www.przemysl-polska.com
BOSCH News

Bosch rozpoczął produkcję seryjną silników elektrycznych i falowników wykorzystujących technologię 800-woltową

Bosch rozpoczyna produkcję nowych układów napędowych opartych na 800-woltowej technologii, które umożliwią szybsze ładowanie i przyspieszą dalszy rozwój elektromobilności.

Bosch rozpoczął produkcję seryjną silników elektrycznych i falowników wykorzystujących technologię 800-woltową

Dwie rzeczy, które są szczególnie istotne dla kierowców pojazdów elektrycznych to efektywność jazda i czas ładowania baterii. „Bosch rozpoczyna produkcję nowych układów napędowych opartych na 800-woltowej technologii, które umożliwią szybsze ładowanie i przyspieszą dalszy rozwój elektromobilności” – powiedział Ralf Schmid, wiceprezes ds. elektryfikacji w dziale Powertrain Solutions w Bosch. Projekt 800-woltowego falownika oparty jest na półprzewodnikach z węglika krzemu, które zwiększają wydajność, a tym samym zasięg. Za to w 800-woltowym silniku elektrycznym zwiększono gęstość mocy, co pozwala na zmniejszenie masy i uzyskanie bardziej kompaktowej konstrukcji.

Straty ciepła mniejsze o 50% dzięki technologii SiC
W ostatnich latach 400-woltowe systemy stały się popularne w różnych branżach. Przy tym samym natężeniu prądu, lecz podwójnym napięciu, możliwe jest teraz przesyłanie dwukrotnie większej ilości mocy. To oznacza, że potrzebujemy cieńszych kabli, co jest oszczędne i pozwala na stworzenie mniejszych i wydajniejszych falowników. Przy 400 woltach maksymalna moc ładowania wynosi 250 kilowatów. Przy 800 woltach ta moc może być nawet dwukrotnie większa.

Dodatkowo, falowniki zostały ulepszone poprzez dodanie półprzewodników z materiałem znanym jako węglik krzemu (SiC). Te półprzewodniki mają w sobie atomy węgla wbudowane w strukturę krystaliczną bardzo czystego krzemu. To pozwala na lepsze przewodzenie elektryczność, a co za tym idzie zmniejszenie straty energii (w postaci ciepła) w urządzeniach elektronicznych o połowę. Półprzewodniki SiC dają jeszcze większe możliwości oszczędzania energii, na przykład poprzez zwiększenie wydajności falowników nawet do 99%.


Bosch rozpoczął produkcję seryjną silników elektrycznych i falowników wykorzystujących technologię 800-woltową

Większa gęstość mocy o 35% dzięki nowym technologiom uzwojenia
Główna cecha silnika elektrycznego Bosch o napięciu 800 woltów to jego duży moment obrotowy wynoszący 830 Nm oraz moc 460 kilowatów. Używanie specjalnego uzwojenia typu I-pin bar poprawia wydajność i wpływa na rozmiar silnika. Dzięki jego wykorzystaniu poprawie ulega również poziom automatyzacji w produkcji. Dzięki temu, w stosunku do wagi, ma 35% większą gęstość mocy, czyli może wygenerować więcej mocy na każdy kilogram masy - 60 kW na każdy kilogram. Silnik ma także świetną gęstość momentu obrotowego, co oznacza, że na każdy kilogram wagi generuje 105 Nm momentu obrotowego. Dzięki tym cechom, silnik Bosch osiąga bardzo dobrą sprawność sięgającą nawet 98%. Najnowsza wersja tego silnika będzie miała system chłodzenia olejem, co pozwoli na lepsze odprowadzanie ciepła i umożliwi nieprzerwaną, wydajną pracę zarówno podczas długich podróży, jak i w pojazdach użytkowych.

Obszerne portfolio: od komponentów po systemy
Bosch oferuje innowacyjne i bogate portfolio produktów, począwszy od półprzewodników, a skończywszy na kompletnych zespołach napędowych (e-osiach). Światowy dostawca technologii i usług zapewnia komponenty do pojazdów hybrydowych i elektrycznych – od samochodów osobowych po pojazdy dostawcze. Bosch wyprodukował już ponad 3,5 miliona silników elektrycznych i tyle samo falowników. Dzięki centrom inżynieryjnym i produkcyjnym na kluczowych rynkach, Bosch działa blisko swoich klientów na całym świecie.

www.bosch.com

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP