje z klientami, rozwijając i unowocześniając swoje produkty.

Obecnie w asortymencie CASE można znaleźć gamę ładowarek kołowych przeznaczonych do obsługi konkretnych rodzajów odpadów, dopasowaną do specyficznych potrzeb klientów, takich jak dzienna wydajność, ograniczenia wymiarowe zakładu/instalacji, udział działalności na zewnątrz lub wewnątrz, wysokość wysypywania czy inne. Maszyny można również dostosować za pomocą fabrycznie montowanych opcji, takich jak pakiet osłon Waste Handler, łyżki wysokiego wysypu, centralne smarowanie lub rozszerzona konfiguracja o przedłużone ramiona ładowarkowe - wersja XR. Pakiet Waste Handler obejmuje m in. osłony przegubów, przednich przewodów, dolną osłonę przekładni i dolną osłonę przedniego mostu, osłony cylindrów z wyrzutnikami pozostałości ładowanych materiałów, osłony przednich i tylnych świateł oraz osłonę zbiornika paliwa. Dostępne są również różne rodzaje opon, w tym opony z wyższym bieżnikiem i pełne (niepneumatyczne) opony z amortyzacją chroniące przed przecięciami i przebiciami.

Kierownicy zakładów i operatorzy w Polsce już mieli okazję przekonać się, jak dobrze seria ładowarek kołowych CASE jest przystosowana do wymagań branżowych. Od czasu wprowadzenia dedykowanych modeli Waste Handler, polscy dealerzy dostarczyli ponad 120 ciężkich ładowarek kołowych przeznaczonych do pracy w krajowych zakładach składowania i utylizacji odpadów, zaczynając od 12-tonowego modelu 521G, a kończąc na 25-tonowym 1021G. Większość dostaw miała miejsce od 2018 r., kiedy dokonano restrukturyzacji sieci dystrybucyjnej CASE, wyznaczając najbardziej doświadczonych i wyspecjalizowanych lokalnych dealerów.

Sukces ładowarek kołowych CASE na krajowym rynku recyklingu to połączenie wysokiej jakości oferowanych maszyn, stosunku ich zalet do ceny oraz eksperckiej wiedzy działów sprzedaży, a także serwisu dealerów CASE, którzy pomagają klientom sprostać wszelkim wyzwaniom, jakie może nieść ze sobą gospodarka odpadami.

Jeśli ładowarki kołowe CASE były już używane w jakimś zakładzie, to klienci wracają po ten sam model lub po jego zmodernizowaną wersję. Dodatkowo coraz więcej nowych klientów decyduje się również na zakup swojej pierwszej ładowarki kołowej CASE. Większość maszyn pracuje na dwie zmiany, czyli łącznie około 15 godzin dziennie. Poniżej znajdują się zebrane zeszłej zimy na krajowym rynku relacje operatorów i kierowników zakładów dotyczące wykorzystywania przez nich ładowarek kołowych CASE do przetwarzania odpadów.

Wędrówkę rozpoczynamy od Wrocławia, gdzie firma Ekosystem od roku użytkuje ładowarkę kołową CASE 621G. Zakład został otwarty 11 lat temu i rocznie przetwarza 6 000 ton odpadów biodegradowalnych. Maszyna CASE przenosi odpady zielone do rozdrabniarko-mieszarki, formuje pryzmy kompostowe i ładuje materiał do przesiewarki bębnowej. Przeładowuje również kompost i materiał niekompostowany na ciężarówki.

Operator Adam, który obsługuje maszynę od początku, podkreśla: - Ładowarka kołowa CASE 621G działa bezproblemowo do chwili obecnej. Bardzo dobra ergonomia kabiny pozwoliła szybko nauczyć się obsługi maszyny, a parametry techniczne ładowarki pozwalają na efektywną pracę w kompostowni.

Przenosimy się do wsi Olszowa, gdzie Zakład Zagospodarowania Odpadów ZZO-Olszowa obsługuje 130 000 mieszkańców, korzystając z trzech maszyn CASE. W 2015 r. pracę rozpoczęły dwie ładowarki kołowe CASE 721F, a w 2021 r. do floty dołączył model 721G. Maszyny ładują odpady do stacji otwierania worków, a Błażej, operator pracujący w tej instalacji od początku, chwali ich wygodę i funkcjonalność oraz niskie zużycie paliwa.

- Kabina ładowarki CASE zapewnia bardzo dobrą widoczność w każdym kierunku oraz dodatkowo została wyposażona w kamerę cofania z wyświetlaczem. Maszyna zapewnia łatwy dostęp do punktów uzupełniania płynów eksploatacyjnych oraz tankowania paliwa. Za pomocą szybkozłącza można szybko i niezawodnie wymieniać osprzęt bez wychodzenia z kabiny — dodaje.

Docieramy do Radomska, gdzie usytuowany na obrzeżach miasta Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych ZUOK PGK, przetwarza rocznie 40 000 ton zmieszanych odpadów komunalnych i 30 000 ton materiału biodegradowalnego. Od 2019 r. pracuje tu ładowarka kołowa CASE 721G. Operator maszyny, Tomasz Zawisza, podkreśla bardzo komfortowe warunki pracy dzięki wygodnemu fotelowi w kabinie oraz wyjątkowo funkcjonalnemu rozmieszczeniu przełączników sterujących.

- Ładowarka oferuje świetną manewrowość i widoczność oraz zapewnia naprawdę dobrą kontrolę nad ruchami maszyny. Równie ważną kwestią jest dotychczasowa bezawaryjność, pomimo że maszyna pracuje praktycznie w trybie ciągłym. Nie doświadczyliśmy żadnych awarii i związanych z tym kosztownych przestojów – podkreśla.

Następny etap to Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi ZGOK Rzędów, który przetwarza rocznie około 35 000 ton odpadów. W 2022 r. firma kupiła ładowarkę kołową CASE 921G, a kilka miesięcy później do floty dołączył model 1021G – druga co do wielkości ładowarka kołowa oferowana przez CASE.
- Ładowarki kołowe bardzo dobrze sprawdzają się w branży odpadowej – podkreśla operator Łukasz Wątroba. - Dzięki automatycznej blokadzie mechanizmu róźnicowego większa ładowarka również bez problemu sobie radzi na trudnym, pochyłym i grząskim terenie. Maszyna nawet z pełnym załadunkiem materiału w łyżce wysuniętej na optymalny zasięg nie traci stabilności – dodaje.

Kolejny przystanek to Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej MPGK w Krośnie. Zakład od ponad dwóch lat korzysta z dwóch ładowarek kołowych CASE w postaci modeli 721G i 821G. Jest to duża instalacja obsługująca około 350 000 mieszkańców, która przetwarza 64 000 ton odpadów, w tym 20 000 w części biologicznej, gdzie pracują ładowarki kołowe CASE. Maszyny przeprowadzają załadunek bioreaktorów oraz załadunek i rozładunek odpadów komunalnych i są używane z różnego rodzaju osprzętem.

Bogdan, doświadczony operator, który pracuje na maszynach CASE od samego początku, mówi: - Obsługa jest intuicyjna, a maszyna bardzo dobrze radzi sobie z ciężkim ładunkiem, którego właściwie nawet nie czuć. Jest również ekonomiczna i trwała.

Kolejny etap stanowi Przemyśl, gdzie na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów “Południe” pracuje nowa ładowarka CASE 721G XR. Zakład, który przetwarza około 30 000 ton odpadów rocznie, zakupił maszynę w październiku 2022 r. i wykorzystuje ją do załadunku i rozładunku odpadów komunalnych. Operator maszyny, Grzegorz Szczółko, z trudem kryje swój entuzjazm.

- Na początku myślałem, że jest ona dość duża, ale minęło kilka dni i nigdy nie zamieniłbym jej na inny model - mówi. I dodaje: - Najbardziej podoba mi się sterowanie za pomocą joysticków. Dzięki niemu praca jest płynna i bezproblemowa. Podgrzewany fotel jest bardzo wygodny, klimatyzacja uprzyjemnia pracę, a dodatkowo w kabinie jest bardzo cicho. Włączam radio i dzień mija bardzo przyjemnie.

Z Przemyśla przenosimy się do Kraśnika pod Lublinem, gdzie od 2020 r. firma Ekoland Polska wykorzystuje do przetwarzania odpadów ładowarkę kołową 721G CASE. Otwarty w 2006 r. zakład przetwarza obecnie 90 000 ton odpadów rocznie, obsługując środkowo-zachodni region województwa lubelskiego. Maszyna służy do przetwarzania odpadów oraz do załadunku i rozładunku stabilizatora.

Operator Marek Dul, który pracuje w zakładzie od 2015 r., mówi: - Kabina w modelu 721G jest bardzo dobrze wyciszona i zapewnia spokojne środowisko pracy. Za rewelację uważam możliwość poziomowania, opuszczania, podnoszenia i ustawiania wysokości łyżki za pomocą joysticka z wnętrza kabiny. Maszyna jest czuła i dobrze reaguje na elektrohydrauliczny joystick. Do chwili obecnej nie sprawiła nam żadnych problemów.

Odwiedzamy Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych ZZOK-Adamki, który od pięciu lat korzysta z ładowarki CASE 721G. Firma jest tak zadowolona z osiągów maszyny, że ponad rok temu rozbudowała flotę o nową wersję 721G Stage V. Obecnie maszyny służą do załadunku i rozładunku w sekcjach recyklingu i kompostowania, a pracownicy są bardzo zadowoleni z ich wydajności.

Operator Michał Gaweł, który od początku pracował na obu maszynach, jest zachwycony doskonałą widocznością, którą zapewnia przeszklenie kabiny od podłogi do sufitu. - Sterowanie również jest naprawdę dobre. To samo dotyczy kabiny i filtra powietrza. Do środka nie przedostają się żadne nieprzyjemne zapachy. Starsza maszyna ma pięć lat i dosłownie nic się w niej nie psuje – dodaje.

Przenosimy się do Siedlec, gdzie od kwietnia 2022 r. na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów ZUO Siedlce pracuje ładowarka kołowa CASE 821G. Firma działa od 1999 r. i na terenie sortowni oraz w innych instalacjach przetwarza łącznie do 60 000 ton odpadów rocznie. Ładowarka znajduje zastosowanie głównie w kompostowni odpadów biodegradowalnych, gdzie służy do formowania pryzm, załadunku odpadów zielonych na rozdrabniacz, podawania gotowego kompostu na sito i innych prac pokrewnych. Sprawdziła się również przy załadunku na naczepę odpadów wielkogabarytowych, stłuczki szklanej i złomu.
Operator Patryk podkreśla: - Kabina jest bardzo dobrze wyciszona, a zużycie paliwa w zestawieniu z mocą maszyny jest naprawdę niskie.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej PGK Brodnica od 2020 roku korzysta z ładowarki kołowej CASE 721G. Maszyna ładuje odpady zmieszane, szkło, tworzywa sztuczne, metal, gruz i odpady sypkie oraz jest wykorzystywana na placu zbiórki selektywnej i stacji przeładunkowej.

Ireneusz Dembek, operator z siedmioletnim doświadczeniem, który pracuje z maszyną 721G od samego początku, mówi: - To bardzo fajna ładowarka. Kabina jest cicha i nic nie ogranicza widoczności. Najbardziej lubię właśnie ten panoramiczny widok. Łyżka ładowarkowa jest genialna, szybka i zwinna, a maszyna pracuje praktycznie całodobowo na dwie zmiany.

Przenosimy się do Gniezna, gdzie 120 lat temu powstała firma komunalna URBIS. Firmowy oddział zagospodarowania odpadów od kilku miesięcy używa ładowarki kołowej 721G CASE m.in. w hali nadawy, gdzie sprawdza się jej przedłużone ramię. Maszyna jest wykorzystywana również do załadunku wysokich jednostek transportowych. Rafał Kaczmarek, zastępca kierownika zakładu, mówi: - Maszyna pracuje na dwie zmiany, łącznie około 13 godzin dziennie i jesteśmy bardzo zadowoleni z jej wydajności - operatorzy ją uwielbiają. Do tej pory mieliśmy ładowarki kołowe o niższym standardzie, a ta reprezentuje najwyższą klasę. Serwis również jest dobry i zapewnia regularną wymianę oleju, a maszyna jest ekonomiczna.

Kolejny przystanek to Bydgoszcz, gdzie Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o. o. pod koniec 2022 r. zakupił ładowarkę kołową 721G CASE. Zakład działa od 2013 r. i przetwarza ok. 210 000 ton odpadów, w tym m.in. 30 000 ton na stacji segregacji. Ładowarka kołowa 721G CASE służy do rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych oraz okazjonalnie do załadunku linii sortowniczej odpadami papierowymi lub pochodzącymi ze zbiórki selektywnej.

Marcin, operator z sześcioletnim doświadczeniem, podkreśla: - Maszyna jest bardzo wygodna w obsłudze i zapewnia naprawdę dobrą widoczność podczas załadunku.

Na koniec docieramy do Sierakowic, gdzie firma Elwoz Eco przetwarza około 70 000 ton odpadów rocznie i jest właścicielem dwóch ładowarek kołowych CASE 821G, zakupionych w 2020 i 2022 r. Jedna z maszyn pracuje na instalacji kompostowania, druga na instalacji wstępnej przetwarzania odpadów.
Andrzej, operator z czteroletnim doświadczeniem, podkreśla: - Podoba mi się moc maszyny, jej zwrotność i konstrukcja. Widoczność jest naprawdę świetna, dzięki dużym lusterkom, monitorowi i kamerze cofania. Klimatyzacja również jest bardzo wydajna.

Nie byliśmy w stanie odwiedzić wszystkich zakładów utylizacji odpadów, w których pracują ładowarki kołowe CASE i wiemy, że wkrótce pojawią się one w nowych miejscach. Mamy nadzieję, że porozmawiamy z ich właścicielami i użytkownikami w przyszłości. Jednocześnie zapraszamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi i kompetentnymi dealerami, którzy z przyjemnością udzielą wszelkich potrzebnych informacji na temat ładowarek kołowych lub innych maszyn CASE.

EWPA Sp. z o. o.
www.ewpa.pl
Piotr Masłowski This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
+48 601 065 726

Tech-Ekspert Południe
www.techekspert.pl
Grzegorz Brzozowski This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
+48 509 294 166

Toolmex Truck Sp. z o. o.
https://www.toolmextruck.com.pl
Wiola Poniatowska This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
+48 694 404 574
 

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP