www.przemysl-polska.com
03
'20
Written on Modified on
Sandvik Coromant News
Tuleja zaciskowa dla oprawek CoroChuck® 930, która w maksymalnym stopniu zapobiega wysunięciu się narzędzia
Nowa tuleja zaciskowa marki Sandvik Coromant dysponuje mechaniczną blokadą dla frezów trzpieniowych z chwytem Weldon.
Specjalizująca się w narzędziach do obróbki skrawaniem i systemach narzędziowych firma Sandvik Coromant wprowadziła na rynek nową tuleję zaciskową stanowiącą dodatkowe wyposażenie do precyzyjnej oprawki z mocowaniem hydraulicznym CoroChuck® 930. Nowa tuleja zaciskowa przeznaczona jest dla narzędzi z chwytem Weldon. Dysponuje ona mechaniczną blokadą w najwyższym stopniu zapobiegającą wysunięciu się narzędzia z oprawki lub zmianie jego ustawienia. Jest to szczególnie istotne w przypadku skrawania drogich przedmiotów. Z problemem takim mierzą się również operatorzy w przypadku obróbki z wymagającymi parametrami skrawania.
– Całkowita pewność, że w trakcie pracy z użyciem frezów z chwytem Weldon narzędzie nie wysunie się podczas obróbki przedmiotu o znacznej wartości dodanej (np. elementów szkieletu kadłuba czy silnika dla przemysłu lotniczego), ma zasadnicze znaczenie w tej wysoce konkurencyjnej branży – wyjaśnia Mats Backman, Global Product Manager w firmie Sandvik Coromant. – Inżynierowie produkcji i kierownicy są poddawani ciągłej presji na ograniczenie liczby wybraków i wzrost ogólnej rentowności. Właśnie te czynniki były dla nas motywacją, by stworzyć nową tuleję zaciskową.
Wpust blokady wpada w spłaszczenie na chwycie narzędzia odbierając mu możliwość przesunięcia względem tulei, która to jest z kolei ściskana i blokowana wewnątrz oprawki. Mając pewność całkowitego zabezpieczenia przed wysunięciem narzędzia, gdy na chwyt narzędzia oddziałuje zarówno tuleja, jak i oprawka, można odważyć się na zwiększenie produktywności na drodze zwiększenia obciążeń. Inne zalety to łatwość montażu w oprawkach CoroChuck 930, zarówno w wersji smukłej (Slender), jak i do obróbki ciężkiej (HD). Dużą dokładność ruchu obrotowego gwarantuje natomiast cylindryczne zamocowanie chwytów Weldon. Ponadto zasilanie chłodziwem przez tuleję zapewnia jego niezawodne podawanie na narzędzie.
To nowe rozwiązanie przyniesie korzyści każdemu zakładowi obróbki skrawaniem, który dąży do bezproblemowej realizacji trudnych zabiegów technologicznych. Zabezpieczenie przed wysunięciem/przemieszczeniem się narzędzia chroni przed potencjalnie dużymi kosztami wprowadzania poprawek lub nawet kosztownego złomowania przedmiotu, który na drodze obróbki osiągnął już dużą wartość. Każda zmiana wysunięcia narzędzia w trakcie obróbki pociąga za sobą zmianę pozycji krawędzi skrawających względem punktu odniesienia. Zwiększa to ich zagłębienie w materiale, co powoduje zwiększenie niedokładności wymiarowych, a nawet kolizję.
Aby zilustrować potencjalne korzyści, jakie niesie ze sobą ta oferta, w ramach testu przeprowadzonego u klienta zastosowano oprawkę CoroChuck 930 (z nową tuleją zaciskową) do frezowania na tokarko-frezarce numerycznej. Celem obróbki było wyprodukowanie wałka ślimakowego ze stali stopowej 42CrMo4. Przy parametrach skrawania wynoszących 3220 obr./min prędkości obrotowej wrzeciona, 1500 mm/min prędkości posuwu, 10 mm osiowej głębokości skrawania (nominalnej) oraz 20 mm promieniowej głębokości skrawania mechaniczna blokada chwytu Weldon zapewniła stabilność procesu skutecznie przeciwdziałając wysuwaniu narzędzia z oprawki. Dodatkowo wzrosła produktywność dzięki większej trwałości narzędzia.
Dostępne są tuleje zaciskowe pasujące do asortymentu popularnych rozmiarów chwytów Weldon. Wśród akcesoriów znajdują się także narzędzia do montażu tulei i śruby kotwowe.
www.sandvik.coromant.com